Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

3 powody, dla których warto inwestować w grunty

Bartosz Antos
1 sierpnia 2018
Inwestycje w nieruchomości

Grunt to bezpieczeństwo, grunt to zysk, grunt to nieograniczone możliwości… czyli 3 powody, by przekonać każdego niezdecydowanego, że warto inwestować w grunty.

Dlaczego warto inwestować w grunty? Każdego z nas do podjęcia decyzji o inwestowaniu motywowały bardzo zróżnicowane czynniki. Chcemy poprawić doraźny komfort życia, pragniemy zabezpieczyć się finansowo z myślą o emeryturze, czy marzymy, by „coś” zostało po nas naszym dzieciom. Obojętnie, jaki cel nam przyświeca, liczą się przede wszystkim rezultaty, a te zależą w głównej mierze od tego, w co zainwestujemy…. Dlatego inwestujmy w to, co od wielu lat przynosi stabilne, pewne zyski i stanowi niepodważalną gwarancję bezpieczeństwa – inwestujmy w nieruchomości gruntowe.

1. Grunt to bezpieczeństwo

Zdaniem aż 65,6 proc. Polaków najlepszym zabezpieczeniem finansowym na emeryturę jest posiadanie nieruchomości (źródło: Badanie Homo Homini). W dobie kryzysu ekonomicznego niezmiernie trudno znaleźć na tyle atrakcyjny i przede wszystkim bezpieczny sposób lokowania kapitału, któremu od wielu dekad Polacy nadal ufają. Dlaczego popularność ziemi nie słabnie nadal chętnie wybieramy ją jako formę inwestycji, która ma zapewnić poczucie bezpieczeństwa? Ponieważ ziemia, w odróżnieniu od innych produktów inwestycyjnych jest najbardziej odporna na wahania rynkowe – podkreśla Bartosz Antos z portalu www.saveinvest.pl. Nieruchomości gruntowe stanowią trwałe, namacalne dobro, które daje właścicielowi i jego rodzinie poczucie bezpieczeństwa są one dziedziczone, a spadkobiercy mają możliwość odzyskania własności nawet po kilkudziesięciu latach.

2. Grunt to zysk

Wiemy już, że inwestowanie w działki to bezpieczna i stabilna forma lokowania kapitału. Ale czy w ziemię rzeczywiście „opłaca się” inwestować, czyli jakie są szanse na pomnożenie kapitału? Spójrzmy zatem na statystyki – ziemie rolne w ciągu 12 lat zyskały na wartości aż 617%. Jak widać, ich wartość systematycznie i stabilnie rośnie, a tendencja ta, jak zapewniają specjaliści, nie ulegnie zmianie w przyszłości. Niemałe znaczenie odgrywa tu fakt, że w przypadku nieruchomości ziemskich mamy do czynienia z mocno ograniczoną podażą (nie da się ich doprodukować) oraz stale rosnącym na nie popytem. Jest to zatem ograniczonego dobro, które od wielu lat cieszy się zainteresowaniem inwestorów, zarówno tych doświadczonych, jak i tych dopiero „wchodzących na rynek”. Wszystko to przyczynia się do wzrostu cen ziem, których dodajmy koszty utrzymania, w porównaniu do m.in. mieszkań, są bliskie zera.

Co więcej, w przypadku ziemi rolnych wartość działki rośnie skokowo dzięki odpowiednim jej zarządzaniu. Mowa tu w szczególności o przeprowadzeniu procesów uzbrojenia, czy podziałów, a przede wszystkim jej odrolnienia. Warto także pamiętać o pewnych korzyściach podatkowych – jeśli zdecydujemy się na sprzedaż działki po 5 latach od jej nabycia transakcja będzie zwolniona z 19% podatku dochodowego („podatku Belki”). Ponadto sprzedaż gruntów rolnych jest zwolniona z 23 proc. podatku VAT.

3. Grunt to nieograniczone możliwości

Posiadanie na własność kawałka ziemi to synonim nieograniczonych możliwości – od inwestycyjnych, takich jak budowa domków rekreacyjnych pod wynajem, czy pensjonatu, po budowę domu całorocznego czy innego obiektu, który przeznaczymy pod prowadzenie własnego biznesu. Co więcej, ziemię można dzierżawić lub zostawić w spadku naszym dzieciom, jako środek, który pozwoli im na lepszy start w dorosłość, czy zabezpieczenie ich przyszłości finansowej.

Kluczem do sukcesu inwestycyjnego jest oczywiście wybór odpowiedniego gruntu – takiego, który swoimi konkretnymi walorami zagwarantuje powodzenie inwestycji. Warto zatem szukać działek w okolicach z walorami turystycznymi lub krajobrazowymi (morze, góry, duże miasta, jeziora), w miejscach o dużym potencjale rozwoju, które posiadać będą jasny stan prawny. Jeśli chodzi natomiast o podniesienie wartości działki w celu jej sprzedaży, to ten największy będzie możliwy do uzyskania na początkowym etapie jej zagospodarowania. Mowa tu w szczególności o nieuzbrojonych działkach rolnych, których wartość podnosi się wraz z m.in. doprowadzeniem prądu, wody, kanalizacji. Uzbrojenie i przekształcenie takich gruntów przyczynia się do znacznego wzrostu na wartości, a w konsekwencji do możliwości odprzedania jej ze znacznym zyskiem.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.
  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!
   * Pole obowiązkowe