Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Fakty i mity na temat działek

Bartłomiej Kuzniar
1 marca 2022
Budowa
Przekształcenie działki
Działka

Jako eksperci w zakresie nieruchomości gruntowych, często spotykamy się z funkcjonującymi i zakorzenionymi mitami na temat działek. Szczególnie dla osób planujących kupno działki, ważne jest maksymalne zwiększenie stanu swojej wiedzy przed jego nabyciem. Dlatego poniżej obalamy najpopularniejsze mity na temat działek.

Mit: Na każdej działce mogę postawić domek do 35 m2.

Fakt: Aby postawić domek do 35 m2, wymagane jest dokonanie zgłoszenia jego budowy do starostwa powiatowego. Nie każde starostwo zezwala na postawienie domku na działce rolnej; większość starostw wymaga, aby działki rolne miały pow. 500 m2.

Mit: Kupię działkę rolną bez sąsiedztwa i przekształcę ją na budowlaną.

Fakt: Jednym z warunków przekształcenia działki na budowlaną, poprzez warunki zabudowy, jest spełnienie zasady „dobrego sąsiedztwa”. Przekształcenie działki rolnej nieobjętej planem miejscowym nie będzie możliwe bez sąsiadującej zabudowy.

Mit: Przyłącze mediów jest tanie, bo działka usytuowana jest blisko mediów.

Fakt: Bliskość mediów nie oznacza, że będziemy mogli się do nich przyłączyć. Wpływ na to może mieć sytuacja prawna gruntów przyległych lub warunki techniczne wydane przez operatorów sieci. Koszt uzbrojenia działki często może przekroczyć nawet cenę działki, szczególnie gdy wiąże się np. z koniecznością rozbudowy/przebudowy sieci wodociągowej lub realizacji przyłącza prądu z dalszego punktu wpięcia.

Budowa domu

Mit: Na mojej działce mogę budować to, co chcę.

Fakt: O tym, co może zostać wybudowane na działce, decyduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a jeśli nie ma planu, parametry zabudowy określa decyzja o warunkach zabudowy wydana dla działki.

Mit: Kupując działkę od dużej firmy, zapłacę drożej.

Fakt: Ceny działek sprzedawanych przez firmy mogą być niższe niż ceny proponowane przez właścicieli prywatnych. Podobnie jak zakup innego dobra, który porównamy w cenie zakupu w hurtowni oraz sklepie – w zakupie detalicznym.

Na naszym blogu możesz zapoznać się z poradnikami na wiele tematów, dotyczących m.in. działek, budowy domu, przekształcenia gruntów lub prawa i finansowania zakupu nieruchomości – www.saveinvest.pl/ekspert-saveinvest-radzi.

Bartłomiej Kuzniar

Dyrektor operacyjny

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.
  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!
   * Pole obowiązkowe