Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Co robić, gdy sąsiad zalewa nam działkę? Część druga

Bartosz Antos
4 sierpnia 2015
Nieruchomości
Działki

W poprzedniej części poradnika przedstawiliśmy podstawy prawne, na jakie możemy się powoływać jeśli sąsiad zaleje nam działkę. A także jak zawrzeć ugodę oraz jak skutecznie interweniować w gminie.

Odszkodowanie

Poszkodowany na skutek zalania nieruchomości właściciel ma prawo do ubiegania się o uzyskanie odszkodowania w oparciu o przesłanki zawarte m.in. w art. 186 prawa wodnego czy art. 415 kodeksu cywilnego. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z prawem wodnym naprawienie szkody obejmuje jedynie pokrycie strat poniesionych przez poszkodowanego. Oznacza to, że jeśli w skutek zalania działki ograniczone zostały z jakiś powodów zyski poszkodowanego, nie będą one brane pod uwagę przy prowadzeniu postepowania odszkodowawczego – wyjaśnia Bartosz Antos z portalu www.saveinvest.pl.

Wysokość odszkodowania

Wysokość odszkodowania ustala w drodze decyzji organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego. Lub też w sytuacji, gdy szkoda nie stanowi pochodnej pozwolenia wodnoprawnego, przez marszałka województwa. Jeśli właściwy organ w ciągu trzech miesięcy od dnia zgłoszenia żądania przez pokrzywdzonego nie wyda decyzji, stronie przysługuje droga sądowa. Decyzja taka jest co do zasady niezaskarżalna. Jeśli któraś ze stron nie jest usatysfakcjonowana ustalonym w decyzji odszkodowaniem może skierować sprawę na drogę sądową.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe