Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Altany działkowe nie doczekają się rozbiórek

Bartosz Antos
23 października 2015
Budowa
Altana

Znowelizowane przepisy prawa budowlanego rozwiązują problem nielegalnie wzniesionych altan i wprowadzają nową definicję tego obiektu.

Altany a pozwolenie na budowę

Obowiązujące od kwietnia 2015 roku znowelizowane przepisy prawa budowlanego oraz kilku innych ustaw rozwiązują m.in. problem wzniesionych niezgodnie z prawem, bo bez pozwolenia na budowę, domków ogrodowych. Zgodnie ze starymi przesłankami zawartymi w prawie budowlanym pozwolenia na budowę nie wymagają altany w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 35 mkw. Przy zastrzeżeniu, że łączna liczba takich obiektów na działce nie może przekroczyć dwóch na każde 500 mkw. powierzchni działki. Nie uwzględniono jednak w przepisach konkretne parametry altan ani ich wygląd – zauważa Bartosz Antos z portalu www.saveinvest.pl. Z tego powodu wielu spośród właścicieli altan usłyszało zarzut wzniesienia obiektu niezgodnego z wymogami prawnymi. A nie były one przecież skonkretyzowane i jednoznaczne.

Definicja według prawa budowlanego

U źródeł kłopotów z altanami leżał po prostu brak definicji tego obiektu w polskim prawodawstwie. Nie było go ani w prawie budowlanym ani w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych. Jeśli sprawy trafiały na wokandę odwoływano się do definicji zawartej w słowniku języka polskiego. Według niej altany to budowle o lekkiej konstrukcji, najczęściej ażurowe, usytuowane w ogrodzie, mające na celu ochronę przed słońcem i deszczem. Oraz zapewniające miejsce wypoczynku. Zgodnie z takim opisem, każdą altanę, która jest przedmiotem sporu, (a która miała ściany nie ażurowe, lecz pełne), uznawano za nielegalnie wzniesioną, a w konsekwencji nakazano rozbiórkę. Spraw działkowców przybywało. Ich wyniki opierały się najczęściej na wnioskach ujętych w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygnatura akt: II OSK 1875/12). Według nich bez pozwolenia na budowę można wznosić jedynie altany bez litych ścian.

Altana – definicja

Znowelizowane przepisy rozwiązują problem domków działkowych poprzez wprowadzenie jednoznacznej i powszechnie obowiązującej definicji. Altana to wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy położony na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym o powierzchni do 35 mkw. Oraz wysokości do 5m, jeśli ma dach stromy, lub do 4 m w przypadku dachu płaskiego. Do zabudowy altany nie wlicza się, co do zasady, tarasu, werandy ani ganku, których powierzchnia nie przekracza 12 mkw. Zgodnie z nowymi przepisami, na terenie ogrodu można usytuować jedynie takie altany, których parametry odpowiadają wyznaczonym w prawie wartościom. Co więcej, jeśli właściciel altany nie jest pewny co do zgodnego z przesłankami charakteru swojego obiektu może zwrócić się do powiatowego inspektora budowlanego z prośbą o wydanie oświadczenia o spełnianiu przez altanę kryteriów dyktowanych przepisami. To także powiatowy inspektor stwierdzi wygaśnięcie wszelkich decyzji nakazujących rozbiórki altan, wydanych przed dniem 30 kwietnia 2015 r.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.
  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!
   * Pole obowiązkowe