Zarządzaj plikami cookies
PRZEJDŹ DO SAVEINVEST.PL

Budowa wału oraz wrót sztormowych na Jeziorze Jamno

10 grudnia 2012
Mielenko I
Mielenko II
Mielno Marina
Mielno Molo
Jezioro Jamno

Ponad 23 mln zł unijnego dofinansowania otrzymał Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych (ZZMiUW) na budowę wału przeciwpowodziowego oraz wrót sztormowych na jeziorze Jamno w gminie Mielno. Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w MŚ uczestniczył w uroczystości podpisania umowy.

Przebudowa kanału

Dzisiaj stawiamy kolejny krok w stronę budowy wrót sztormowych, przebudowy kanału Jamniejskiego, w tym poszerzenia i wzmocnienia jego brzegów. To nam da rzeczywiste szanse chronienia przeciwpowodziowego mieszkańców Mielna i Uniścia. Pozwoli ochronić przed zalewaniem drogę łączącą Łazy z Uniściem. Chciałbym dodać, że te inwestycje powinny też poprawić walory turystyczne regionu. Lepiej wykorzystywać nadmorski potencjał gminy Mielno – powiedział minister Gawłowski.

W poniedziałek 22 października w Koszalinie umowę w tej sprawie podpisali Jacek Chrzanowski prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Szczecinie oraz Tomasz Płowens dyrektor ZZMiUW. Inwestycja na Jeziorze Jamno ma kosztować łącznie 29,7 mln zł, czego unijne dofinansowanie z Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko wynosi prawie 24 mln zł.

Wrota sztormowe mają stanąć na Kanale Jamneńskim, który łączy jezioro z Bałtykiem. Hydrotechniczną budowlę będą stanowić cztery komplety śluz. Będą one automatycznie zamykały przepływ wód przez kanał przy stanie morza 6 stopni w skali Beauforta. Kanał Jamneński zostanie przebudowany na odcinku 366 m. Po remoncie będzie miał 30 m szerokości i 3m głębokość. Wał przeciwsztormowy zostanie zbudowany na północno-wschodnim brzegu jeziora i będzie miał długości 2144 metry. Celem inwestycji jest zabezpieczenie mierzei Jamneńskiej oraz znajdującej się na niej drogi powiatowej Łazy – Unieście przed zalaniem. Wykonane prace zabezpieczą także 6-kilometrowy odcinek plaży prze erozją. Prace mają się rozpocząć już w listopadzie a zakończenie ich przewidywane jest na czerwiec 2013 roku.

Zabezpieczenie przeciwpowodziowe

Opisywana inwestycja jest częścią większego projektu szacowanego na 70 mln zł o nazwie „Zabezpieczenie zlewni jeziora Jamno wraz z rewitalizacją rzeki Dzierżęcinki – zabezpieczenie terenów zabudowanych miasta Koszalina”. Celem realizacji całego projektu jest zabezpieczenie przeciwpowodziowe obszaru o powierzchni 7,3 tys. ha, na którym mieszka prawie 6 tys. osób. Projekt realizowany jest w siedmiu etapach. Dotychczas zrealizowano jeden – budowę stopnia na wypływie z jeziora Lubiatowo. W tej chwili trwa budowa wału przeciwpowodziowego na północno-zachodnim brzegu jeziora Jamno i zbiornika retencyjnego w Koszalinie. Zakończenie wszystkich inwestycji przewidywane jest w roku 2014.

Przy okazji poprawiania bezpieczeństwa przeciwpowodziowego władze samorządowe chcą uatrakcyjnić te tereny rekreacyjnie i turystycznie. Na zbiorniku retencyjnym w Koszalinie planowane jest stworzenie toru kajakowego i kąpieliska z plażą z nadmorskim piaskiem. Na wałach przeciwpowodziowych jeziora Jamno planowane są ścieżki rowerowe, a przebudowa Kanału Jamneńskiego umożliwi budowę mariny na jeziorze Jamno.

Przeczytaj także

CZYTAJ CALOŚĆ
Ostoja Kładno

Ostoja Kładno: trwa budowa sieci wodociągowej

Informujemy, że ruszyła budowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami do działek na osiedlu Ostoja Kładno.

CZYTAJ CALOŚĆ
Enklawa Dziwnówek

Enklawa Dziwnówek: rozpoczęcie budowy wodociągu

Miło nam poinformować, że rozpoczęła się budowa wodociągu dla działek w Enklawie Dziwnówek!

CZYTAJ CALOŚĆ
Enklawa Dziwnówek

Enklawa Dziwnówek: decyzja podziałowa dla kolejnych działek

Z przyjemnością informujemy, że wydana została decyzja podziałowa dla kolejnych działek w Enklawie Dziwnówek! Decyzja dotyczy działek od 31 do 50.

CZYTAJ CALOŚĆ
Chłopy

Chłopy: przekazanie sieci wodociągowej na rzecz gminy

Miło nam poinformować, że zakończyliśmy budowę sieci wodociągowej dla działek w Chłopach i przekazaliśmy ją na rzecz gminy Mielno.

CZYTAJ CALOŚĆ
Osada Dziwnówek

Osada Dziwnówek: rozpoczęcie prac związanych z przyłączeniem prądu

Rozpoczęły się prace nad przyłączeniem prądu do działek w Osadzie Dziwnówek.

CZYTAJ CALOŚĆ
Osada Jaworek

Osada Jaworek: Pierwsze pozwolenia na budowę w sektorze A!

Miło nam poinformować, że pierwsi Klienci uzyskali pozwolenia na budowę w Osadzie Jaworek – w sektorze A!

CZYTAJ CALOŚĆ
Gąski II

Gąski II: zakończenie budowy sieci wodociągowej z przyłączami do działek

Zakończyliśmy budowę sieci wodociągowej z przyłączami do działek w czwartej drodze od Północy, dzięki czemu wszystkie drogi/działki są już uzbrojone w wodę.

CZYTAJ CALOŚĆ
Chłopy

Chłopy: zakończenie budowy sieci wodociągowej

Miło nam poinformować, że zakończyliśmy budowę sieci wodociągowej na naszych działkach w Chłopach, koło Mielna!

back to top