Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Ekologiczne domy – jak obniżyć rachunki?

Bartłomiej Kuzniar
28 kwietnia 2020
Inwestycje w nieruchomości
Nieruchomości
Nieruchomości

Rachunki za prąd i ogrzewanie nieustannie rosną. To zachęca wiele osób do korzystania z alternatywnych źródeł energii. Popularna przy tym staje się nie tylko fotowoltaika, ale również inne, ekologiczne instalacje. Jak zbudować dom, dbający o Twój portfel i jednocześnie przyjazny na środowiska?

Ekologiczny dom – konstrukcja

Budując ekologiczny dom „od zera” mamy wpływ na każdy najdrobniejszy element jego konstrukcji. Warto to wykorzystać, ponieważ na oszczędność energii pozwoli nam wiele, różnych elementów. Nawet takich, o których wcześniej byśmy nie pomyśleli. Należy zacząć chociażby od samej konstrukcji. Domy ekologiczne oparte są z reguły na planie kwadratu lub prostokąta. Dzieje się tak dlatego, że to przez przegrody pomiędzy dachem i ścianami, a także przez narożniki w załamaniach ścian, ucieka najwięcej ciepła. Najprostsza bryła, pozwala więc na najmniejszą stratę energetyczną. Znaczenie ma również kształt dachu. Zasadą jest bowiem, że im mniejszy stosunek powierzchni dachu do kubatury domu, tym mniej ucieka ciepła. Warto więc postawić na domy z płaskimi dachami, ewentualnie dachy jednospadowe.

Jak rozmieścić poszczególne pomieszczenia?

Ekologiczny, energooszczędny dom może też odpowiednio regulować poziom ciepła wewnątrz poprzez właściwe rozlokowanie pomieszczeń. Pokoje, z których korzystamy najczęściej, a zatem sypialnia i salon powinien znajdować się w południowej części domu. Tam znajdziemy bowiem najwięcej słońca, które naturalnie ogrzeje wnętrze. Z kolei pomieszczenia, takie jak garaż albo spiżarnia, mogą zostać zlokalizowane w północnej części, bo nie trzeba zachowywać tam stałej, dość wysokiej temperatury. Trochę inne reguły, należy stosować w odniesieniu do kuchni. Z tego pomieszczenia korzystamy bowiem bardzo często, a w niejednej kuchni koncentruje się życie całego domu. Tam jednak jednocześnie gotujemy i dodatkowo ogrzewamy wnętrze. Nie ma zatem potrzeby lokalizować jej w części południowej domu. Może się bowiem okazać, że latem zaistniałaby potrzeba jej dodatkowego chłodzenia.

Ekologiczne instalacje – na co warto postawić?

Zasadniczym, ekologicznym elementem energooszczędnego domu są natomiast różnego rodzaju instalacje, wykorzystujące odnawialne źródła energii. W ostatnim czasie popularna jest przede wszystkim fotowoltaika. Na umieszczenie na dachu lub w ogrodzie kolektorów słonecznych decyduje się coraz więcej osób. Częściowo jest to spowodowane oferowanymi dofinansowaniami – dodaje Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. Fotowoltaikę wykorzystuje się do zgromadzenia energii z promieni słonecznych. Ta energia zostaje natomiast później wykorzystana do wygenerowania prądu, podgrzania wody oraz mieszkania. Innym rozwiązaniem jest też pompa ciepła, która pobiera energię z takich źródeł, jak powietrze, ziemia, wody powierzchniowe oraz gruntowe. Ona, w odróżnieniu od kolektorów słonecznych, działa niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

Czy w ten sposób można zaoszczędzić?

Ekologiczne, energooszczędne instalacje trochę kosztują. Cała inwestycja zwraca się jednak w ciągu kilku lat. Przez ten czas mamy bowiem możliwość płacenia zdecydowanie niższych, a wręcz minimalnych, rachunków za prąd i gaz. „Nasza firma aktywnie wspiera ekologiczne i energooszczędne budownictwo. Nasze inwestycje lokujemy bowiem w atrakcyjnych turystycznie miejscach i bardzo zależy nam, by można było się tam cieszyć świeżym i zdrowym powietrzem” – komentuje Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Bartłomiej Kuzniar

Dyrektor operacyjny

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe