Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Co warto zobaczyć nad polskim morzem?

Bartosz Antos
2 sierpnia 2014
Inwestycje w nieruchomości
Działki nad morzem

Polskie wybrzeże ma wiele do zaoferowania poza pięknymi plażami, morskim klimatem oraz coraz bardziej różnorodną bazą noclegową. Liczne atrakcje turystyczne w różnych lokalizacjach nie pozwolą się nudzić nawet, kiedy pogoda nie sprzyja opalaniu. Gdzie zatem warto wybrać się na wycieczkę podczas urlopu nad Bałtykiem? W jakiej okolicy szukać działki nad morzem, by cieszyć się atrakcjami na co dzień?

Cudze chwalicie, swego nie znacie, to powiedzenie nie straciło na aktualności. W Polsce jest wiele pięknych zakątków, oryginalnych zabytków, o których istnieniu wielu rodaków nie ma pojęcia. Także na polskim wybrzeżu, w popularnych miejscowościach wypoczynkowych lub w ich pobliżu, na turystów czeka wiele interesujących miejsc, które warto odwiedzić.

Łeba – nowoczesny kurort z rybacką tradycją

Łeba to jeden z najpopularniejszych kurortów nad Bałtykiem z szeroką, czystą plażą, portem oferującym rejsy wycieczkowe oraz zróżnicowana bazą noclegową. To nowoczesny ośrodek turystyczny, który oferuje o wiele więcej niż tylko piasek i wodę. Jedną z atrakcji Łeby jest największy w Polsce park dinozaurów – Łeba Park. Wiele radości całej rodzinie sprawi również park linowy oraz wizyta w stadninie koni. Łeba kultywuje też rybacką tradycję, z portu można zatem wypłynąć na rejs wędkarki lub rejs wycieczkowy połączony z nurkowaniem. Stylizowane stare kutry rybackie zabierają również turystów w rejsy, podczas których podziwia się morze i zachody słońca.

Ciekawą i pouczającą propozycją jest wystawa motyli, gdzie podziwiać można najciekawsze okazy z całego świata. Pasjonaci militariów powinni odwiedzić wyrzutnię rakiet, czyli dawny, tajny niemiecki poligon z 1940 roku. Natomiast dla kibiców żądnych sportowych emocji, Łeba organizuje co roku Allegro Cup. Są to prestiżowe zawody w windsurfingu zaliczane do klasyfikacji Pucharu Europy w Formule Windsurfing (Euro-Cup).

Ustka – uzdrowisko z ciekawą architekturą

Ustka, podobnie jak Łeba, to sama czołówka w rankingach popularności polskich miejscowości na Bałtykiem. Zawdzięcza to m.in. pięknym plażom: Wschodniej i Zachodniej. Ustka posiada status uzdrowiska. Oferuje nie tylko dobroczynny dla zdrowia klimat, ale i pełen wachlarz zabiegów rehabilitacyjnych, masaży i kąpieli błotnych. Wiele osób odpoczywa więc tutaj także poza sezonem. Ustka to także wiele ciekawych miejsc, już sama architektura miasta jest niezwykle interesująca. Jednym z ciekawszych miejsc jest Kościół Najświętszego Zbawiciela zbudowany pod koniec XIX w., w stylu neogotyckim ze wspaniałymi organami.

Ustka

W Ustce znajduje się także latarnia morska zbudowana w 1892 roku, z której rozciąga się piękny widok na morze. Ustka słynie z pięknej promenady. Ten nadmorski park spacerowy powstał już w 1875 roku; podobno lubił się tamtędy przechadzać sam Otto von Bismarck. Promenada została niedawno odnowiona i cieszy turystów fontannami, muszlą koncertową, szerokim deptakiem. Osoby, które szukają przygód będą na pewno zadowolone z wycieczki do bunkrów w zachodniej Ustce. To prawdziwa gratka dla amatorów fortyfikacji wojskowych i ciekawostek historycznych. W Ustce nie będą się nudzić również zwolennicy aktywnego spędzania czasu. Można wybrać się na rowerową wycieczkę wzdłuż plaży i po okolicznych lasach, odwiedzić pobliską stadninę koni, skorzystać z oferty nurkowania lub kibicować na Mistrzostwach Polski w Beach Soccer. W okolicy znajduje się także rezerwat przyrody Buczyna nad Słupią. Znajdują się w nim rzadkie gatunki roślin i zwierząt, zmęczeni plażowaniem znajdą tu także spokój i cień.

Gmina Smołdzino – lokalizacja cudów natury

Smołdzino

Między Ustką i Łebą, a dokładniej między jeziorami Łebsko i Gardno leży Gmina Smołdzino. Obszar gminy w dużej mierze zajmuje Słowiński Park Narodowy, który jest prawdziwą turystyczną perełką. Poza tym na terenie gminy znajduje się wiele innych atrakcji jak Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, Latarnia Morska w Czołpinie oraz liczne kościoły, dworki i pałace w okolicznych wsiach.

Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

Największą atrakcją Słowińskiego Parku Narodowego są ruchome wydmy położone między jeziorem Łebsko, a morzem. To ewenement na skalę europejską i niezwykłe zjawisko przyrodnicze. Ruchome piaski tworzą w tym miejscu piękny pustynny krajobraz, usypywane z piasku wydmy mają od 30 do 40 m i przesuwane są siłą wiatru z szybkością 1,2 – 1,6 m w ciągu roku. Ruchome piaski są bezwzględne, zasypują lasy i łąki, co widać po wystających konarach drzew. Słowiński Park Narodowy to również wyjątkowe bogactwo rzadkich gatunków roślin oraz miejsce zamieszkania takich gatunków ptaków jak bekasy, żurawie, perkozy, bieliki, rybołowy i sowy. Trzeba pamiętać, że park jest dostępny dla turystów, ale wolno się po nim poruszać tylko po wyznaczonych szlakach. Słowiński Park Narodowy został zaliczony przez UNESCO do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Muzeum będące właściwie skansenem, powstało, aby nie została zapomniana kultura Słowińców, czyli dawnej ludności kaszubskiej. Znajduje się ono na terenie Parku Narodowego w środku działającej, choć niewielkiej społeczności. Piękne położenie, kameralność oraz przywiązanie do tradycji sprawiają, iż wizyta w skansenie to niezwykłe przeżycie.

Turyści i mieszkańcy regionu tłumnie odwiedzają Kluki podczas organizowanych cyklicznie imprez o charakterze folklorystycznym, kiedy to stare chałupy i zagrody zaczynają tętnić życiem przypominającym minioną epokę i kulturę. Najpopularniejszą imprezą jest majowe Czarne Wesele, wywodzące się z dawnej tradycji wspólnego kopania torfu. Skansen także na co dzień oferuje moc atrakcji dla dzieci i dorosłych, dlatego warto odbyć tę podróż w przeszłość podczas urlopu w jednej z wielu pobliskich miejscowości wypoczynkowych.

Rowy – rybacy, piraci i kaczki-lodówki

Rowy to niewielka miejscowość położna w sąsiedztwie Słowińskiego Parku Narodowego. Piękno krajobrazu w połączeniu z możliwością wypoczywania na pięknej, piaszczystej plaży przyciąga co roku rzeszę turystów. Rowy mogą pochwalić się długą i ciekawą historią. Legenda mówi, że osadę rybacką w tym miejscu założyli w XI w. uciekający przed Wikingami mieszkańcy Wolina. W następnych wiekach Rowy były m.in. jedną z baz grasujących po wodach Bałtyku piratów Braci Witalijskich, znalazły się także pod panowaniem Zakonu Krzyżackiego. Dziś Rowy słyną z kultywowania ginącej tradycji rybołówstwa łodziowego. W Rowach co roku spotykają się szachiści na Międzynarodowym Festiwalu Szachowym „Jantar Bałtyku” oraz ornitolodzy, aby obserwować kaczki-lodówki, które właśnie stąd wyruszają do swych lęgowisk na dalekiej Północy.

Rewal – nie tylko ruiny Kościoła w Trzęsaczu

Rewal to administracyjne i kulturalne centrum gminy, do której należą także inne znane miejscowości wypoczynkowe, jak Niechorze czy Pobierowo. To miasto oferuje piękne plaże oraz specyficzny klimat z charakterystyczną dla tego miejsca, przyjemną morską bryzą. Rewal to także baza rybacka, gdzie każdego dnia można kupić świeżą rybę prosto z kutra. Okolica obfitująca w liczne atrakcje, które zachęcają do wycieczek. Najbardziej znane są ruiny kościoła w Trzęsaczu, który powstał w XIII w., na środku wsi – 1800 m od brzegu morskiego. Jednak niszczycielska siła morza nieubłaganie zabierała kolejne metry nabrzeża ukazując bezradność człowieka wobec sił natury. W 1850 r. pomiędzy klifem a świątynią pozostało zaledwie 5 m, obecnie można oglądać jedyną ocalałą południową ścianę nawy.

Warto udać się na spacer aleją zakochanych, by zobaczyć na ławeczce Romea i Julię, a potem aleją różana, gdzie podziwiać można aż 100 gatunków róż i egzotycznych krzewów. W Niechorzu koniecznie trzeba natomiast wejść na latarnię morską, z tarasu widokowego na wysokości 37,5 m rozciąga się wspaniały widok na okolicę. Na wybrzeżu rewalskim warto dobrze się rozglądać, przy odrobinie szczęścia uda się dojrzeć foczkę o imieniu Depka, która została wypuszczona z fokarium w ramach programu „Ratujmy Bałtyckie Foki”.

Kołobrzeg – tętniące życiem uzdrowisko

Kołobrzeg to miasto o ponad tysiącletniej tradycji oraz znane uzdrowisko, gdzie wypoczywa i leczy się wiele osób korzystając z dobroczynnego mikroklimatu oraz pięknej, sześciokilometrowej plaży. Dzięki takim skarbom natury jak solanka, borowina, czy woda mineralna Kołobrzeg oferuje liczne usługi zdrowotne i kosmetyczne. Latem w Kołobrzegu odbywa się wiele imprez w tym Międzynarodowe Spotkania z Folklorem, Jarmark Solny, Dni Morza czy Sunrise Festival.

W Kołobrzegu warto odwiedzić latarnie morską, która wznosi się na 26 m, Muzeum Oręża Polskiego, gdzie znajdują się bogate zbiory dotyczące polskich militariów podobnie jak w Centrum Atrakcji Wojskowych – Bastion, gdzie można podziwiać okazałą kolekcję sprzętu pancernego. Co ciekawe pojazdy można nie tylko oglądać i dotykać, ale i nawet nimi jeździć, potem pozostaje już tylko spróbować specjałów kuchni polowej. Dla dzieci ogromną przygodą będzie na pewno wycieczka do świata Dzikiego Zachodu, ten popularny park rozrywki zapewni rodzinną zabawę na wiele godzin. Warto też wybrać się do portu, można tu zobaczyć nie tylko kutry i statki handlowe, ale również atrakcyjne dla oka okręty wojskowe. Z portu można również wypłynąć na jeden z wielu oferowanych rejsów wycieczkowych.

Mielno – nie tylko bezpośredni dostęp do morza

Mielno Marina

Mielno oraz położone w jego okolicy inne miejscowości jak Unieście, Chłopy czy Gąski, to teren obfitujący w różnorodne atrakcje turystyczne. W samym Mielnie turyści z przyjemnością przechadzają się efektowną promenadą wzdłuż wybrzeża. Oowiązkiem jest także pamiątkowa fotografia z pomnikiem Jelenia, który został niegdyś ufundowany przez pewnego ziemianina zadowolonego z udanego polowania. W Mielnie odbywa się również co roku Międzynarodowy Zlot Morsów. Przypomina o tym pomnik Morsa, który stoi przy promenadzie. Sąsiadujące z Mielnem Unieście przyciąga amatorów świeżej ryby, w porcie można bowiem nie tylko obserwować rybaków przy pracy, ale już na miejscu spróbować smażonych lub wędzonych rybnych specjałów.

Do pobliskich Gąsek warto wybrać się, aby odwiedzić efektowną latarnię morską o wysokości ponad 50 m. Rozciąga się z niej niezwykły widok na morze i okolicę. Natomiast w Chłopach znajduje się zabytkowa, unikalna osada rybacka wraz z domami utrzymanymi w stylu szachulcowym. Tradycje i zwyczaje rybackie poznaje się bliżej podczas takich imprez jak Święto Ryby. To tylko niektóre z atrakcji, jakie oferuje polskie wybrzeże. Zamiast martwić się niepewną pogodą nad Bałtykiem, warto przed wyjazdem sprawdzić, co ciekawego do zobaczenia znajduje się w okolicy naszej miejscowości wypoczynkowej. Urlop nie musi zacząć i skończyć się na plaży, wycieczki zapewnią rozrywkę i niebanalne wspomnienia całej rodzinie.

Działki nad morzem

Kupno działki nad morzem to inwestycja, która przyniesie oczekiwany zysk lub stanie się spełnieniem marzeń o własnym domu w dobrej lokalizacji – blisko natury i turystycznych atrakcji. Działka położona w tak atrakcyjnym miejscu, którego bez wątpienia największym atutem jest bliskość do morza i plaży to gwarancja zadowolenia. Własna działka budowlana w nadmorskiej gminie ma niezwykle dużo atutów.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. Nieruchomości

Współzałożyciel i Dyrektor ds. Nieruchomości w Saveinvest. W swojej karierze uczestniczył w ponad 1000 transakcji sprzedaży gruntów.
W Saveinvest odpowiedzialny jest m.in. za selekcję gruntów kwalifikujących się do nowych projektów inwestycyjnych, co jest fundamentem udanego przedsięwzięcia w tej branży. Wie, że podstawą do dokonania dobrego wyboru, jest uważne słuchanie Klientów, tych z którymi już przyszło mu pracować i tych nowych, przyszłych. Po prostu słuchanie Ludzi. Dlatego tak ważny jest dla niego kontakt bezpośredni, spotkania, rozmowy, wszystko to co sprawia, że może być bliżej potrzeb Klientów i lepiej je realizować.

Tereny przed i po

Wybierz inwestycję:

Chłopy k. Mielna
Gąski I
Gąski II
Mielenko I
Mielenko II
Smołdzino
Mielno Molo
Enklawa Dziwnówek

PRZED:
Działka inwestycyjna

59 zł / m2

53 zł / m2

53 zł / m2

65 zł / m2

39 zł / m2

30 zł / m2

430 zł / m2

375 zł / m2

PO:
Działka budowlana z infrastrukturą

233 zł / m2

355 zł / m2

345 zł / m2

300 zł / m2

185 zł / m2

199 zł / m2

1679 zł / m2

794 zł / m2

Co zrobiliśmy:

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Uzyskaliśmy pozwolenia na budowę

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy sieć wodociągową do działek

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Utwardziliśmy drogę

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

 • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Utwardziliśmy drogę

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

 • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Utwardziliśmy drogę

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

 • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Utwardziliśmy drogę

 • Uzyskaliśmy decyzję o warunkach zabudowy

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Utwardziliśmy drogę

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Utwardziliśmy drogę

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

 • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Uzyskaliśmy pozwolenia na budowę

 • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

 • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

przeciągnij

Zobacz, ile zarobili nasi klienci:

Inwestycja

czas inwestycji w miesiącach

zysk w skali roku

Całkowity zysk z inwestycji

Enklawa Dziwnówek

46 miesięcy

24,42%

131,06%

Mielno Marina

59 miesięcy

20,07%

145,75%

Gąski

186 miesięcy

13,59%

620,34%

Koniusza

72 miesiące

12,41%

101,74%

Jaworek

37 miesięcy

19,32%

72,41%

Gąski I

105 miesięcy

11,47%

158,63%

Mielenko II

34 miesiące

57,80%

264,15%

Osada Jaworek sektor C

49 miesięcy

32,89%

219,39%

Smołdzino

53 miesiące

20,73%

129,83%

Mielenko II

55 miesięcy

6,93%

35,93%

Mielno Marina

41 miesięcy

36,93%

192,63%

Jaworek Sektor C

54 miesiące

37,25%

315,74%

Jaworek Sektor C

54 miesiące

37,35%

317,08%

Kameralne Kładno

50 miesiące

22,02%

129,15%

Gąski I 650

142 miesiące

12,02%

283,25%

Smołdzino

61 miesięcy

21,44%

168,46%

Smołdzino

61 miesięcy

21,44%

168,46%

Smołdzino

60 miesięcy

15,60%

106,44%

Mielenko

75 miesięcy

13,00%

114,71%

Mielenko II

53 miesiące

10,51%

55,47%

Mielno Molo

24 miesiące

24,68%

55,46%

Gąski II 950

59 miesięcy

10,29%

61,87%

Mielenko

72 miesiące

10,17%

78,82%

Mielenko

64 miesiące

8,25%

52,62%

Mielenko

64 miesiące

8,28%

52,88%

Chłopy

57 miesięcy

7,68%

42,11%

Chłopy

57 miesięcy

9,12%

51,38%

Wytowno

75 miesięcy

7,81%

60,04%

Gąski I 650

39 miesięcy

10,46%

38,18%

Wytowno

74 miesiące

8,22%

62,79%

Chłopy

55 miesięcy

5,41%

27,34%

Smołdzino

53 miesiące

16,11%

93,45%

Mielenko II

33 miesiące

10,06%

30,17%

Gąski I 650

29 miesięcy

7,44%

18,93%

Chłopy

43 miesiące

6,60%

25,74%

Pokaż więcej

Przesuń, żeby zobaczyć wszystkie kolumny

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe