Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Co podnosi wartość nieruchomości?

Bartłomiej Kuzniar
18 grudnia 2019
Inwestycje w nieruchomości
Nieruchomości
Nieruchomości

Olbrzymi popyt na rynku nieruchomości spowodował, że wiele osób decyduje się dzisiaj na sprzedaż swojego mieszkania, domu lub działki. Nic dziwnego, ponieważ można teraz nieźle zarobić na takiej transakcji. Warto jednak zadbać o to, by sprzedawana nieruchomość prezentowała jak najwyższą wartość. Jak to zrobić? Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl.

Warto zainwestować w remont

Przede wszystkim szybciej sprzedają się nieruchomości po remoncie. W zależności od jej pierwotnego stanu, czasem należy zainwestować trochę więcej pieniędzy, a czasem trochę mniej. Niekiedy wystarczy odmalowanie ścian, a w innych przypadkach konieczna jest wymiana instalacji i okien. Jak stwierdzić, co przyniesie największe korzyści? Warto postawić na swoiste „pewniaki”. Kupujący nieruchomość oczekują najczęściej pewnego, minimalnego standardu. Jeżeli zatem budynek nie jest już najmłodszy, przyda się przede wszystkim wymiana instalacji gazowej i elektrycznej, wymiana okien na plastikowe i drzwi na bardziej szczelne. Warto też wyrównać ściany i poprawić elewację. Chodzi o to, by po wyglądzie nieruchomości nie można było oszacować jej wieku oraz by wyglądała na zadbaną.

Kluczowe jest dobre ogłoszenie

Kiedy już doprowadzimy nieruchomość do oczekiwanego stanu, należy zadbać o odpowiednie sformułowanie ogłoszenia. Czasem wskazanie cech nieruchomości i wrzucenie kilku zdjęć nie wystarczy. Należy dopracować ten materiał pod kątem marketingowym. Tworzenie takiego ogłoszenia warto zacząć od rozpisania dobrych stron nieruchomości. Dla większości kupujących kluczową rolę odgrywa lokalizacja. Nic dziwnego, ponieważ dobre umiejscowienie domu lub mieszkania pozwala między innymi na szybsze dotarcie do pracy, mniejsze marnotrawstwo czasu w korkach oraz łatwe odbieranie dzieci ze szkoły lub z przedszkola. Jak dobrze opisać lokalizację? Nawet jeżeli nie jest rewelacyjna, warto wskazać te miejsca, do których jest blisko. „O domu poza miastem powiemy zatem, że oferuje bliskość terenów zielonych, możliwość odpoczynku od zgiełku miasta, a stacja kolejowa znajduje się tylko o krok.” – wskazuje Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. Podobnie należy pisać o innych cechach nieruchomości, takich jak: jej wygląd, wyposażenie, funkcjonalności i tak dalej.

Zdjęcia mówią wszystko

No i oczywiście ogłoszenie powinno zostać uzupełnione o dobre zdjęcia. Warto na to poświęcić trochę czasu, bo wiele decyzji o zakupie nieruchomości zostaje podjętych pod wpływem pierwszego wrażenia. Nie chodzi nawet o robienie zdjęć profesjonalnym sprzętem. Można je wykonać przy użyciu zwykłego telefonu komórkowego. Sedno tkwi natomiast w odpowiednim przygotowaniu wnętrza. Musi być ono posprzątane. Warto też pozbyć się nadmiaru przedmiotów. Nie zaszkodzi dorzucenie kwiatów w wazonie, aby nadać wnętrzu przytulnego charakteru. Najlepsze światło uzyskamy w godzinach porannych lub popołudniowych, kiedy słońce nie operuje ani zbyt słabo, ani zbyt mocno. No i najlepiej ustawić się w rogu każdego pokoju, tak, aby pokazać jak największą przestrzeń – radzi Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Ważne jest kompleksowe rozpoznanie rynku

„Jakiekolwiek podjęte działania mogą jednak nie przynieść pozytywnego rezultatu, jeżeli nie zostaną uzupełnione o kompleksowe rozpoznanie rynku. Jeżeli ta konkretna nieruchomość nie zaoferuje bowiem potencjalnemu nabywcy czegoś więcej, niż setki innych w danej miejscowości lub regionie, raczej nie zostanie szybko sprzedana” – przestrzega Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. Należy zatem eksponować szczególnie te cechy i właściwości, wystawionej na sprzedaż nieruchomości, które wydają się wyróżniające na tle innych podobnych mieszkań, domów lub działek. Jeżeli sami nie mamy czasu na zrobienie rzetelnego researchu i pogłębianie wiedzy na temat rynku nieruchomości, zawsze możemy skorzystać z pomocy specjalistów. „Nasza firma również oferuje doradztwo w zakresie wszelkich aspektów, związanych z nieruchomościami.” – dodaje Bartłomiej Kuźniar.

Bartłomiej Kuzniar

Dyrektor operacyjny

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe