Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Active Design – nowy trend w architekturze

Bartłomiej Kuzniar
10 kwietnia 2019
Inwestycje w nieruchomości
Nieruchomości
Biurowiec

Po modzie na ekobiurowce przyszedł czas na projekty Active Design, promujące aktywność fizyczną i prowadzenie zdrowego stylu życia. To, co jeszcze przed chwilą było abstrakcyjną wizją, dzisiaj znajduje coraz więcej zwolenników – mówi Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Active Design – zdrowie ważne również na rynku nieruchomości

Active Design to metoda projektowania budynków, ulic i całych dzielnic, która wykorzystuje architekturę i urbanistykę do zwiększenia aktywności fizycznej jej mieszkańców. Jakiś czas temu zauważono, że siedzący tryb życia i brak chociażby minimalnego ruchu jest jednym z kluczowych czynników ryzyka w chorobach przewlekłych. Otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, udary mózgu, niektóre nowotwory – to największe epidemie naszych czasów. Ich rozwojowi sprzyja natomiast nieuprawianie żadnego sportu. Naukowcy wskazują, że obecnie bezczynność fizyczna wyprzedziła palenie w „rankingu” najczęstszych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych.

Active Design – na czym to polega?

Idea Active Design postuluje zatem takie projektowanie przestrzeni miast i osiedli, aby ich mieszkańcom nie opłacało się wsiadać do jakiegokolwiek środka transportu, a jednocześnie żeby mieli zapewnioną chociażby odrobinę ruchu. Active Design zakłada też uzupełnianie przestrzeni miejskiej o liczne tereny rekreacji, pozwalające na umiarkowaną aktywność osób w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach i umiejętnościach. No i wreszcie Active Design dba o nasze odpowiednie żywienie, zapewniając mieszkańcom dostęp do miejsc, w których będą mogli kupić świeże i zdrowe produkty (rynki, targowiska, małe sklepiki), z jednoczesnym ograniczeniem ogromnych powierzchni handlowych (galerie, supermarkety) i sieci fast-foodów. Przestrzeń zgodna z ideą Active Design ma zatem podświadomie zachęcać mieszkańców do dokonywania zdrowszych wyborów – wskazuje Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Każdy najdrobniejszy element może mieć znaczenie

Zasady Active Design obejmują zarówno oczywistości, takie jak to, iż chodnik zwiększy ruch pieszych, a oświetlenie ulicy poprawi bezpieczeństwo, jak i bardziej złożone reguły. Projektowanie potrafi być bowiem niekiedy grą psychologiczną. Istotna jest jakość przestrzeni, jej rozmiar, tekstura, a także to w jaki sposób ludzie postrzegają tę przestrzeń. Przykładowo, wyeksponowanie i dobre oświetlenie schodów z pewnością bardziej zachęci pieszego do spaceru, niż schowane w ciemności, wąskie przejście. Z kolei znak, zawierający szczegółową mapę i rozpiskę dystansów w najbliższej okolicy może wpłynąć na decyzję o rezygnacji z autobusu na rzecz zdrowego spaceru.

Czy Active Design ma szansę przyjąć się w Polsce?

Pytanie zatem o to, czy nurt Active Design ma szansę przyjąć się w Polsce? Na razie robi on furorę w Stanach Zjednoczonych, gdzie promują go nie tylko znani architekci, ale również politycy i artyści. Michael Bloomberg – były burmistrz Nowego Jorku – zdecydował się nawet na stworzenie Center for Active Design, które rozdaje specjalne certyfikaty Fitwel. To jego odpowiedź na proekologiczne certyfikaty BREEAM i LEED. Inwestorzy, chcąc ubiegać się o ten szczególny tytuł, muszą w taki sposób zoptymalizować projektowany budynek, aby skłaniał on do prowadzenia zdrowego stylu życia.

Active Design – pierwsze kroki w Polsce

W Polsce mamy już pierwsze budynki, realizujące ideę Active Design. Póki co są to jednak głównie biurowce… ale w końcu od czegoś trzeba zacząć. Proekologiczne budynki jeszcze do niedawna też uchodziły za rzadkość. Tymczasem z roku na rok dynamicznie rośnie liczba tego typu projektów. Co istotne, Active Design nie musi ograniczać się wyłącznie do nowotworzonych projektów. Z powodzeniem założenia tego nurtu można też stosować do już istniejącej infrastruktury i zabudowy, poprzez dodanie do nich dodatkowych elementów.

Bartłomiej Kuzniar

Dyrektor operacyjny

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!
   * Pole obowiązkowe