Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Działki nad morzem– jak znaleźć tereny inwestycyjne, które będą naprawdę wartościowe?

Bartosz Antos
25 stycznia 2018
Inwestycje w nieruchomości
Działki nad morzem

Gdzie powinniśmy szukać działek pod inwestycję na polskim wybrzeżu? Jakie lokalizacje są obecnie najbardziej atrakcyjne? Jak skutecznie możemy podnieść wartość naszego gruntu? Na co warto zwracać uwagę przy wyborze nadmorskiego terenu inwestycyjnego i jak znaleźć te naprawdę wartościowe nieruchomości rekreacyjne?

Zakup działki nad morzem

Prześledziliśmy statystyki – okazuje się, że od wielu lat nieruchomości ziemskie nie dość, że nie tracą na popularności, to jeszcze wciąż znacznie zyskują na wartości (aż 617 proc. w ciągu 12 lat). Podjęliśmy zatem decyzję o zainwestowaniu w grunty – szczególnie interesują nas te zlokalizowane u wybrzeży Bałtyku. Teraz musimy wziąć pod uwagę szereg czynników i oszacować potencjał inwestycyjny interesującej nas ziemi – tak, by wyselekcjonować działkę naprawdę wartościową, która spełni nasze oczekiwania i umożliwi nam bezproblemowe przeprowadzenie naszego zamierzenia w jej obrębie. Jak przeprowadzić taką selekcję?

Zacznijmy od oczywistej, a zarazem najważniejszej kwestii, czyli od wyboru odpowiedniej lokalizacji. Tak, to właśnie lokalizacja w pierwszej kolejności wpływa na cenę ziemi oraz decyduje o jej atrakcyjnym charakterze. Niezwykle ważne jest, by dany teren odznaczał się komunikatywnym usytuowaniem. Szukajmy zatem miejsc o dużym potencjale rozwoju oraz takich, które odpowiadać będą naszym indywidualnym potrzebom uzależnionym od rodzaju planowanej inwestycji. Należy w szczególności dokładniej przyjrzeć się nieruchomościom w miejscach o najwyższym potencjale wzrostu na wartości – przykładowo blisko atrakcji turystycznych, czy dużych miast takich jak Mielno czy Ustka. Tu szczególnie godne polecenia są takie urokliwe i ciągle rozwijające się miejscowości jak Gąski, Chłopy, czy Mielenko. Wybór właściwej lokalizacji jest kluczowy, jeżeli chcesz osiągnąć stabilny wzrost nabytego gruntu – podkreśla Bartosz Antos z portalu www.saveinvest.pl.

Działki rolne

Ostatnie lata to przede wszystkim stabilny wzrost na wartości nieruchomości zlokalizowanych na peryferiach. Szanse na utrzymanie tego popytu są, zdaniem analityków rynkowych, ogromne. Aktualne trendy inwestycyjne to nie tylko chwilowa moda na mniej „zatłoczone” miejsca, a rzeczywista odpowiedź na procesy migracyjne ludności oraz zapotrzebowanie przyszłych przedsiębiorców i turystów. Jeśli chodzi natomiast o kwestię podniesienia wartości działki w celu jej późniejszej sprzedaży, pamiętajmy, że ten największy „skok” będzie możliwy do uzyskania na początkowym etapie jej zagospodarowania. Mowa tu w szczególności o nieuzbrojonych działkach rolnych, których wartość podnoszona jest wraz z m.in. doprowadzeniem prądu, wody, kanalizacji. Uzbrojenie działki i przekształcenie jej na działkę budowlaną przyczynia się do znacznego wzrostu na wartości, a w konsekwencji do możliwości odsprzedania jej ze znacznym zyskiem.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Niezwykle ważną kwestią są także możliwości zagospodarowania danej nieruchomości. Musimy dokładnie rozeznać się, co w obrębie interesującego nas gruntu będzie możliwe do wybudowania. Tu warto sięgnąć m.in. do takich dokumentów jak: studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, którym jest działka objęta czy w przypadku braku tego ostatniego, wystąpienie do gminy z wnioskiem o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy – radzi Bartosz Antos z portalu www.saveinvest.pl. Dzięki wymienionym tu dokumentom otrzymamy potwierdzenie o możliwości przeprowadzenia danego zamierzenia budowlanego na danej działce nad morzem.

Pamiętajmy także, jak niezwykle istotny dla całej inwestycji w działki nad morzem jest jasny stan prawny interesującego nas gruntu! Aby mieć pewność co do aktualności statusu prawnego nieruchomości (oraz rzetelności samego sprzedającego) należy sprawdzić jej księgę wieczystą. Status prawny działki można potwierdzić także uzyskując wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków.

Inwestycja w nieruchomości to przedsięwzięcie niezwykle zyskowne, które zagwarantuje nam i naszej rodzinie poczucie stabilizacji finansowej na długie lata. Pamiętajmy jednak jak wiele zależy od właściwego wyboru działki pod inwestycję – takiej, która zarówno swoim jasnym statusem prawnym, jak i wieloma innymi walorami, zapewni bezpieczeństwo lokowanego kapitału.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe