Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Czy warto korzystać z usług firm zarządzających najmem nieruchomości?

Robert Tomaszewski
10 sierpnia 2021
Inwestycje w nieruchomości
Nieruchomości
Najem nieruchomości

Wraz z sezonem letnim jak bumerang wraca temat firm zarządzających najmem. Szczególnie w okresie wakacyjnych wyjazdów dają one wiele wytchnienia właścicielom nieruchomości przeznaczonych do wynajmu krótkoterminowego. Czy rzeczywiście warto na nie postawić? Na to pytanie odpowiada Robert Tomaszewski – Prezes Zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl.

Jakie obowiązki mają wynajmujący?

Zarabianie na wynajmie nieruchomości jest dzisiaj bardzo popularne. Działki nad morzem, apartamenty w atrakcyjnych lokalizacjach, mieszkania w dużych miastach, domki w górach – one wszystkie cieszą się ogromnym popytem w czasie wakacji. Samodzielne „ogarnięcie” tych nieruchomości bywa jednak trudne. Przy najmie krótkoterminowym nie wystarczy bowiem regularne sprawdzanie, czy najemcy zapłacili czynsz w odpowiedniej wysokości. Konieczne jest również płacenie rachunków za media, prowadzenie kalendarza, dokonywanie rezerwacji, sprzątanie apartamentów, wydawanie kluczy przyjeżdżającym gościom oraz wiele innych czynności. Dla uatrakcyjnienia apartamentu niektórzy oferują nawet dodatkowe usługi, takie jak wypożyczenie rowerów, catering śniadaniowy i wiele więcej. Jak zatem poradzić sobie z tym wyzwaniem? Wiele osób decyduje się dzisiaj na usługi firm zarządzających najmem.

Bezpieczeństwo i pewność

Stawiając na zaufaną firmę można mieć pewność, że wszystkie wskazane wyżej obowiązki będą wykonane solidnie, a właściciel nieruchomości zaoszczędzi wiele energii i swojego cennego czasu. Specjaliści w tej dziedzinie posiadają też najczęściej wieloletnie doświadczenie i wiedzą w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo właścicielom mieszkania, apartamentu lub domku. Zadbają o zebranie odpowiednich danych od najemców, pobranie kaucji, przekazanie wszelkich instrukcji, dotyczących wynajmowanego lokum. A przy okazji podsuną też korzystne ubezpieczenie, które uchroni właściciela przed wszelkimi negatywnymi następstwami prowadzenia tego typu biznesu. Wynajmując mieszkanie krótkoterminowo warto bowiem pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu od wszelkich następstw, a także ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej. W końcu nigdy nie wiadomo jak bardzo poniesie najemców wakacyjna euforia i jak huczną imprezę zorganizują w czasie swojego pobytu – zauważa Robert Tomaszewski.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Korzystanie z usług firm zarządzających najmem wydaje się szczególnie korzystne wtedy, gdy sami mieszkamy w Warszawie, Łodzi czy Poznaniu, a wynajmowana nieruchomość zlokalizowana jest nad morzem albo w górach. Trudno pojawiać się tam każdego weekendu, by posprzątać, rozliczyć najemców i wydać kolejnym mieszkańcom klucze. To nie tylko strata czasu, ale również pieniędzy. Firmy zarządzające najmem dbają przy tym kompleksowo o nieruchomości znajdujące się pod ich skrzydłami. Nie tylko zajmą się sprzątaniem mieszkań i domków albo przekazywaniem kluczy. Za pośrednictwem zaufanych współpracowników wykonają też podstawowe naprawy. Zawsze mają bowiem pod ręką zaufanego hydraulika, stolarza, malarza i wszelkich innych fachowców. Czasem może się natomiast przydać naprawienie cieknącego kranu albo naprawa rozregulowanego, składanego łóżka lub kanapy.

Spokojna głowa właścicieli nieruchomości

Największą zaletą wspomnianego rozwiązania, czyli skorzystania z usług firm zarządzających najmem, jest jednak święty spokój. Wszystkie zmartwienia, związane z niepłacącymi najemcami, gośćmi, którzy odwołują rezerwacje z dnia na dzień, psującymi się sprzętami, przeciekającym dachem i innymi, codziennymi trudami, pozostają wyłącznie na głowie pracowników wynajętej firmy. Właściciel nieruchomości powinien tylko dbać o regularne płacenie wystawionych faktur, a całą resztą zajmą się inni. A jak znaleźć zaufanego kontrahenta? Warto porównać różne, dostępne w Internecie oferty albo skorzystać z polecenia znajomych – podpowiada Robert Tomaszewski.

Robert Tomaszewski

Prezes Zarządu

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.
  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!
   * Pole obowiązkowe