Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Co zrobić, aby rozpocząć budowę?

Bartłomiej Kuzniar
7 marca 2022
Budowa
Działka budowlana

Kupno działki budowlanej lub przekształcenie działki rolnej na budowlaną pozwala rozpocząć zaplanowaną budowę domu lub innego budynku. Aby było to możliwe należy wykonać kilka kroków, które zostały opisane poniżej.

Działka budowlana – pozwolenie na budowę

Jeśli dysponujemy działką budowlaną, tzn. o odpowiednim przeznaczeniu w MPZP lub z wydaną decyzją WZ, możemy uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę (PnB). Aby to zrobić, należy w pierwszej kolejności zlecić wykonanie mapy do celów projektowych oraz przeprowadzenie badań geotechnicznych gruntu. Kolejnym krokiem jest wybór i adaptacja projektu budowlanego lub wykonanie projektu indywidualnego. 

Złożenie wniosku

Poza wyżej wymienionymi dokumentami, do wniosku o PnB należy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz uzgodnienia, opinie i decyzje wymagane na podstawie przepisów odrębnych. 

Projekt budowlany

To najważniejsza i najobszerniejsza składowa wniosku. Składa się z trzech egzemplarzy projektu zagospodarowania działki, trzech egzemplarzy projektu architektoniczno-budowlanego oraz dodatkowych dokumentów, m.in. badań geologiczno-inżynierskich, informacji o oddziaływaniu obiektu na środowisko.

Rozpoczęcie budowy

Po uzyskaniu decyzji o PnB, urząd wydaje dziennik budowy. Przed przystąpieniem do prac na działce należy sporządzić projekt techniczny. 

Budowa domu

Wyżej opisane kroki pozwalają zrealizować inwestycję na działce, czyli rozpocząć zaplanowaną budowę domu lub innego budynku, który był przeznaczeniem wymarzonej działki.

Bartłomiej Kuzniar

Dyrektor operacyjny

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe