Rozważasz zakup działki rolnej, ale wahasz się między własnością a udziałem? To częsty dylemat, przed którym staje wielu potencjalnych kupców. Poznaj charakterystykę tych rozwiązań, główne różnice oraz najważniejsze wady i zalety każdej z nich. Dowiedz się wszystkiego o potencjalnym zniesieniu współwłasności gospodarstwa rolnego lub innej nieruchomości i samodzielnie oceń, czy jest to opcja dla Ciebie.
Kwestia współwłasności nieruchomości rolnej lub innej stale wzbudza ogromne emocje. Często zachowanie wspólnego prawa do gruntu wynika z jego dziedziczenia lub wykupu przez kilku inwestorów. Rozwiązanie takie wielu osobom wydaje się ryzykowne, ze względu na potencjalne konflikty, wielkość udziałów, dochodzenie wszelkich roszczeń czy wprowadzanie zmian. W praktyce jednak najczęściej obawy przed nim wynikają z nieznajomości przepisów dotyczących takiej opcji. W praktyce bowiem ustawodawca bardzo dokładnie opisał zasady jego funkcjonowania.
Dzięki jasnym przepisom i regulacjom obecność większej liczby osób widniejących w akcie własności działki wcale nie musi prowadzić do problemów. Istnieje ponadto możliwość zniesienia współwłasności nieruchomości rolnej lub innej, gdy zajdzie taka potrzeba. Przed dokonaniem czynności zakupu nieruchomości współdzielonej warto natomiast poznać wszystkie wady i zalety wynikające ze współposiadania rzeczy wspólnej. Lektura tego artykułu powinna pomóc Ci w podjęciu odpowiedniej decyzji w tej sytuacji.
Rola współwłaściciela znacznie różni się od tej właściciela. Oba przypadki są ściśle uregulowane przepisami i różnią się zakresem dostępnych możliwości. W głównej mierze skupione są na konieczności (lub też jej braku) konsultowania wszelkich zmian związanych z zarządzaniem nieruchomością.
Pojęcie „współwłasności” nieruchomości jest używane zamiennie z „posiadaniem udziałów” w niej. Rzeczywiście są to dwa określenia opisujące ten sam stan rzeczy. W praktyce oznaczają formę zakupu działki budowlanej czy rolnej i posiadanie jej części wraz z innymi. Mowa tu o sytuacji, w której zakupu podejmują się co najmniej dwie osoby.
Właściciele działki ponoszą obowiązki dotyczące np.:
Zgodnie z przepisami wyróżnić można dwa główne rodzaje współwłasności nieruchomości:
Ewentualne zniesienie współwłasności przysługuje wyłącznie w drugim z opisanych przypadków.
Definicja takiej formy własności została ujęta w polskich przepisach. Reguluje ją art. 3. Dziennika ustaw, Udziały w nieruchomości wspólnej – Własność lokali [Dz.U.2021.1048]:
W razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokali. Nie można żądać zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej, dopóki trwa odrębna własność lokali.
[…]
Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali”.
Współwłaściciel musi zdawać sobie sprawę z ciążących na nim ograniczeń. Może on bowiem korzystać i zarządzać bez zgody pozostałych współwłaścicieli tylko częścią swojego udziału. Dotyczy to natomiast wyłącznie zakresu umożliwiającego połączenie tych działań z korzystaniem z nieruchomości przez innych udziałowców. W praktyce więc niejednokrotnie prowadzi to do konfliktów z uwagi na np. zakres korzystania z rzeczy wspólnej lub sposobu jej utrzymania.
W przypadku zakupu działki budowlanej lub rolnej na własność wielkość udziałów przypadających na kupującego zawsze wynosi 100 proc. W praktyce więc stajesz się jedynym posiadaczem nieruchomości. Jako właściciel działki masz prawo nią swobodnie zarządzać i dysponować, a także jej używać, bez żadnych ograniczeń (oczywiście zgodnie z przepisami prawa). Dotyczy to wszelkich aspektów, w tym również remontów, wynajmu czy sprzedaży.
W ofercie Saveinvest posiadamy inwestycje, na których poszczególne działki sprzedajemy jako udziały w większych niewydzielonych jeszcze działkach. Oczywiście w przypadku zakupu działki rolnej w roli współwłaściciela pojawiają się liczne obawy, które adresują do nas nasi Klienci. Przyjrzeliśmy się im i przygotowaliśmy stosowane odpowiedzi bazując na zapisach dostępnych w naszych umowach.
Zakup udziału w działce (nieruchomości gruntowej) jest nabyciem prawa współwłasności (czyli sytuacji kiedy prawo własności do danej nieruchomości przysługuje więcej niż 1 osobie), które w połączeniu z ustanowieniem podziału do korzystania quoad usum uprawnia współwłaściciela do rozporządzenia tylko i wyłącznie częścią nieruchomości wskazaną w umowie sprzedaży.
Nie. Każdy będzie mógł korzystać tylko z części działki oznaczonej konkretnym numerem i wskazanej na załączniku graficznym aktu notarialnego.
Dodatkowo w dziale III Księgi Wieczystej wpisane zostanie dla każdego współwłaściciela prawo do wyłącznego korzystania ze “swojej” części działki oznaczonej na załączniku graficznym konkretnym numerem. Oznacza to, że
Tak, zgodnie z umową po 31.12.2025 r.
Nie jest do tego wymagana zgoda pozostałych współwłaścicieli.
Przed wykonaniem ogrodzenia należy wziąć pod uwagę, że:
Tak, nieruchomość rolną można sprzedać po upływie 5 lat od dnia jej nabycia ze względu na ograniczenia w obrocie gruntami rolnymi wynikające z Ustawy o Kształtowaniu Ustroju Rolnego (UKUR). Po upływie tego czasu udział w działce można sprzedać na takich samych zasadach jak pełną własność.
Jeszcze do niedawna (do 2019 roku) głównym nabywcą ziemi rolnej w pierwszej kolejności był rolnik. Aktualnie jednak nieco się to zmieniło. Działki poniżej 1 ha mogą kupować również osoby niebędące rolnikami, o ile Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie zamierza skorzystać z prawa do pierwokupu.
Po zakupie działki rolnej możliwe jest jej odrolnienie. Wymaga to zmiany jej przeznaczenia (Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 27 marca 2003 roku) w MPZP. Jeśli z kolei nie jest ona objęta MPZP, konieczne jest wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
Nie da się uniknąć aspektów technicznych oraz formalnych istotnych przy zakupie działki budowlanej. Krok w stronę specjalistów z Saveinvest może natomiast znacznie ułatwić Ci cały ten proces. Wynika to z faktu, że w przypadku zakupu działki z oferty naszej firmy, bierzemy na siebie przeprowadzenie wszelkich formalności związanych z jej obsługą, przekształceniem oraz uzbrojeniem.
Zarówno przeznaczenie gruntów rolnych, jak i przeznaczonych do zalesienia, jest uwzględnione w MPZP. W obu tych przypadkach wprowadzanie zmian na tych obszarach musi być zgodne z tym dokumentem planistycznym. Jeśli natomiast do tej pory nie został on wykonany, to konieczne jest jego wydanie.
W przypadku regulacji dotyczących działek rolnych szczególne znaczenie mają dwa dokumenty:
Ponadto istotną rolę odgrywa w tym przypadku także ewidencja gruntów i budynków. Prowadzić ją powinno odpowiednie dla danej lokalizacji starostwo powiatowe.
W przypadku gruntów przeznaczonych do zalesienia głównym dokumentem jest Ustawa z dnia 8 czerwca 2001 roku o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia.
Co ważne, Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego należy przestrzegać nawet w przypadku zabudowy działki budowlanej. Jeśli natomiast taki dokument dla danego terenu nie istnieje, możesz ubiegać się o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Na jej podstawie następnie opisywane są wytyczne, na jakich możliwa będzie zabudowa terenu, którego dotyczy. Wnioskiem o wydanie takiej decyzji może być objęta działka posiadająca prawny dostęp do drogi publicznej.
Na działce rolnej możliwe jest wykopanie studni, podłączenie prądu, wybudowanie szamba i szereg innych inicjatyw, dzięki której np. zwiększy się jej wartość czy potencjał inwestycyjny. Wszystko to jednak obarczone jest koniecznością spełnienia określonych warunków. Przede wszystkim dotyczy to konieczności wyłączenia tego terenu spod produkcji rolnej lub leśnej.
Wykopanie studni głębinowej nie wymaga pozwolenia na budowę oraz dokonania zgłoszenia. Mowa tu o każdej sytuacji, niezależnie od tego, czy studnia ta traktowana jest jako urządzenie budowlane, czy też budowla. Nie podlega ona przepisom Prawa budowlanego i jego aktom wykonawczym (choć należy upewnić się, czy w planach zagospodarowania terenu nie ma na tym terenie wodociągu). Wynika to z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 kwietnia 2014 r. II OSK 2713/12, z dnia 29 kwietnia 2014 r. II OSK 2882/12, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 28 czerwca 2011 r. II SA/Wr 2013/11.
Podłączenie prądu na działce rolnej, leśnej czy rekreacyjnej jest nieco bardziej skomplikowane. Przede wszystkim utworzenie tzw. przyłącza energetycznego czasem trwa wiele miesięcy. Z tego względu zwykle poleca się zlecić zadbanie o ten aspekt profesjonalistom, takim jak Saveinvest. Ze względu na ich doświadczenie są oni w stanie uchronić Cię od wielu problemów. Cały proces natomiast składa się z czterech głównych kroków:
Co ważne, zgodnie z przepisami podłączenie prądu do działki rolnej jest możliwe i w pełni legalne. Wiele zależy natomiast od wymagań i polityki danego operatora. Warto więc wcześniej zwrócić się bezpośrednio do niego z tym pytaniem i prośbą o ewentualną wycenę takiej usługi.
Droga wewnętrzna różni się od drogi publicznej zarówno ze względu na przepisy prawa drogowego, jak i prawa budowlanego. Zgodnie z art. 8. Ustawy o drogach publicznych:
Drogi, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym takiej drogi, są drogami wewnętrznymi.
W praktyce natomiast można powiedzieć, że zwykle drogami wewnętrznymi są np.:
Wyróżniają się tym, że na początku oraz końcu zawsze są oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi. Nie dotyczy ich wiele zasad ruchu drogowego. Mimo to jednak są objęte odpowiednimi przepisami. Jeśli chcesz je zbudować na terenie swojej działki, konieczne może być uzyskanie pozwolenia na budowę. Ma to związek z koniecznością utwardzenia jej i położenia nawierzchni, co bezpośrednio wiąże się z pracami budowlanymi.
Co istotne, nawet w tym przypadku istotne jest sprawdzenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli nie ma w nim szczegółowych wytycznych dotyczących dróg wewnętrznych, jako właściciel możesz samodzielnie wybrać typ nawierzchni, którego chcesz użyć. Jeśli z kolei jesteś współwłaścicielem działki, to przebieg drogi, jej budowę i formę musisz ustalić z pozostałymi współwłaścicielami.
Jeśli chodzi o utwardzenie drogi wewnętrznej, to nie ma przepisów, które by wymuszały podjęcie takiego działania na właścicielu. Ze względu na wygodę natomiast większość osób decyduje się na takie rozwiązanie. Może to zostać zrealizowane na kilka sposobów, np. poprzez:
Czas potrzebny do utwardzenia drogi wewnętrznej zależy od rozwiązania, które wybierzesz. Oczywiste znaczenie ma tu również długość konkretnego odcinka. Cały proces natomiast trwa zazwyczaj co najmniej kilka tygodni. W przypadku najbardziej skomplikowanych i zaawansowanych inicjatyw może zająć nawet kilka miesięcy. Zazwyczaj najbardziej czasochłonnym etapem jest oczekiwanie na otrzymanie pozwolenia na budowę (często nawet 2 miesiące). Następnie wiele zależy od tempa i zakresu realizowanych prac.
Zarówno zakup działki budowlanej oraz rolnej na własność, jak i w formie współwłasności, ma swoje mocne oraz słabsze strony. W tym drugim przypadku największym dyskomfortem może być konieczność uzyskania zgody większości współwłaścicieli w przypadku chęci dokonania czynności wpływających na stan nieruchomości. To najczęstsze pole prowadzące do konfliktów, z drugiej strony jednak nie brak w tym przypadku również zalet. Wymienić można choćby niższy koszt inwestycji, szybszy zwrot i odpowiedzialność ciążącą na większej liczbie właścicieli. To daje dużo większe możliwości działania, a w przypadku współpracy osób sobie bliskich – teoretyczny brak problemów.
Samodzielni właściciele mogą wykonywać wszelkie czynności na danej działce praktycznie bez ograniczeń. Nie potrzebują zgód osób trzecich, a jedynie zgodności z obowiązującymi przepisami. W tym przypadku jednak zakup działki budowlanej lub rolnej jest o wiele droższy, bo osoba taka nie ma z kim dzielić kosztów. Droższe i bardziej czasochłonne staje się zatem też wprowadzanie wszelkich zmian i utrzymanie obiektu. Ponadto na zwrot z inwestycji trzeba czekać znacznie dłużej.
W obu przypadkach kupno działki budowlanej lub rolnej może przynieść Ci ogromne korzyści. Warunkiem jest jednak to, by skorzystać przy tej okazji z usług profesjonalistów, którzy świadomie (bazując na własnym doświadczeniu) zadbają o Twój interes. Tak właśnie działa to w Saveinvest, które cechuje nie tylko transparentność, ale i profesjonalizm. Możesz ponadto liczyć na to, że wynagrodzenie zostanie pobrane tylko w przypadku wydzielenia działki z sukcesem. Jest to więc rozwiązanie dające szansę na trafioną inwestycję, a także gwarantujące pełne bezpieczeństwo.
Wybierz inwestycję:
PRZED:
Działka inwestycyjna
59 zł / m2
53 zł / m2
45 zł / m2
65 zł / m2
39 zł / m2
30 zł / m2
430 zł / m2
375 zł / m2
PO:
Działka budowlana z
infrastrukturą
245 zł / m2
280 zł / m2
244 zł / m2
350 zł / m2
181 zł / m2
200 zł / m2
1476 zł / m2
716 zł / m2
Co zrobiliśmy:
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane
Uzyskaliśmy pozwolenia na budowę
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Podłączyliśmy sieć wodociągową do działek
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane
Utwardziliśmy drogę
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Podłączyliśmy działki do sieci gazowej
Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane
Utwardziliśmy drogę
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Podłączyliśmy działki do sieci gazowej
Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane
Utwardziliśmy drogę
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej
Podłączyliśmy działki do sieci gazowej
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Utwardziliśmy drogę
Uzyskaliśmy decyzję o warunkach zabudowy
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Utwardziliśmy drogę
Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane
Utwardziliśmy drogę
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej
Podłączyliśmy działki do sieci gazowej
Wydzieliliśmy wszystkie działki
Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane
Uzyskaliśmy pozwolenia na budowę
Podłączyliśmy działki do sieci gazowej
Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej
Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej
Inwestycja
czas inwestycji w miesiącach
zysk w skali roku
Całkowity zysk z inwestycji
Enklawa Dziwnówek
46 miesięcy
24,42%
131,06%
Mielno Marina
59 miesięcy
20,07%
145,75%
Gąski
186 miesięcy
13,59%
620,34%
Koniusza
72 miesiące
12,41%
101,74%
Jaworek
37 miesięcy
19,32%
72,41%
Gąski I
105 miesięcy
11,47%
158,63%
Mielenko II
34 miesiące
57,80%
264,15%
Osada Jaworek sektor C
49 miesięcy
32,89%
219,39%
Smołdzino
53 miesiące
20,73%
129,83%
Mielenko II
55 miesięcy
6,93%
35,93%
Mielno Marina
41 miesięcy
36,93%
192,63%
Jaworek Sektor C
54 miesiące
37,25%
315,74%
Jaworek Sektor C
54 miesiące
37,35%
317,08%
Kameralne Kładno
50 miesiące
22,02%
129,15%
Gąski I 650
142 miesiące
12,02%
283,25%
Smołdzino
61 miesięcy
21,44%
168,46%
Smołdzino
61 miesięcy
21,44%
168,46%
Smołdzino
60 miesięcy
15,60%
106,44%
Mielenko
75 miesięcy
13,00%
114,71%
Mielenko II
53 miesiące
10,51%
55,47%
Mielno Molo
24 miesiące
24,68%
55,46%
Gąski II 950
59 miesięcy
10,29%
61,87%
Mielenko
72 miesiące
10,17%
78,82%
Mielenko
64 miesiące
8,25%
52,62%
Mielenko
64 miesiące
8,28%
52,88%
Chłopy
57 miesięcy
7,68%
42,11%
Chłopy
57 miesięcy
9,12%
51,38%
Wytowno
75 miesięcy
7,81%
60,04%
Gąski I 650
39 miesięcy
10,46%
38,18%
Wytowno
74 miesiące
8,22%
62,79%
Chłopy
55 miesięcy
5,41%
27,34%
Smołdzino
53 miesiące
16,11%
93,45%
Mielenko II
33 miesiące
10,06%
30,17%
Gąski I 650
29 miesięcy
7,44%
18,93%
Chłopy
43 miesiące
6,60%
25,74%
Przesuń, żeby zobaczyć wszystkie kolumny