Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

10 najciekawszych miejsc w okolicach Słowińskiego Parku Narodowego

Kamil Markowicz
6 marca 2024
Atrakcje
Relaks

Słowiński Park Narodowy jest położony w bardzo urokliwej okolicy, w której nie sposób się nudzić. Odwiedź tę część polskiego Wybrzeża i przekonaj się, że to nie tylko idealna lokalizacja urlopowa, ale też świetne miejsce do życia czy pod inwestycję. W pobliżu jest tak wiele atrakcji i rozrywek, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Słowiński Park Narodowy kojarzony jest przede wszystkim z ruchomymi wydmami, zresztą całkiem słusznie. Są one jego wyróżnikiem na tle całej Polski. Nie oznacza to natomiast, że w jego okolicy nie ma żadnych innych atrakcji. Wręcz przeciwnie – znajduje się w samym sercu turystycznego raju, uwielbianego przez urlopowiczów. Mimo to nadal można znaleźć tam miejsca idealne do wypoczynku i relaksu.

Fot. Kapsuglan, CC BY-SA 3.0

Okolice niewielkich miejscowości, takich jak Bałamątek czy Dębina, wciąż nie są zbyt znane wśród przyjezdnych. Jednocześnie jednak znajdują się niedaleko plaży, blisko uwielbianych atrakcji oraz przepięknego Słowińskiego Parku Narodowego.

Szukasz miejsca na swój dom nad morzem, a może terenu pod inwestycję? Masz pomysł, jak przyciągnąć turystów w te przepiękne regiony, czy chcesz cieszyć się ich zaletami samemu lub ze swoją rodziną? W tym artykule znajdziesz szereg przepięknych atrakcji i miejsc wartych zobaczenia na Wybrzeżu, niedaleko Słowińskiego Parku Narodowego. Dzięki nim bez wątpienia szybko dostrzeżesz ogromny potencjał tego regionu.

Słowiński Park Narodowy – perła Wybrzeża, której wielu nie docenia

Słowiński Park Narodowy został utworzony 1 stycznia 1967 roku. Zajmuje 327,44 km2, a swoim zasięgiem obejmuje:

 • Nizinę Gardeńsko-Łebską,
 • Mierzeję Łebską,
 • Jezioro Gardno,
 • Jezioro Łebsko,
 • Jezioro Dołgie Małe,
 • Jezioro Dołgie Wielkie.

Jego symbolem, umieszczonym w logo parku, jest mewa srebrzysta. Słynie jednak przede wszystkim z pasa mierzei z ruchomymi wydmami. Oprócz tego, można tam znaleźć nadmorskie lasy, bory, torfowiska i bagna.

Fot. Wieckowicz, CC BY-SA 3.0 PL

W znacznej części Słowiński Park Narodowy jest objęty ścisłą ochroną. Mowa tu o terenie o powierzchni blisko 54 km2. W jego ramach wyróżniono 13 obszarów, takich jak m.in. Mierzeja, Bielice, Olszyna czy Wyspa Kamienna.

Duża część parku ma charakter turystyczny i jest otwarta dla gości. Szczególnie polecane atrakcje turystyczne na tym terenie to:

 • Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach,
 • poligon niemiecki na Mierzei Łebskiej niedaleko Rąbki (z czasów II wojny światowej),
 • Wzgórze Rowokół (najwyższe na Pobrzeżu Słowińskim) o wysokości 115 m,
 • Latarnia Morska Czołpino (o wysokości 25 m) oraz biegnąca w okolicy ścieżka przyrodnicza „Latarnia”.

Nie da się nie zauważyć, że w powyższych podpunktach zabrakło dwóch czołowych atrakcji tego regionu. Mowa oczywiście o ruchomych wydmach oraz Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego. Oba te obiekty są prawdziwymi perłami całergo regionu, postanowiliśmy więc poświęcić im nieco więcej uwagi.

Wydmy ruchome w Słowińskim Parku Narodowym

Ruchome wydmy w okolicach Łeby to jedne z najbardziej znanych zjawisk tego rodzaju w Polsce. Ich nazwa związana jest z faktem, że rzeczywiście „wędrują” po okolicy. To możliwe za sprawą wiatru, który ze szczytu piaskowych gór zwiewa mniejsze ziarna, przenosząc je w inne miejsce. Takie ciągłe przesypywanie i zatrzymywanie lecących drobinek przez roślinność powoduje stopniowe poruszanie się wzniesień zgodnie z aktualnym kierunkiem dominujących wiatrów.

Fot. Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0

Najwyższe wydmy w Słowińskim Parku Narodowym to Łączka oraz Wydma Czołpińska. Pierwsza z wymienionych ma zmienną wysokość ok. 30 m n.p.m. Znajduje się na Mierzei Łebskiej na Wybrzeżu Słowińskim. Do 1945 roku określana była niemiecką nazwą „Lontzken Berg”.

Wydma Czołpińska osiąga maksymalnie wysokość 56 metrów, a znajdziesz ją w zachodniej części Słowińskiego Parku Narodowego. Wiedzie przez nią czerwony szlak turystyczny, z którego chętnie korzystają miłośnicy pieszych wycieczek. Co ważne, objęta jest strefą ścisłej ochrony „Mierzeja”, wskazane jest więc poruszanie się tam wyłącznie po wyznaczonych ścieżkach. 

Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego

Siedziba Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego znajduje się w Czołpinie, a jego dwie filie są w Łebie-Rąbce i Rowach. Ekspozycja w głównej mierze jest poświęcona lokalnym ekosystemom oraz okolicznej faunie i florze. Ciekawe urozmaicenie stanowią eksponaty pochodzące z wykopalisk archeologicznych, prowadzonych na terenie Parku.

Filia Muzeum w Łebie-Rąbce poświęcona jest przede wszystkim tematyce wydm. Ukazuje występujące na ich terenie zwierzęta oraz rośliny. Skupia się ponadto na procesach zachodzących na Mierzei Łebskiej.

Filia w Rowach ma przygotowaną dla gości ekspozycję o nazwie „Plaża – cztery pory roku”. Jak łatwo się domyślić, zogniskowana jest na wszelkich zmianach, przeobrażeniach i procesach, które zachodzą w tym środowisku na przestrzeni całego roku kalendarzowego.

Wszystkie wymienione miejsca zdecydowanie są warte polecenia. Na ogrom wiedzy, interesujących informacji, ale i dobrej zabawy, mogą liczyć w nich zarówno dorośli, jak i dzieci. W połączeniu z pieszą wycieczką na wydmy, jest to sposób na spędzenie wspaniałego czasu z rodziną czy znajomymi. W dodatku wydmy prezentują się imponująco zarówno w promieniach letniego słońca, jak i pokryte śnieżnym puchem.

TOP 10 miejsc, które warto zobaczyć w pobliżu Słowińskiego Parku Narodowego

Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego oraz w jego pobliżu jest wiele miejsc wartych odwiedzenia. Osoby mieszkające w okolicach miejscowości Dębina czy Bałamątek na wyciągnięcie ręki mają do m.in.:

 • szereg przepięknych jezior,
 • popularne, nadmorskie miejscowości turystyczne,
 • większe miasta pełne atrakcji,
 • zabytki,
 • malownicze punkty widokowe,
 • wspaniałe plaże (bardziej lub mniej oblegane przez turystów).

Poniżej wymieniliśmy 10 atrakcji wartych zobaczenia i odwiedzenia w tej części polskiego Wybrzeża. Są to miejsca darzone ogromną sympatią przez turystów i mieszkańców. Część zachwyca swoim pięknem, inne serwują znaczną dawkę wiedzy czy dobrej zabawy. Nie brak też takich, w których wypoczniesz i zrelaksujesz się w ciszy. Wszystkie pokazują natomiast, jak ogromny potencjał mają te tereny.

1.   Jeziora Łebsko i Sarbsko

Przybrzeżne Jezioro Łebsko znajduje się niedaleko Łeby, a jego okolice są chętnie odwiedzane przez turystów. To trzecie pod względem powierzchni jezioro w Polsce, zajmujące jednocześnie blisko 22 proc. powierzchni Słowińskiego Parku Narodowego. W sezonie wakacyjnym organizowane są po nim rejsy turystyczne, łączone ze zwiedzaniem pobliskiego Muzeum Wyrzutni Rakiet. Za czasów II wojny światowej był to tajny niemiecki poligon doświadczalny.

To akwen chętnie odwiedzany przez kajakarzy. Nie brak tam ponadto wędkarzy łowiących z łodzi i niewielkiego odcinka linii brzegowej. W pobliżu Przybynina znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się przepiękny widok na cały zbiornik. Wysunięty pomost jest też niedaleko miejscowości Gać oraz wcześniej wspomnianego muzeum.

Fot. Paweł 'pbm’ Szubert, CC BY-SA 4.0

Po drugiej stronie Łeby znajduje się jezioro Sarbsko. To płytki zbiornik (maksymalna głębokość – 3,2 m), znajdujący się zaledwie 1 km od Morza Bałtyckiego. Szczególnie upodobali go sobie fani wodnego szaleństwa. W jego okolicy działa szkoła kite- i windsurfingu, a na tafli nie brak miłośników sportów. Doskonale bawić się w tym miejscu mogą zarówno osoby doświadczone w tego rodzaju aktywnościach, jak i te początkujące.

2.   Jeziora Gardno i Dołgie Wielkie oraz Małe

Kolejny akwen, znajdujący się niedaleko Słowińskiego Parku Narodowego, to Jezioro Gardno. W jego obrębie wydzielony został rezerwat Wyspa Kamienna. Okolica ta jest szczególnie lubiana przez miłośników fotografii. Do ich dyspozycji (a także osób doceniających przepiękne widoki) są trzy główne punkty widokowe:

 • drewniana wieża widokowa niedaleko miejscowości Dębina i Bałamątek,
 • punkt widokowy od strony mierzei, na wschód od miejscowości Rowy,
 • wieża widokowa „Gardnieńskie Lęgi” niedaleko miejscowości Człuchy.

Jezioro Gardno każdego lata przyciąga miłośników turystyki kwalifikowanej oraz windsurfingowców. W miejscowości Gardna Wielka na jego południowym brzegu znajduje się przystań żeglarska, a w okolicy nie brak kempingów z malowniczymi widokami. Lokalizację tę lubią ponadto wędkarze, a oferta gastronomiczna regionu stale się rozwija.

Jeziora Dołgie Małe i Wielkie to dwa zbiorniki położone na północny wschód od Jeziora Gardno. Są zdecydowanie mniej popularne wśród turystów, co jest ich zdecydowanym atutem. Prowadzą do nich wyłącznie leśne szlaki, bez dostępu dla ruchu samochodowego. Przy każdym zbiorniku wyznaczony został punkt widokowy. Okoliczne ścieżki ciągną się od miejscowości Rowy, aż do Wydmy Łąckiej, tworząc idealny teren spacerowy. Ponadto w tej okolicy warto przy okazji odwiedzić także:

 • zatopiony las koło Czołpina,
 • pobliską platformę widokową,
 • latarnię morską,
 • Wydmę Czołpińską.
Fot. Henryk Bielamowicz, CC BY-SA 4.0

3.   Łeba

Łeba to miejscowość licząca ok. 3100 mieszkańców, leżąca w bezpośrednim sąsiedztwie Słowińskiego Parku Narodowego. To, a także bliskość Morza Bałtyckiego, sprawia, że cieszy się ogromną popularnością wśród urlopowiczów. Oferuje bardzo rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, obejmującą:

 • atrakcje miejskie,
 • kąpieliska,
 • przepiękne plaże,
 • ścieżki piesze i rowerowe,
 • obiekty noclegowe,
 • obiekty gastronomiczne,
 • i wiele więcej.

Położona jest między jeziorami Łebsko i Sarbsko. Wśród miejsc wartych odwiedzenia w tej miejscowości na pierwszy plan wychodzą domki rybackie przy głównej ulicy oraz nad kanałem portowym. Dzięki nim Łeba ma unikatowy charakter i klimat prawdziwie nadmorskiego miasteczka.

Oprócz domków warto wspomnieć o licznych atrakcjach i parkach rozrywki, chętnie odwiedzanych zarówno przez najmłodszych, jak i nieco starszych urlopowiczów. Szczególnie w okresie letnim warto odwiedzić dmuchane atrakcje, Muzeum Figur Woskowych czy lokalne Muzeum Motyli.

Miłośników historii mogą zainteresować pobliskie ruiny kościoła św. Mikołaja oraz dom zdrojowy z 1903 roku. W tym drugim obecnie działa hotel, sam budynek natomiast ma formę secesyjnego zameczku, który bez wątpienia przyciągnie uwagę pasjonatów architektury. Zgodnie z zapowiedziami już wkrótce w Łebie ma powstać również oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Zgodnie z zapowiedziami będzie nosił nazwę „Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego”.

Fot. Henryk Bielamowicz, CC BY-SA 4.0

4.   Czołpino

Czołpino było już przez nas przywołane przy okazji opisu okolicznych jezior. Jest to jednak miejscowość na tyle interesująca, że warto poświęcić jej więcej czasu. Wiąże się to przede wszystkim z jej bogatą historią. Większość turystów nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że pierwsze wzmianki o osadnictwie w tej lokalizacji pochodzą już z końca XIII wieku. Przez kolejne lata wieś należała najpierw do rodu Gryfitów, by następnie trafić do Brandenburczyków. Dalej znalazła się pod panowaniem pruskim, a oficjalnie do terytorium Polski została włączona w 1945 roku.

Tak daleko sięgająca historia przekłada się na wiele atrakcji turystycznych. Szczególną popularnością cieszy się wspomniana już wcześniej latarnia morska, zbudowana w 1875 roku, a udostępniona do zwiedzania w 1944 roku. Niemniejsze zainteresowanie wywołuje też pobliska Osada Latarników. To dwukondygnacyjny budynek znajdujący się ok. 1 km dalej, wraz z okolicznymi zabudowaniami gospodarczymi. Projekt tego miejsca powstał w 1871 roku i był wykorzystywany przez latarników podtrzymujących światło w latarni przez kilkadziesiąt lat.

W Czołpinie coś interesującego znajdą nie tylko miłośnicy historii. Nieopodal znajduje się bowiem jedna z najciekawszych, naturalnych atrakcji Wybrzeża. Jest to tzw. Zatopiony Las. Leży na zachód od osady, na wysokości Jeziora Dołgie Wielkie. Bez problemu możesz dojść do niego, spacerując plażą w kierunku Rowów. Aż trudno uwierzyć, ale „atrakcja” ta pokazała się zaledwie kilka lat temu, w wyniku sztormu, a datowana jest na kilka… tysięcy lat.

Zatopiony Las to wystające z piasku, na całej szerokości plaży, potężne pnie drzew. To pozostałości po pradawnej, dębowo-bukowej puszczy. Co się dokładnie z nią stało? Tego do końca nie wiadomo. Niektórzy eksperci mówią, że została wycięta, podczas gdy zdaniem innych spłonęła. To, co natomiast z niej zostało, pochłonął Bałtyk. W ten sposób pnie najpierw zakryła woda, by z czasem zostały w znacznej mierze okopane piaskiem. W dzisiejszej formie przypominają cmentarzysko, tworząc unikatowy klimat. Ta okolica doskonale nadaje się na dłuższy spacer i stwarza okazję do zrobienia unikatowego zdjęcia.

5.   Rowy

Rowy to miejscowość położona w pobliżu Jeziora Gardno, u ujścia rzeki Łupawa. Jej największą atrakcją jest lokalny port rybacki. Choć jest niewielki, ma bardzo przyjemny klimat, charakterystyczny dla mniejszych, nadmorskich miejscowości. Pozwala z bliska podziwiać kutry rybackie, a nawet pracę rybaków „na żywo”, co dla wielu turystów jest najlepszą rozrywką.

Pierwsze wzmianki o Rowach pochodzą z 1282 roku, choć teren, na którym leży na miejscowość, należał do Polski już za czasów Mieszka I. Co więcej, odkrycia archeologiczne sugerują, że wieś była zamieszkana już w okresie prehistorycznym. Na jej terenie znajdują się trzy główne zabytki:

 • wzgórze cmentarne – do lat 50. XX wieku pełniło funkcję cmentarza, aż do zlikwidowania go po II wojnie światowej. Do dziś da się znaleźć pozostałości po nim. Chowani byli tam jednak nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale i marynarze ze statków rozbitych w okolicy (w latach 1796-1936 rozbić się tam miało co najmniej 25 statków i żaglowców);
 • pozostałości po rycerskiej rezydencji typu motte. Znajdowała się nad samym Jeziorem Gardno, na końcu ulicy Spokojnej. Miała postać wieży otoczonej wałem z fosą.

6.   Ustka

Ustka znajduje się nieco dalej od Słowińskiego Parku Narodowego, jest natomiast jedną z większych nadmorskich miejscowości w tej części Wybrzeża. Od działek SaveInvest w okolicy Dębiny i Bałamątka dzieli ją zaledwie kilkanaście kilometrów. To zarówno miasto portowe, jak i uzdrowiskowe oraz wypoczynkowe. Tak znaczna różnorodność, a także bardzo rozbudowana infrastruktura turystyczna, zapewnia mu popularność i częste odwiedziny gości z całej Polski i nie tylko.

Fot. Jarek Piech, CC BY-SA 4.0

Częścią Ustki o unikatowym klimacie jest kwartał wytyczony ulicami Czerwonych Kosynierów oraz Marynarki Polskiej. To właśnie tam dostrzeżesz portowy charakter dawnej osady, jaką było to miasto. Wszystko za sprawą rybackich domów i układu uliczek średniowiecznej wsi, nad którym czuwa konserwator.

Zgodnie z wykazem z 2020 roku w Ustce funkcjonowały 4 sanatoria, przychodnia oraz 3 zakłady przyrodolecznicze. To czyni z tej miejscowości wyjątkowo atrakcyjną lokalizację dla osób cierpiących na różnorodne schorzenia. Klimat leczniczy potęguje ponadto obecność naturalnych surowców leczniczych:

 • torfu leczniczego (borowina „Ustka-1),
 • solanki.

Ponadto miejscowość ta przyciąga miłośników historii bardzo długą listą zabytków wpisanych do rejestru państwowego. Ze względu na ich liczbę, nie wymienimy wszystkich, chętnie fotografowane i odwiedzane przez turystów są natomiast takie obiekty, jak m.in.:

 • latarnia morska (wybudowana w 1892 roku),
 • tawerna portowa otwarta w dawnym spichrzu (budynek z 1910 roku),
 • zespół willowy będący obecnie Ośrodkiem Wypoczynkowo-Leczniczym Delfin (z początku XX wieku),
 • budynek obecnie będący hotelem przy ul. Chopina 4 (z 1887 roku).

Oprócz zabytków Ustka pełna jest pomników, figur i miejsc pamięci o najróżniejszym charakterze, np.:

 • Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej,
 • pomnik „Rybaka Mistrala”,
 • pomnik „Ludziom Morza”,
 • makieta dawnej Ustki,
 • pomnik Syrenki na falochronie.

7.   Cecenowo wraz z pałacem von Zitzewitzów

Cecenowo to tradycyjna, stara wieś kaszubska, przy której znajduje się rezerwat przyrody Las Górkowski. Po raz pierwszy wspomniana została w dokumentach z 1249 roku przez księcia Świętopełka. Jej ostatnim właścicielem w 1918 roku był Wilhelm Zygfryd Otto Marcin von Zitzewiz. Choć dziś wydaje się nieco zapomniana i nie jest zbyt wielka, dawniej była wyjątkowo uprzemysłowiona. Oprócz kilku sklepów w jej granicach działała także gorzelnia, tartak, liczne zakłady rzemieślnicze, a nawet hotel.

Obecnie jej największą atrakcją jest miejscowy zespół pałacowo-parkowy. Jego budowa została zakończona na początku XIX wieku, choć najstarszą część zbudowano początkiem XVIII w. Co interesujące, dawniej w miejscu obecnej budowli stał inny, całkowicie drewniany dwór.

Fot. Henryk Bielamowicz, CC BY-SA 4.0

Okolice te są bardzo lubiane przez miłośników fotografii. Wiąże się to nie tylko z sielskim klimatem niewielkiej miejscowości. Dużą rolę odgrywa bowiem wspomniany już rezerwat przyrody. Ustanowiony w 1984 roku, jest domem dla ponad 150 gatunków zwierząt i 310 roślin naczyniowych.  Stwarza idealne warunki do robienia zdjęć dzikiej przyrody. Prawdziwi szczęściarze mają szansę uchwycić w tej okolicy w kadrze kanię rudą czy orlika krzykliwego.

8.   Lębork

Lębork od granic Słowińskiego Parku Narodowego dzieli mniej niż 30 kilometrów. Jeśli decydujesz się na spędzenie urlopu w tej okolicy lub budujesz tu swoje własne miejsce na Ziemi, warto czasem odwiedzić to miasto powiatowe. Ma ono dużo do zaoferowania zarówno pod względem turystycznym, jak i historycznym, rozrywkowym i kulturalnym.

Fot. Jersz CC BY-SA 2.5

Jeśli jesteś miłośnikiem historii, to powinieneś przede wszystkim odwiedzić:

 • Muzeum w Lęborku – dysponujące trzema wystawami stałym: archeologiczną, historyczną oraz etnograficzną;
 • Wieżę Ciśnień – oddział muzeum miejskiego, oferujący m.in. warsztaty zanikających rzemiosł czy zajęcia edukacyjne,
 • Basztę Bluszczową.

Opisując atrakcje Lęborka, nie sposób pominąć również zamku krzyżackiego. Został zbudowany przez Krzyżaków około połowy XIV wieku i stanowił siedzibę wójtów krzyżackich. Wielokrotnie go przebudowywano w okresie od XVI do XX wieku, a z jego pierwotnego projektu do dziś zachowała się część piwnic, gotycki szczyt wschodni, młyn zamkowy, strzelnice oraz fragmenty muru obwodowego. Aktualnie znajduje się w nim siedziba prokuratury rejonowej i sądu rejonowego.

9.   Słupsk

Kolejne, większe miasto Wybrzeża, które od działek SaveInvest w okolicy Dębina dzieli tylko nieco ponad 20 km. Słupsk nie jest typowo nadmorską miejscowością, ale stanowi znaczne udogodnienie dla okolicznych mieszkańców. To ośrodek usługowo-przemysłowy, będący jednocześnie węzłem komunikacyjnym. Pełni funkcje administracyjne, jednocześnie gwarantując dostęp do rozmaitych atrakcji.

W Słupsku organizowanych było i jest wiele wydarzeń kulturalnych. To miasto będące na przestrzeni gospodarzem tak znanych i cenionych inicjatyw, jak m.in.:

 • Festiwal Pianistyki Polskiej,
 • Schaefferiada (Przegląd Twórczości Bogusława Schaeffera),
 • Komeda Jazz Festival (Konkurs Kompozytorski).

Ponadto w Słupsku działa i rozwija się Polska Filharmonia Sinfonia Baltica i aż cztery teatry:

 • Nowy Teatr im. Witkacego,
 • Państwowy Teatr Lalki „Tęcza”,
 • Teatr Władca Lalek,
 • awangardowy Teatr „Rondo”.

Do dyspozycji miłośników filmów są dwa kina: Multikino oraz „Rejs”.

Wymieniając zalety Słupska, warto przyjrzeć się jego walorom turystycznym. Oprócz bliskości Bałtyku i ogromu nadmorskich miejscowości czy Słowińskiego Parku Narodowego, w jego granicach również jest wiele rzeczy wartych obejrzenia. Na szczególną uwagę zasługuje Zamek Książąt Pomorskich, który został wybudowany w 1507 roku. W XVI i XVII wieku stanowił rezydencję książąt pomorskich z dynastii Gryfitów. Po jego dewastacji pod panowaniem niemieckim (od 1653 r.) pełnił kolejno rolę koszar wojskowych i magazynów zbożowych. Odremontowany po II wojnie światowej, w 2007 roku przeszedł gruntowną renowację. Do 2017 roku można w nim było obejrzeć największą na świecie kolekcję prac Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego).

Fot. Kerttu from Poland, CC0

Oprócz opisanego zamku, miłośnicy historii i zabytków, odwiedzający Słupsk, powinni skierować swoje kroki również ku:

 • Młynowi Zamkowemu (XVI w., po 1310 r.),
 • Spichlerzowi Richtera (1780 r.),
 • Baszcie Czarownic (1410-1415 r.),
 • kamienicy mieszczańskiej przy Starym Rynku 4 (XVIII w., po 1718 r.).

Odwiedzając to miejsce z rodziną, wybierz się na spacer Zabytkową Aleją H. Sienkiewicza i zobacz przepiękny mural przy ulicy Witolda Lutosławskiego 32. Urokliwy jest ponadto bulwar nad rzeką Słupią, którym dotrzesz z centrum aż do parku Stawek Łabędzi.

10.   Okoliczne plaże

Opisując najpiękniejsze okolice Słowińskiego Parku Narodowego, nie sposób pominąć liczne plaże Morza Bałtyckiego. Spacery nimi mogą być świetnym pomysłem na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Wśród szczególnie popularnych przez turystów wymienić można m.in.:

 • główną plażę w Łebie,
 • plażę zachodnią w Łebie,
 • plażę przy wyjściu z Portu Rowy,
 • główną plażę w Rowach,
 • plażę w miejscowości Dębina
 • plażę główną w Ustce,
 • plażę zachodnią w Ustce.

Oprócz tych najbardziej lubianych warto poznać też plaże mniej znane. Są przepiękne i pozwalają na prawdziwy relaks, bo panuje na nich błoga cisza i spokój. Mowa tu o takich lokalizacjach, jak np.:

 • plaża Orzechowo (z klifem i punktem widokowym na skarpie),
 • plaża na zachód od miejscowości Poddąbie,
 • plaża naturystów na wschód od miejscowości Rówek,
 • dzika plaża w Czołpinie,
 • plaża Ulinia wraz z wrakiem statku West Star.
Fot. Mirrabellka44, CC BY 3.0

Aktywny wypoczynek nad morzem? W okolicach Słowińskiego Parku Narodowego to żaden problem

Chcesz zamieszkać w okolicy miejscowości Dębina lub Bałamątek, niedaleko Słowińskiego Parku Narodowego? Jeśli lubisz aktywne formy spędzania wolnego czasu, to ten region ma dla Ciebie szereg niespodzianek. Możesz wykorzystać je też do przyciągnięcia do siebie urlopowiczów, jeśli zależy Ci na zarabiającej na siebie inwestycji. Wśród cieszących się największą popularnością wymienić można:

 • wycieczki rowerowe,
 • spływy kajakowe,
 • aquaparki i inne atrakcje miejskie.

Oczywiście forma aktywnego wypoczynku zawsze zależy od pory roku. Czasem wycieczkę rowerową warto zamienić np. na przejażdżkę na nartach biegowych. Wszystko zależy od Twojej kreatywności i ilości wolnego czasu. Możesz natomiast być pewny, że w tej części Wybrzeża szybko znajdziesz hobby, które pochłonie Cię bez reszty.

Fot. MOs810, CC BY-SA 4.0

Szlaki rowerowe w okolicy

W pobliżu Słowińskiego Parku Narodowego przebiega wiele szlaków rowerowych. Część z nich skupiona jest na odkrywaniu piękna okolicy. Inne są zaledwie fragmentami bardzo długich tras, prowadzących do zupełnie innych części Polski. Nawet ich fragmenty natomiast mogą zapewnić interesującą wycieczkę miłośnikom jednośladów. Poniżej przedstawiliśmy i opisaliśmy pięć najciekawszych propozycji, wśród których coś dla siebie znajdą zarówno fani dalekich dystansów, jak i jednodniowych wycieczek czy wyjazdów rodzinnych.

Fot. MOs810, CC BY-SA 4.0
 • Velo Baltica – EuroVelo 10/13 – R10 – trasa dla prawdziwych pasjonatów kolarstwa. Jej polski odcinek ma długość ponad 530 km i przebiega wzdłuż całej linii brzegowej Morza Bałtyckiego. Stanowi część międzynarodowego szlaku EuroVelo 10, prowadzącego wzdłuż Bałtyku. Pozwala na przejechanie malowniczą trasą wzdłuż Jezior Gardno i Łebsko, ku Łebie i dalej, w stronę Trójmiasta czy Elbląga;
 • Szlak Zwiniętych Torów – mierzy nieco ponad 31 km, jest więc dobrą propozycją na jednodniową wycieczkę. Biegnie z Ustki do Smołdzina, tuż obok miejscowości Bałąmątek. Nie jest wymagający, a jego zaletą jest wyjątkowo urokliwa okolica;
 • Do Stacji Gabel – propozycja, z którą poradzą sobie nawet młodsi rowerzyści. Ma tylko 19 km, a prowadzi z Kolonii Osieki do Ryczewa pod Słupskiem. Jej przejechanie można połączyć ze zwiedzaniem miasta, organizując całodniową wycieczkę dla całej rodziny;
 • Okolice Jeziora Sarbsko – bardzo dobrze przemyślana trasa rekreacyjna. Prowadzi wokół jeziora, przebiegając na północy wąskim odcinkiem między jego wodami a Morzem Bałtyckim. Po drodze trafisz na wiaty wypoczynkowe i malownicze plaże;
 • Pierścień Gryfitów – potężna trasa mierząca ponad 100 km. Jest nie lada wyzwaniem, jeśli chcesz ją pokonać w jeden dzień. Może zapewnić Ci natomiast ogrom rozrywki, gdy podzielisz ją na kilka mniejszych odcinków. Przebiega wokół Słupska, prezentując niezwykłą, lokalną architekturę. Kładzie nacisk na historyczne budynki w biało-czarną „kratę”, będące dziedzictwem tych terenów.

To oczywiście tylko niektóre propozycje dla rowerowych pasjonatów. Zachęcamy do zwiedzania Wybrzeża i odkrywania własnych, unikatowych ścieżek. Dzięki temu szybciej poznasz i lepiej zrozumiesz historię tych terenów, a także lokalną kulturę.

Spływy kajakowe

W okresie wiosenno-letnim spływy kajakowe cieszą się ogromną popularnością. Niedaleko Słowińskiego Parku Narodowego szczególnie lubiane są podróże rzeką Słupią. Możesz pokonać w ten sposób trasę od Słupska aż do Ustki. Cała trasa ma ok. 36 km długości, doskonale nadaje się więc do zorganizowania w jej ramach kilkudniowej wycieczki. Wystarczy tylko, że dostaniesz się do punktu początkowego, a następnie rozplanujesz kilka postojów, np. w przystaniach w miejscowościach:

 • Włynkówko,
 • Niestkowo.

Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, oba te miejsca mogą stanowić punkt początkowy wyprawy. Jest to przeprawa średniej trudności, gwarantująca wiele godzin doskonałej zabawy.

Alternatywnym rozwiązaniem jest dotarcie do miejscowości Łosino i spływ do Słupska. W tym przypadku do pokonania masz ok. 8 km, co szacunkowo zajmuje około 4-5 godzin. To pomysł na jednodniową przygodę dla osób ceniących aktywne formy wypoczynku.

Naszą trzecią propozycją są spływy Łupawą. To rzeka uchodząca do jeziora Gardno, zaraz przy Rowach, Dębinie czy Bałamątku. Wzdłuż niej nie brak miejsc, z których organizowane są spływy, m.in. z:

 • Żelkowa,
 • Drzeżewa,
 • Łebienia,
 • Łupawy.

Atutem tej trasy jest jej malowniczość. Prowadzi przez wyjątkowo zielone i spokojne regiony, doskonałe do wypoczynku na świeżym powietrzu. Rozbudowana infrastruktura przeznaczona do turystyki kajakarskiej pozwala też na dostosowanie długości trasy do swoich preferencji, doświadczenia i możliwości.

Fot. Maria Golinski, CC BY-SA 3.0

Różnorodne atrakcje i obiekty warte uwagi

Niedaleko Słowińskiego Parku Narodowego znajdziesz szereg atrakcji doskonale nadających się do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Część z nich przeznaczona jest dla dzieci, inne dla całych rodzin lub nieco starszych gości. Poniżej wymieniliśmy niektóre z nich, wraz z miejscowościami, w których się znajdują. Na tej podstawie możesz przygotować np. interesującą trasę rowerową po okolicy, dzięki której lepiej poznasz tę część Wybrzeża.

Pamiętaj, by przed odwiedzeniem konkretnego miejsca, zawsze sprawdzić, czy jest ono czynne w danym okresie lub dniu. Godziny funkcjonowania bywają bowiem różne, podobnie jak dynamicznie zmieniająca się oferta. Warte uwagi są m.in. takie atrakcje, jak:

 • pałac w miejscowości Objazda,
 • pałac w miejscowości Rzuszcze,
 • Łeba Labirynt,
 • największe drewniane koło na świecie w miejscowości Wilkowo Nowowiejskie,
 • pomnik lokomotywy w Słupsku,
 • park linowy w Słupsku,
 • pomnik przyrody Trzy Buki niedaleko Głębina-Kolonii,
 • jaz na rzece Łupawa w pobliżu Żelkowa.

W regionie nie brak też aquaparków i różnego typu parków rozrywki dla całej rodziny, np.:

 • Parku Wodnego w Redzikowie,
 • Parku Wodnego „Trzy Fale” w Słupsku,
 • CSiR w Lęborku,
 • pływalnia miejska RAFA w Lęborku,
 • SeaPark i fokarium w miejscowości Sarbsk.

Odkrywaj uroki Wybrzeża z Saveinvest!

Słowiński Park Narodowy to jeden z najbardziej urzekających regionów w naszym kraju. Choć wielu turystów jeszcze nie odkryło jego potencjału, pozwala na obcowanie z przyrodą i podziwianie przepięknych krajobrazów. Położony jest na Wybrzeżu, w sąsiedztwie wielu popularnych atrakcji. Tworzy z nimi unikatową ofertę zarówno dla przyjezdnych z całej Polski i nie tylko, jak i dla okolicznych mieszkańców.

Zawsze marzył Ci się własny dom w cichej i spokojnej okolicy, blisko natury? W takim przypadku działki Saveinvest niedaleko Smołdzina, Dębiny czy Bałamątka bez wątpienia cię urzekną. Leżą na uboczu, dzięki czemu możesz cieszyć się ciszą, spokojem i relaksem. Jednocześnie tylko krótki spacer czy przejażdżka dzieli je od kultowych atrakcji,  Słowińskiego Parku Narodowego oraz większych miast. To gwarancja wygody i dobrej zabawy, a jednocześnie ochrona przed nudą czy tłumami turystów.

Z drugiej strony tereny te perfekcyjnie nadają się pod inwestycje. Zakup działki to jedna z ulubionych form pomnażania majątku przez Polaków. Możesz do nich dołączyć, tworząc miejsce z turystycznym potencjałem u stóp przepięknego parku narodowego, a zarazem tuż przy Morzu Bałtyckim. Czerp zyski z wynajmu i ciesz się komfortowym miejscem, które zawsze możesz odwiedzić podczas wakacji. Na pewno tego nie pożałujesz!

Kamil Markowicz

Specjalista ds. nieruchomości

Tereny przed i po

Wybierz inwestycję:

Chłopy k. Mielna
Gąski I
Gąski II
Mielenko I
Mielenko II
Smołdzino
Mielno Molo

PRZED:
Działka inwestycyjna

59 zł / m2

53 zł / m2

53 zł / m2

65 zł / m2

39 zł / m2

30 zł / m2

430 zł / m2

PO:
Działka budowlana z infrastrukturą

290 zł / m2

421 zł / m2

421 zł / m2

300 zł / m2

181 zł / m2

179 zł / m2

1594 zł / m2

Co zrobiliśmy:

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Uzyskaliśmy pozwolenia na budowę

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy sieć wodociągową do działek

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Utwardziliśmy drogę

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

 • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Utwardziliśmy drogę

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

 • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Utwardziliśmy drogę

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

 • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Utwardziliśmy drogę

 • Uzyskaliśmy decyzję o warunkach zabudowy

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Utwardziliśmy drogę

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Utwardziliśmy drogę

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

 • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

przeciągnij

Zobacz, ile zarobili nasi klienci:

Inwestycja

czas inwestycji w miesiącach

zysk w skali roku

Całkowity zysk z inwestycji

Enklawa Dziwnówek

46 miesięcy

24,42%

131,06%

Mielno Marina

59 miesięcy

20,07%

145,75%

Gąski

186 miesięcy

13,59%

620,34%

Koniusza

72 miesiące

12,41%

101,74%

Jaworek

37 miesięcy

19,32%

72,41%

Gąski I

105 miesięcy

11,47%

158,63%

Mielenko II

34 miesiące

57,80%

264,15%

Osada Jaworek sektor C

49 miesięcy

32,89%

219,39%

Smołdzino

53 miesiące

20,73%

129,83%

Mielenko II

55 miesięcy

6,93%

35,93%

Mielno Marina

41 miesięcy

36,93%

192,63%

Jaworek Sektor C

54 miesiące

37,25%

315,74%

Jaworek Sektor C

54 miesiące

37,35%

317,08%

Kameralne Kładno

50 miesiące

22,02%

129,15%

Gąski I 650

142 miesiące

12,02%

283,25%

Smołdzino

61 miesięcy

21,44%

168,46%

Smołdzino

61 miesięcy

21,44%

168,46%

Smołdzino

60 miesięcy

15,60%

106,44%

Mielenko

75 miesięcy

13,00%

114,71%

Mielenko II

53 miesiące

10,51%

55,47%

Mielno Molo

24 miesiące

24,68%

55,46%

Gąski II 950

59 miesięcy

10,29%

61,87%

Mielenko

72 miesiące

10,17%

78,82%

Mielenko

64 miesiące

8,25%

52,62%

Mielenko

64 miesiące

8,28%

52,88%

Chłopy

57 miesięcy

7,68%

42,11%

Chłopy

57 miesięcy

9,12%

51,38%

Wytowno

75 miesięcy

7,81%

60,04%

Gąski I 650

39 miesięcy

10,46%

38,18%

Wytowno

74 miesiące

8,22%

62,79%

Chłopy

55 miesięcy

5,41%

27,34%

Smołdzino

53 miesiące

16,11%

93,45%

Mielenko II

33 miesiące

10,06%

30,17%

Gąski I 650

29 miesięcy

7,44%

18,93%

Chłopy

43 miesiące

6,60%

25,74%

Pokaż więcej

Przesuń, żeby zobaczyć wszystkie kolumny

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe