Znowelizowane przepisy prawa budowlanego rozwiązują problem nielegalnie wzniesionych altan i wprowadzają nową definicję tego obiektu.
Obowiązujące od kwietnia 2015 roku znowelizowane przepisy prawa budowlanego oraz kilku innych ustaw rozwiązują m.in. problem wzniesionych niezgodnie z prawem, bo bez pozwolenia na budowę, domków ogrodowych. Zgodnie ze starymi przesłankami zawartymi w prawie budowlanym pozwolenia na budowę nie wymagają altany w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 35 mkw. Przy zastrzeżeniu, że łączna liczba takich obiektów na działce nie może przekroczyć dwóch na każde 500 mkw. powierzchni działki. Nie uwzględniono jednak w przepisach konkretne parametry altan ani ich wygląd – zauważa Bartosz Antos z portalu www.saveinvest.pl. Z tego powodu wielu spośród właścicieli altan usłyszało zarzut wzniesienia obiektu niezgodnego z wymogami prawnymi. A nie były one przecież skonkretyzowane i jednoznaczne.
U źródeł kłopotów z altanami leżał po prostu brak definicji tego obiektu w polskim prawodawstwie. Nie było go ani w prawie budowlanym ani w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych. Jeśli sprawy trafiały na wokandę odwoływano się do definicji zawartej w słowniku języka polskiego. Według niej altany to budowle o lekkiej konstrukcji, najczęściej ażurowe, usytuowane w ogrodzie, mające na celu ochronę przed słońcem i deszczem. Oraz zapewniające miejsce wypoczynku. Zgodnie z takim opisem, każdą altanę, która jest przedmiotem sporu, (a która miała ściany nie ażurowe, lecz pełne), uznawano za nielegalnie wzniesioną, a w konsekwencji nakazano rozbiórkę. Spraw działkowców przybywało. Ich wyniki opierały się najczęściej na wnioskach ujętych w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygnatura akt: II OSK 1875/12). Według nich bez pozwolenia na budowę można wznosić jedynie altany bez litych ścian.
Znowelizowane przepisy rozwiązują problem domków działkowych poprzez wprowadzenie jednoznacznej i powszechnie obowiązującej definicji. Altana to wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy położony na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym o powierzchni do 35 mkw. Oraz wysokości do 5m, jeśli ma dach stromy, lub do 4 m w przypadku dachu płaskiego. Do zabudowy altany nie wlicza się, co do zasady, tarasu, werandy ani ganku, których powierzchnia nie przekracza 12 mkw. Zgodnie z nowymi przepisami, na terenie ogrodu można usytuować jedynie takie altany, których parametry odpowiadają wyznaczonym w prawie wartościom. Co więcej, jeśli właściciel altany nie jest pewny co do zgodnego z przesłankami charakteru swojego obiektu może zwrócić się do powiatowego inspektora budowlanego z prośbą o wydanie oświadczenia o spełnianiu przez altanę kryteriów dyktowanych przepisami. To także powiatowy inspektor stwierdzi wygaśnięcie wszelkich decyzji nakazujących rozbiórki altan, wydanych przed dniem 30 kwietnia 2015 r.