Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Działki na raty – to możliwe! Jak zainwestować w najbezpieczniejszy produkt jakim jest grunt?

Kamil Markowicz
12 lipca 2022
Finansowanie
Inwestycje w nieruchomości
Nieruchomości
Działki nad morzem

Kredyt na działkę jest poza Twoim zasięgiem? Twój bank twierdzi, że nie stać Cię na zakup gruntu? Nie zarzucaj swoich planów tak łatwo. Istnieją alternatywne sposoby finansowania tego typu inwestycji. Wystarczy rozejrzeć się za solidnym partnerem biznesowym i znaleźć produkt, który odpowiada Twoim oczekiwaniom. Przykładem jest firma Saveinvest posiadająca specjalny system ratalny dla działek w swojej ofercie. Jak to działa?

Coraz mniej chętnych na kredyt na działkę

W ciągu ostatnich kilku miesięcy rata przeciętnego polskiego kredytobiorcy uległa podwojeniu. Ci, którzy dotychczas płacili 1500 złotych miesięcznie, teraz niejednokrotnie zbliżają się do progu 3000 złotych miesięcznie. A przecież są i tacy, których już ta bazowa rata kredytowa oscylowała w granicach 6000-7000 złotych. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec podwyżek. Bardzo możliwe, że w najbliższym czasie Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o kolejnym podwyższeniu stóp procentowych. Nic zatem dziwnego, że popularność kredytów hipotecznych spada. Polacy albo z uwagi na inflację i wzrost kosztów kredytu nie mają zdolności kredytowej albo ze względu na niepewny rynek po prostu boją się długoterminowych zobowiązań. 

Nie pomaga nawet to, że banki nagle się uaktywniły, oferując coraz więcej wariantów kredytowania. W ofertach popularnych instytucji finansowych pojawiły się kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu, finansowo bezpieczniejsze niż te o zmiennym oprocentowaniu, co stanowi pewne novum. Dla wielu osób jednak pewność oprocentowania w okresie 5 lub 7-letnim nie jest wystarczającym zabezpieczeniem. Nie daje gwarancji, że za te 5 lub 7 lat sytuacja na rynku kredytowym się ustabilizuje. Większość osób ma wizję problemów ze spłatą, a dalej monitów z banku, nękających firm windykacyjnych i ostatecznie licytacji nieruchomości i końca marzeń o własnych czterech kątach lub działce nad morzem. Kredyt na działkę budowlaną albo kredyt na działkę rekreacyjną przestał być zatem atrakcyjną opcją.

Grunty

Kredyt na działkę – można też bez banków i bez zaświadczeń

Oczywiście popularne banki oferują pewną pomoc dla kredytobiorców. Większość umów zakłada możliwość jednorazowego lub kilkurazowego wzięcia tak zwanych „wakacji kredytowych”. Wówczas kredytobiorcy mogą spłacać jedynie część odsetkową kredytu, odkładając na później spłatę zasadniczego zobowiązania. To jednak oczywiście wiąże się z wydłużeniem okresu kredytowania. Daje jednak pewien oddech i poduszkę finansową kredytobiorcom borykającym się z problemami finansowymi. Niektóre banki umożliwiają także konsolidację kredytów i innych posiadanych długów – kredyt na działkę rekreacyjną czy kredyt na działkę budowlaną można wówczas połączyć z kredytem konsumenckim lub innego rodzaju pożyczkami. Połączenie wszystkich zobowiązań w jedno często pozwala na uzyskanie korzystniejszej marży od banku, uelastycznienie okresu kredytowania, a finalnie osiągnięcie niższej raty miesięcznej. 

No i biorąc pod uwagę nowe, pojawiające się na rynku oferty banków można także zdecydować się na przejście do innej instytucji finansowej albo chociażby na oprocentowanie stałe kredytu hipotecznego. W obecnej sytuacji na rynku planowane są też nowe rozwiązania ustawowe i wprowadzenie wakacji kredytowych, które zwolnią kredytobiorców na pewien czas nie tylko od płacenia części kapitałowej kredytu, ale również tej odsetkowej. Wskazane rozwiązania pomagają w kryzysowej sytuacji, ale dlaczego właściwie trzeba się w niej znaleźć? Warto uświadomić sobie, że banki to nie jedyne podmioty umożliwiające uzyskanie finansowania danej inwestycji. Przy czym nie mamy oczywiście na myśli parabanków oraz firm pożyczkowych o wątpliwej renomie, ale solidnych partnerów biznesowych, którzy oferują alternatywne dla kredytów hipotecznych metody finansowania inwestycji.

Jak zainwestować z minimalnym wkładem własnym?

Składając wniosek kredytowy w banku należy przygotować szereg dokumentów. Tego typu instytucje finansowe mają bowiem dość wyśrubowane wymagania w tym zakresie. Nie da się uzyskać kredytu na działkę bez grubej teczki różnorodnych zaświadczeń. Konieczne może być przedłożenie w szczególności: oświadczenia o dochodach, zaświadczenia od pracodawcy o zarobkach, umowy o pracę, pełnego wyciągu z rachunku bankowego, na który wpływa wynagrodzenie, zaświadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, formularza PIT-37, świadectwa pracy wydanego przez poprzedniego pracodawcę. Jeszcze więcej warunków muszą spełnić osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Przedsiębiorcy muszą przedkładać księgę przychodów i rozchodów za bieżący oraz poprzedni rok obrachunkowy albo zaświadczenie o wysokości przychodów ewidencjonowanych za ostatnie 24 miesiące, formularz PIT za poprzedni rok obrachunkowy, zaświadczenie z właściwego urzędu skarbowego o niezaleganiu z tytułu zobowiązań podatkowych, zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu z tytułu składek, informację o nadaniu numerów NIP i REGON, a także zaświadczenie o wpisie do Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). 

Działki

A do tego wszystkiego konieczne jest jeszcze przedłożenie bankowi szeregu dokumentów związanych z samą inwestycją. Czyli w szczególności dokumentu potwierdzającego wniesienie wkładu własnego, decyzję o warunkach zabudowy, wypis z aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego, że teren jest przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową, wypis i wyrys z ewidencji gruntów, odpis księgi wieczystej nieruchomości i wiele więcej. Nie wspominając już nawet o przypadku, gdy przyszły kredytobiorca nie kupuje gotowego domu lub mieszkania, ale buduje go na własną rękę. Wówczas powinien się przygotować na wizytę w banku z segregatorem pełnym dokumentów. 

Można jednak inaczej – bez bólu głowy i długich godzin poświęconych na kompletowanie dokumentów. W Saveinvest Sp. z o.o. nie oczekujemy żadnych zaświadczeń o zarobkach i nie badamy zdolności kredytowej. Na atrakcyjną inwestycję można też zdecydować się z minimalnym wkładem własnym.

System ratalny Saveinvest – unikalna oferta

W Saveinvest Sp. z o.o. zależy nam, by nasi klienci mogli bezpiecznie ulokować posiadany kapitał. Oferujemy zatem działki o dużym potencjale inwestycyjnym. Nieruchomości gruntowe, którymi obracamy w ciągu ostatnich 20 lat odnotowały wzrost wartości aż o 990%. To lokata, której nie da się uzyskać w żadnym banku. Takich pieniędzy nie zobaczy także nikt inwestujący w inne dobra materialne. Nieustannie powtarzamy naszym klientom, że – grunt to zysk. Mamy przy tym remedium na chwilowo ograniczone możliwości finansowe naszych klientów. Oferujemy bowiem unikalny system sprzedaży ratalnej dla działek znajdujących się w ofercie Saveinvest.

Nie oceniamy zdolności kredytowej, nie wymagamy żadnych zaświadczeń i dokumentów. Nie korzystamy także z pośrednictwa instytucji finansowych, w tym banków, a także nie pobieramy prowizji. Do ceny działki doliczamy jedynie opłatę za obsługę rat w wysokości 5 procent ceny działki (pomniejszonej o pierwszą wpłatę) za każdy rok spłaty, a także jednorazową kwotę 3000 złotych za uruchomienie rat. Jesteśmy właścicielami działek, dlatego nasi klienci nie płacą prowizji. Co również istotne, nasz system jest niezwykle elastyczny. Proponujemy też możliwość zamiany działki na inną, uwzględnioną w naszej ofercie. Jedynym warunkiem jest to, aby działka zamienna była nie tańsza niż 90% ceny działki pierwotnej. Maksymalny zakładany przez nas czas spłaty to z kolei 7 lat. 

Aczkolwiek wiemy, że różne są koleje losu. Trwający kryzys gospodarczy, dynamiczny wzrost inflacji i inne czynniki sprawiają, że trudno przewidzieć, co wydarzy się za kilka lat. Właśnie dlatego, spiesząc z pomocą tym klientom, którzy z różnych przyczyn znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, proponujemy kilka dodatkowych rozwiązań. W szczególności możliwe jest zawieszenie spłaty rat na okresy 3-miesieczne lub jednorazowo na okres 6 miesięcy. Tym, którym powiedzie się w przyszłości lepiej niż pierwotnie zakładali, oferujemy natomiast możliwość wcześniejszej spłaty całości zobowiązania i to bez dodatkowej opłaty.

Czy mnie na to stać?

W dobie rosnącej inflacji pieniądze bardzo szybko tracą na wartości. Zupełnie inaczej jest z dobrami materialnymi. Właśnie dlatego, mając trochę gotówki, warto pomyśleć o atrakcyjnej inwestycji. Niewątpliwie jest nią ziemia. Jeżeli po wizycie w banku dowiedziałeś się, że kredyt

jest poza Twoim zasięgiem, nie rezygnuj od razu z marzeń. To wcale nie oznacza, że nie stać Cię na spełnienie swojego pragnienia o posiadaniu niewielkiego domku niemal nad samym morzem. Poświęć trochę czasu, weź kartkę papieru, rozpisz swój domowy budżet i dopiero podejmij decyzję.

Oferujemy nieruchomości warte od 100.000 złotych do 600.000, a nawet 700.000 złotych. Przy czym raty miesięczne mogą wynosić od 1.400 do nawet 7.000 złotych. Pamiętaj jednak, że to od Ciebie zależy, na jaką inwestycję się zdecydujesz. Działki zlokalizowane najbliżej morza są oczywiście najdroższe, ale te w odległości 2-3 kilometrów od linii brzegowej również oferują wiele atutów. Przede wszystkim zaś mają zdecydowanie bardziej atrakcyjną cenę, którą z pewnością udźwignie Twój budżet. Dodatkowo pamiętaj o tym, że w ciągu 12 miesięcy od dnia zakupu możesz zmienić zdanie i wybrać zupełnie inną działkę z naszej oferty – tańszą, ale i droższą.

Przeniesienie własności nieruchomości następuje już po spłacie 50% ceny działki. Spłatę pozostałej, należnej kwoty zabezpieczamy wpisem hipoteki do księgi wieczystej (analogicznie jak robi to bank przy kredycie). Po spłacie wystawiamy oczywiście pisemną zgodę na wykreślenie hipoteki. Klient tylko podpisuje przygotowany przez nas wniosek, wnosi opłatę skarbową w wysokości 100 złotych, wysyła do sądu i po rozpatrzeniu wniosku jest wolny od obciążeń.

Decydując się na współpracę z Saveinvest Sp. z o.o. nie zaciągasz zobowiązania na długie lata. Dodatkowo na każdym etapie inwestycji masz wsparcie ekspertów – specjalistów Saveinvest Sp. z o.o.

Kto skorzysta na finansowaniu?

Oferta Saveinvest Sp. z o.o. to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają wystarczającej gotówki na zakup wymarzonej działki, nie posiadają zdolności kredytowej lub zarabiają zagranicą. To także korzystna opcja dla tych, którzy chcą zainwestować w więcej działek lub kupić droższy grunt w lepszej lokalizacji. Aby zacząć inwestować z Saveinvest Sp. z o.o. należy jedynie zadbać o minimalną wpłatę. To stała kwota – 12.000 złotych – niezależnie od ceny działki. Oczywiście możesz też dokonać większego wkładu. Ta kwestia zależy od Ciebie.

W kontekście naszej oferty warto też wspomnieć, że cena działki jest co roku waloryzowana (urealniania) o wskaźnik inflacji podawany przez GUS. Jak pokazuje historia ceny działek wzrastają znacznie powyżej poziomu inflacji, więc pomimo waloryzacji to się po prostu opłaca. Ten sposób finansowania można by porównać do rewelacyjnej lokaty bankowej, na którą wpłacamy 12.000 złotych (pierwsza wpłata), ale na koncie księgują od razu 200.000 złotych (cena działki) i od tego rosną odsetki, ponieważ na wartości zyskuje cała działka, a nie tylko wpłacana kwota. Dodatkowo gdy zainwestujesz w działkę rolną z oferty Saveinvest Sp. z o.o. to firma zadba o wzrost jej wartości, bo zajmie się jej przekształceniem na budowlaną oraz doprowadzeniem wszelkiej infrastruktury. Dla inwestora to praktycznie inwestycja bezobsługowa.

Możesz też zdecydować o sposobie załatwiania wszelkich formalności. Umowę przedwstępną możemy zawrzeć w formie aktu notarialnego lub drogą elektroniczną. Jesteśmy w tym zakresie bardzo elastyczni. Jeżeli chcesz kupić działkę na firmę – w tym zakresie również nie ma żadnego problemu. Wówczas co miesiąc wystawiamy fakturę VAT (za każdą ratę).

Dlaczego system ratalny jest opłacalny też dla sprzedawcy?

Pytasz, dlaczego Saveinvest Sp. z o.o. oferuje sprzedaż ratalną i dlaczego to opłacalne? Z tego względu, że ma spory kapitał. W Saveinvest Sp. z o.o. na wszelkie inwestycje patrzy się długofalowo. Korzystniejsze jest zaoferowanie nieruchomości szerszemu gronu odbiorców, ale osiągnięcie zysku w późniejszym terminie, niż szukanie inwestorów, którzy zapłacą całą kwotę tu i teraz. Dla Saveinvest Sp. z o.o. wystarczającym zabezpieczeniem jest natomiast sama nieruchomość. Bowiem jeżeli nabywca nie spełni określonych w umowie warunków, to nie dojdzie do przeniesienia własności działki albo Saveinvest Sp. z o.o. skorzysta z hipoteki, jeżeli doszło już do przeniesienia własności. 

Działki oferowane przez Saveinvest Sp. z o.o. to niezwykle atrakcyjna inwestycja. Oferowane nieruchomości są starannie wyselekcjonowane. Specjaliści Saveinvest Sp. z o.o. przed zakupem terenu przeprowadzają kompleksowy research. Sprawdzają działki pod kątem ponad 70 istotnych kryteriów. W szczególności weryfikują miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. A nawet mniej oczywiste regulacje, w tym chociażby zasady ochrony dziedzictwa kulturowego. Dzięki temu możliwy jest wybór działki, która ma ogromny potencjał i której wartość ma szansę wzrosnąć nawet o kilkaset procent. Z oferty ratalnej Saveinvest Sp. z o.o. skorzystało już ponad pół tysiąca klientów.

Kamil Markowicz

Specjalista ds. nieruchomości

Tereny przed i po

Wybierz inwestycję:

Chłopy k. Mielna
Gąski I
Gąski II
Mielenko I
Mielenko II
Smołdzino
Mielno Molo

PRZED:
Działka inwestycyjna

59 zł / m2

53 zł / m2

53 zł / m2

65 zł / m2

39 zł / m2

30 zł / m2

430 zł / m2

PO:
Działka budowlana z infrastrukturą

290 zł / m2

421 zł / m2

421 zł / m2

300 zł / m2

181 zł / m2

179 zł / m2

1594 zł / m2

Co zrobiliśmy:

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Uzyskaliśmy pozwolenia na budowę

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy sieć wodociągową do działek

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Utwardziliśmy drogę

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

 • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Utwardziliśmy drogę

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

 • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Utwardziliśmy drogę

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

 • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Utwardziliśmy drogę

 • Uzyskaliśmy decyzję o warunkach zabudowy

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Utwardziliśmy drogę

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

 • Wydzieliliśmy wszystkie działki

 • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

 • Utwardziliśmy drogę

 • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

 • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

 • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

przeciągnij

Zobacz, ile zarobili nasi klienci:

Inwestycja

czas inwestycji w miesiącach

zysk w skali roku

Całkowity zysk z inwestycji

Enklawa Dziwnówek

46 miesięcy

24,42%

131,06%

Mielno Marina

59 miesięcy

20,07%

145,75%

Gąski

186 miesięcy

13,59%

620,34%

Koniusza

72 miesiące

12,41%

101,74%

Jaworek

37 miesięcy

19,32%

72,41%

Gąski I

105 miesięcy

11,47%

158,63%

Mielenko II

34 miesiące

57,80%

264,15%

Osada Jaworek sektor C

49 miesięcy

32,89%

219,39%

Smołdzino

53 miesiące

20,73%

129,83%

Mielenko II

55 miesięcy

6,93%

35,93%

Mielno Marina

41 miesięcy

36,93%

192,63%

Jaworek Sektor C

54 miesiące

37,25%

315,74%

Jaworek Sektor C

54 miesiące

37,35%

317,08%

Kładno

50 miesiące

22,02%

129,15%

Gąski I 650

142 miesiące

12,02%

283,25%

Smołdzino

61 miesięcy

21,44%

168,46%

Smołdzino

61 miesięcy

21,44%

168,46%

Smołdzino

60 miesięcy

15,60%

106,44%

Mielenko

75 miesięcy

13,00%

114,71%

Mielenko II

53 miesiące

10,51%

55,47%

Mielno Molo

24 miesiące

24,68%

55,46%

Gąski II 950

59 miesięcy

10,29%

61,87%

Mielenko

72 miesiące

10,17%

78,82%

Mielenko

64 miesiące

8,25%

52,62%

Mielenko

64 miesiące

8,28%

52,88%

Chłopy

57 miesięcy

7,68%

42,11%

Chłopy

57 miesięcy

9,12%

51,38%

Wytowno

75 miesięcy

7,81%

60,04%

Gąski I 650

39 miesięcy

10,46%

38,18%

Wytowno

74 miesiące

8,22%

62,79%

Chłopy

55 miesięcy

5,41%

27,34%

Smołdzino

53 miesiące

16,11%

93,45%

Mielenko II

33 miesiące

10,06%

30,17%

Gąski I 650

29 miesięcy

7,44%

18,93%

Chłopy

43 miesiące

6,60%

25,74%

Pokaż więcej

Przesuń, żeby zobaczyć wszystkie kolumny

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe