Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Działki rekreacyjne – co sprawdzić przy zakupie?

Bartłomiej Kuzniar
9 listopada 2021
Inwestycje w nieruchomości
Działki rekreacyjne

W ostatnim czasie zainteresowanie działkami rekreacyjnymi osiągnęło rekordowy poziom. Każdy chce mieć dzisiaj swój własny, zielony kąt. Popularne są zarówno działki nad morzem, w górach, jak i zupełnie nieturystycznych miejscach. Rozchwytywane są nawet miejskie, rodzinne ogródki działkowe. Na co zatem warto zwrócić uwagę, jeżeli zdecydujemy się na zakup? Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. Z o.o. – www.saveinvest.pl.

Jakie błędy popełniają kupujący?

Dużym błędem kupujących jest podejmowanie pochopnych decyzji. Kiedy na rynku pojawi się atrakcyjna okazja oczywiście trzeba się śpieszyć, bo za chwilę ktoś inny może nas wyprzedzić i dopiąć transakcję wcześniej. W tym wszystkim należy jednak zachować zdrowy rozsądek. Wybraną działkę należy sprawdzić, a w razie problemów skonsultować tę kwestię z prawnikiem. Kupując nieruchomość w ciemno można bowiem natknąć się na „minę”. Potem pozostaniemy z taką „kulą u nogi” i niespełnionym marzeniem. Działki nie da się natomiast sprzedać, a przynajmniej nie za kwotę, za którą zdecydowaliśmy się ją kupić. Czy sprzedawcy rzeczywiście tak naciągają? Nie muszą się nawet specjalnie starać. Wystarczy przemilczeń kilka faktów na temat nieruchomości, a kupujący zaślepieni piękną wizją spędzania weekendów na tarasie swojego nowego domku letniskowego zrobią wszystko, by dokonać zakupu – wskazuje Bartłomiej Kuźniar.

Sprawdź przeznaczenie nieruchomości

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na przeznaczenie danej nieruchomości. W tym celu warto zweryfikować postanowienia obowiązującego dla danego terenu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Z kolei w przypadku jego braku studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Do tego warto pozyskać wszelkie dostępne dokumenty ewidencyjne. Czasem dla danej nieruchomości została już też wydana decyzja o warunkach zabudowy, która dokładnie określa co, gdzie i w jakim zakresie może powstać. Nie każda działka umożliwia bowiem stworzenie na niej jakiejkolwiek zabudowy. Praktycznie nie pozwalają na to działki o przeznaczeniu rolnym. Te rekreacyjne tylko w określonym zakresie. Dom z prawdziwego zdarzenia można natomiast z reguły wybudować tylko na działce stricte o przeznaczeniu budowlanym.

Dostęp działki do mediów

Warto też zwrócić uwagę na istniejące na działce przyłącza. Może się zdarzyć, że najbliższa sieć energetyczna lub kanalizacyjna oddalona jest od nieruchomości o co najmniej kilka kilometrów. Sami przedsiębiorcy przemysłowi nie mają natomiast interesu w prowadzeniu swojej linii do jednego budynku. W takim przypadku koszt wykonania przyłącza spoczywa na właścicielu nieruchomości. W wielu sytuacjach może on zatem przewyższyć koszt zakupu samej działki. To tajemnica wielu, podejrzanie tanich nieruchomości wystawionych na sprzedaż. Sprzedawcy podkreślają ich walory przyrodnicze, atrakcyjną lokalizację i tak dalej, a finalnie okazuje się, że to tylko kawałek ziemi, na którym nie da się niczego zbudować. A jeżeli już się da, to przy ogromnych nakładach finansowych – wskazuje Bartłomiej Kuźniar.

Działki

Zakup działki ROD – o czym warto pamiętać?

Decydując się natomiast na zakup klasycznego, rodzinnego ogródka działkowego należy pamiętać o tym, że chociaż dochodzi do sprzedaży, tak naprawdę ziemia ta nigdy nie staje się własnością kupującego. Sprzedawcy bowiem zbywają jedynie swój udział – prawo do korzystania z określonej przestrzeni w ramach wydzielonych ogródków działkowych oraz ewentualnie infrastrukturę i wyposażenie znajdujące się na działce. Kupujący staje się natomiast dzierżawcą i musi regularnie uiszczać stosowny czynsz. Dla wielu osób rodzinny ogródek działkowy jest jednak miłą odskocznią od miejskiego zgiełku. Dopinając tego typu transakcje należy tylko starannie przeanalizować obowiązujący regulamin ROD. Tam dostępne są w szczególności informacje o rocznych opłatach za korzystanie z działki, opłatach za media, warunkach korzystania z ogródka i tak dalej.

Bartłomiej Kuzniar

Dyrektor operacyjny

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe