Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Gdzie lepiej kupić działkę pod domki na wynajem? Nad morzem, czy w górach?

Robert Tomaszewski
27 września 2024
Domki letniskowe
Najem

Lepiej kupować działki położone nad morzem, czy w górach? Nie brakuje osób, którym ten dylemat inwestycyjny spędza sen z powiek. Sprawdźmy, w której części naszego kraju postawienie domków na wynajem może przynieść Ci potencjalnie większe zyski.

Nie od dziś wiadomo, że nieruchomości w górach i nad morzem osiągają zawrotne ceny. Im bliżej centrum lubianego miasta, popularnych atrakcji, szlaków czy malowniczych plaż, tym z wyższymi stawkami musimy się liczyć. Ze względu na stale rosnącą popularność turystyczną tych regionów, kupowanie tam działek często opisywane jest z kolei jako jedna z najbezpieczniejszych inwestycji.

Oczywiście nie można zapominać, że ryzyko inwestycyjne istnieje zawsze. Jeśli jednak już zdecydowałeś się na zakup działki i postawienie na niej domków na wynajem, musisz jeszcze zadecydować o lokalizacji. Najczęstszym dylematem jest wybór między regionami nadmorskimi oraz górskimi. Oba mają gigantyczny potencjał turystyczny, cieszą się popularnością, mogą przynieść znaczne zyski i przyciągać do Ciebie podróżnych z całego kraju i nie tylko. Który scenariusz daje większą szansę na sukces i czy da się w ogóle to jednoznacznie określić?

Na co zwrócić uwagę, wybierając działki budowlane pod domki na wynajem?

Polska to wyjątkowy kraj, w którym domki letniskowe warto stawiać w bardzo wielu regionach. Świetnie sprawdzić się mogą m.in. w Bieszczadach, na Mazurach, w górach czy nad morzem. W tym artykule skupimy się szczególnie na tych dwóch ostatnich lokalizacjach. To one każdego roku, w okresie letnim, są wręcz zalewane przez tłumy urlopowiczów.

Zanim jednak omówimy ich szczegółową charakterystykę pod względem inwestycyjnym, pochylmy się nad samymi kryteriami wyboru miejsca. Przeglądając działki na sprzedaż, warto bowiem wiedzieć, na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę. Mają one istotne znaczenie z perspektywy potencjalnej inwestycji i wynajmu w przyszłości. Mogą pomóc w znalezieniu obiektu idealnego, który ma potencjał, aby na siebie zarabiać.

Odpowiednie położenie

Działki budowlane znajdziesz zarówno niedaleko centrów turystycznych miejscowości, jak i w niewielkich wsiach, oddalonych od nich o kilka (lub kilkanaście) kilometrów. Czasem są zlokalizowane przy wejściach na szlaki górskie, a innym razem znajdują się przy samej plaży. Im natomiast atrakcyjniejsze ich położenie, tym teoretycznie większa szansa na komercyjny sukces wynajmu. Oczywiście nie jest to niepodważalna reguła i zdarzają się od niej odstępstwa. W końcu na popularność danego miejsca wpływa bardzo wiele kwestii. Mimo to zawsze warto niezwykle dokładnie przemyśleć lokalizację, w której planujesz postawić domki letniskowe.

W ostatnich latach coraz większym powodzeniem cieszą się obiekty pozwalające na jak najbliższy kontakt z naturą. Jeśli działka znajduje się nieco na uboczu, jest ogrodzona, niezależna i pozwala wypoczywać w komfortowych warunkach, to również może przyciągać tłumy. Nie brak turystów poszukujących oryginalnych i klimatycznych lokali, niekoniecznie będących blisko centrów większych miast. Wprost przeciwnie – część podróżnych oczekuje ciszy, spokoju, relaksu i braku jakiejkolwiek obecności osób trzecich. Wybierając zatem miejsce na swoje działki na sprzedaż, dokładnie rozważ, jakie priorytety mogą kierować Twoimi potencjalnymi gośćmi.

Często najlepszym sposobem jest połączenie obu tych opcji. Warto poszukać terenu oddalonego kilka lub kilkanaście minut jazdy od większych miasteczek i atrakcji, a jednocześnie położonego w cichej okolicy. Dzięki temu osoby, którym zależy na bliskości natury, mogą znaleźć azyl dla siebie, którego nie będą chciały opuszczać. Goście spragnieni rozrywki z kolei bez trudu zwiedzą okolicę, by wieczorem wypocząć w komfortowych warunkach.

Odległości od plaży, morza, jeziora, szlaków górskich i innych atrakcji

Wybierając działkę budowlaną, warto patrzeć nieco szerzej. Zwróć uwagę nie tylko na lokalizację swojego gruntu, ale też wszystko, co znajduje się wokół niego. Często okolica jest bowiem jednym z głównych kryteriów, którymi kierują się urlopowicze. Brak sąsiadów czy ruchliwych ulic działa na Twoją korzyść, ale na tym nie koniec.

Wspomnieliśmy o tej kwestii już wcześniej, warto jednak omówić ją dokładniej. Część osób kupujących działki i stawiających na nich domki na wynajem wychodzi z założenia, że chcą przyciągać przede wszystkim turystów poszukujących spokojnych miejsc na uboczu. Oczywiście może tak być, nie należy jednak zapominać, że trafianie w gusta większego grona odbiorców daje szansę na wyższe zyski. Wskazane jest zatem łączenie faktu bliskości natury z położeniem nieopodal lubianych atrakcji, restauracji, muzeów, górskich szczytów i innych miejsc, które mogą przyciągać gości.

Im więcej interesujących lokacji w pobliżu, tym większe prawdopodobieństwo tego, że turysta uzna daną okolicę za atrakcyjną. Jeśli dodatkowo nasz dom na wynajem oferuje liczne udogodnienia, właściciel ma szansę na prawdziwy sukces. Właśnie dlatego wybierając konkretną ofertę, warto od razu sprawdzić jej „sąsiedztwo”. Mowa tu zresztą nie tylko o najbliższych interesujących miejscach, do których można dotrzeć na piechotę.

Zwykle gościom nie przeszkadza nawet podjechanie kilku kilometrów samochodem. Najważniejsze natomiast jest to, by taka wyprawa była warta zachodu. W przypadku nadmorskich regionów wartościowym celem może być np. zejście na plażę czy kultowy targ rybny. W górach z kolei prym wiodą wejścia na szlaki oraz (szczególnie zimą) stoki narciarskie.

Ceny działek

Kluczowe znaczenie dla inwestycji ma jej koszt początkowy. Im mniej wydasz, tym mniejsza kwota pozostaje do spłacenia, więc teoretycznie obiekt szybciej może na siebie zacząć zarabiać. To jednak w znacznej mierze zależy od tego, jaką działkę (i za ile) zdecydujesz się kupić. Zazwyczaj wpływ na stawki ma szereg zmiennych, takich jak m.in.:

  • powierzchnia,
  • dojazd,
  • odległości od plaży, morza, szlaków turystycznych, atrakcji itd.,
  • media (np. prąd, gaz, woda),
  • i wiele innych.

Zarówno teren nad morzem, jak i w górach, nie będzie zapewne należał do najtańszych w Polsce. Są to regiony bardzo popularne, o ogromnym potencjale turystycznym. To winduje ich ceny, ale mimo to można starać się oszczędzić. Najlepszym sposobem jest wybieranie ofert od sprawdzonych i rzetelnych sprzedających, takich jak Saveinvest. Dzięki temu zyskujesz pewność, że zakup jest przeprowadzany profesjonalnie, zgodnie z prawem, a nabyte grunty nie mają żadnych ukrytych mankamentów.

Z drugiej strony wysoka cena działek jest w pewnym stopniu równoważona przez szansę na szybki zarobek. Ceny wynajmów nad morzem i w górach są stosunkowo wysokie, a zainteresowanie większe niż w innych regionach kraju. Więcej turystów płacących więcej pieniędzy to wyższe przychody. One z kolei przekładają się na szybszy zwrot z inwestycji początkowej i wyższe zyski w przyszłości.

Profil potencjalnego klienta

Część osób zainteresowanych kupnem działek pod domki na wynajem zapomina o jednej, bardzo ważnej kwestii. Jest nią odpowiedź na pytanie: jakich turystów chcesz u siebie gościć? Regiony nadmorskie i górskie przyciągają turystów o odmiennych wymaganiach i charakterze. Takie obiekty cechują się też nieco inną stylistyką czy systemem zarządzania. Oczywiście nie można generalizować, bo podróżni są bardzo różni, a oba tereny mają wiele do zaoferowania. Jako właściciel powinieneś jednak w pełni rozumieć, co przyciąga ludzi w dane okolice i skutecznie odpowiadać na te potrzeby.

Działka położona w górach często przyciąga osoby zainteresowane aktywnym wypoczynkiem. Nierzadko w kręgu ich zainteresowań są górskie szlaki, piesze wycieczki, trasy rowerowe czy zdobywanie szczytów. W sezonie zimowym dominują sporty zimowe, takie jak narty, snowboard, czy jazda na łyżwach. Wynajmując domek w regionie górskim, warto orientować się w tego typu aktywnościach, by służyć gościom dobrą radą i wsparciem. Sam obiekt również można do nich odpowiednio dostosować, zapewniając m.in. pomieszczenia do przechowywania sprzętu, zniżki w wypożyczalniach czy choćby komplet aktualnych przewodników górskich.

W przypadku nadmorskich miejscowości na pierwszy plan wychodzi zwykle chęć relaksu i plażowania. Tutaj również nie jest to regułą, można natomiast przyjąć, że znaczna część osób jadących nad morze liczy na częste wizyty na plażach i kąpiele w morzu. Analogicznie do domku w górach, zadbać tu możesz np. o mapki wyjaśniające drogę do najbliższego zejścia na plażę, wypożyczanie sprzętu do pływania czy ręczniki plażowe na wyposażeniu.

Do którego typu odwiedzających jest Ci bliżej? Wybierając działkę w konkretnym miejscu, weź pod uwagę własne preferencje i gust. Jeśli nie lubisz morza, plażowania oraz tego typu wypoczynku, zadowalanie turystów, którym właśnie na tym zależy, może nie być dla Ciebie łatwe. Z drugiej strony dla osób, które nie chodzą po górach, wyzwaniem będzie zrozumienie zapalonych górołazów i miłośników pieszych wędrówek.

Szansa na turystyczny sukces

Rozważając zakup działek nad morzem lub w górach nie można pominąć kwestii potencjalnego, przyszłego zarobku i sukcesu stworzonego miejsca. Zakup gruntu, postawienie domku letniskowego, jego promocja i eksploatacja – te koszty muszą jak najszybciej zacząć się zwracać. Im mniej czasu to, tym szybciej będziesz mógł uznać, że odniosłeś sukces.

Zarówno wynajem w górach, jak i nad morzem, ma ogromny potencjał. To sztandarowe tereny turystyczne Polski, które każdego roku są odwiedzane przez miliony urlopowiczów. Oczywiście lokalizacja nie daje 100% gwarancji powodzenia, bo wiele zależy również od okolicznych atrakcji, standardu obiektu, promocji i ogromu innych kwestii. Mimo to jednak znacząco podnosi jego realne szanse na sukces.

W pogoni za sukcesem warto pamiętać, że określają go nie tylko zyski. Warto pochylić się również nad opiniami gości i ich zadowoleniem oraz kalendarzem rezerwacyjnym. Czasem wysokie przychody nie idą w parze z zadowoleniem turystów, co najczęściej w dalszej perspektywie prowadzi do porażki. Zdarza się też, że mimo ogromu klientów i pozytywnych komentarzy, budżet kuleje, co może być wynikiem zbyt niskich cen. Warto zatem prowadzić inwestycję w taki sposób (już od chwili zakupu działki), by wszystkie te kwestie szły ze sobą ramię w ramię.

Zobacz, jak możesz zbudować dochodowy biznes

Dowiedz się więcej o domkach na wynajem

Czy i dlaczego warto kupić działkę budowlaną pod domki nad morzem?

Działki na sprzedaż nad morzem od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Trudno się temu zresztą dziwić, bo domki letniskowe w tym regionie przyciągają prawdziwe tłumy urlopowiczów. Coraz mniej osób decyduje się na hotel czy budynek apartamentowy, stawiając na niezależność, ciszę, spokój i bliskość natury.

Nie brak nawet Polaków, którzy wolą wyjechać kilka kilometrów poza najpopularniejsze nadmorskie miasta i miasteczka, by tam wypoczywać. Daje to nie tylko radość z „ucieczki” przed tłumami. Zapewnia również możliwość odwiedzenia kultowych miejsc w dowolnym momencie, a następnie powrót do komfortowego, a zarazem przystępnego cenowo, noclegu. Co jednak jeszcze sprawia, że inwestycje w północnej części naszego kraju uważane są za opłacalne?

Morze stale przyciąga turystów

Nic nie wskazuje na to, by w najbliższych latach położona nad morzem działka przestała wzbudzać zainteresowanie turystów oraz inwestorów. Wręcz przeciwnie – na Wybrzeżu pojawia się coraz nowocześniejsza infrastruktura turystyczna i interesujące atrakcje. Sposoby na spędzanie wolnego czasu wyrastają niczym grzyby po deszczu, a do przyjazdu zachęcani są urlopowicze o zróżnicowanych profilach. Wśród gości nie brak zarówno naszych rodaków, jak i osób z zagranicy.

Z perspektywy kupca działki budowlanej, postawienie na niej domku letniskowego na wynajem pozwala liczyć na stałe zyski w kolejnych latach. Oczywiście – jak w przypadku każdej inwestycji – istnieje pewne ryzyko. Ostatnie sezony pokazują, że nad Bałtyk przyjeżdża coraz więcej ludzi. Jeśli więc dobrze wypromujesz swoje miejsce, to teoretycznie możesz liczyć na stałe zainteresowanie. Biorąc pod uwagę kupno terenu w korzystnej cenie i postawienie atrakcyjnego obiektu, Twoja inwestycja ma szansę zwrócić się już w ciągu kilku lat.

Z drugiej strony działki na sprzedaż nad morzem z roku na rok osiągają coraz wyższe ceny. Nawet jeśli zatem po sezonie czy dwóch stwierdzisz, że wynajem domków nie jest dla Ciebie, możesz spróbować sprzedać teren wraz ze stojącymi na nim obiektami. Po uwzględnieniu sytuacji rynkowej, takie posunięcie (zależnie od wydanej wcześniej sumy) może być dla Ciebie opłacalne i zapewnić środki do kolejnych inwestycji.

Hotel lub budynek apartamentowy? Szuka ich coraz mniej turystów

Jeszcze do niedawna tradycyjny hotel czy budynek apartamentowy, w którym można było wynająć całe mieszkanie na własność, zdobywały powszechne uznanie turystów. Obecnie trendy te się nieco zmieniły za sprawą metamorfozy gustów urlopowiczów. Coraz więcej osób rezygnuje z potężnych gmachów, położonych niejednokrotnie w sercach turystycznych miejscowości. Przeszkadza im m.in. gwar, hałas, bliskość „sąsiadów” oraz oczywiście stosunkowo wysokie ceny.

W odpowiedzi na te zmiany, niczym grzyby po deszczu, wyrastają domki letniskowe. Zwykle znajdują się na działce leżącej nieco na uboczu, z daleka od centrum, ale jednocześnie na tyle blisko, by dotarcie do restauracji czy głównych atrakcji nie zabierało dużo czasu. Tego typu obiekty są niezależne, zwykle dysponują własną kuchnią, mają prąd i wszystkie niezbędne media. Oferują dobry standard, a jednocześnie pozostają atrakcyjne cenowo. Umożliwiają samodzielne przygotowywanie posiłków, co sprzyja np. wyjazdom rodzinnym czy z przyjaciółmi.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że coraz więcej osób docenia oryginalne ogłoszenia i miejsca wyróżniające się na tle konkurencji. Turyści poszukują wrażeń, wyjątkowych doznań i obiektów niestandardowych, przyciągających uwagę. W tym kontekście kupno działek i stawianie nowoczesnych, indywidualnych domków letniskowych, jest strzałem w dziesiątkę. Znacznie łatwiej bowiem uczynić z nich kuszący azyl o niebanalnym wystroju i lokalizacji niż w przypadku np. dużego ośrodka, a tym bardziej hotelu.

Rozwój infrastruktury i rozbudowa atrakcji przedłuża sezon turystyczny

Jeszcze do niedawna nad Bałtyk ludzie przyjeżdżali głównie w czasie wakacji, szczególnie od drugiej połowy czerwca, do pierwszej połowy września (zależnie od pogody). Jako dodatkowy minus wymienić tu można niepewną pogodę. W Polsce często wypoczynek lubią zakłócać opady deszczu czy stosunkowo niskie temperatury. W połączeniu z dość chłodnymi wodami Morza Bałtyckiego, tworzy to niezbyt długi okres zarobkowy dla właścicieli domków.

Sytuacja ta jednak zaczyna się powoli zmieniać. Oczywiście pogoda nadal jest taka sama, podobnie jak czas wysokiego sezonu turystycznego. Różnicę widać jednak w nadmorskim sektorze turystycznym, który stara się utrzymywać urlopowiczów dłużej i przyciągać ich nawet poza sezonem na bardzo rozmaite sposoby. Coraz więcej miejsc noclegowych przygotowuje dla swoich gości dodatkowe atrakcje i uświadamia ich, że nad Bałtykiem pięknie jest nie tylko latem. W naszym artykule Co robić nad morzem zimą? znajdziesz szereg wspaniałych pomysłów, dzięki którym spędzisz na Wybrzeżu niezapomniane chwile, niezależnie od okresu roku, w którym przyjedziesz.

Istotnym atutem są ponadto liczne atrakcje, imprezy i inicjatywy organizowane w nadmorskich miejscowościach. Podobnie jak właścicielom miejsc noclegowych, również ich włodarzom zależy na ściąganiu urlopowiczów przez cały rok. Identyczne są aspiracje lokalnych restauracji, obiektów kulturalnych i szeregu innych przedsiębiorstw. Trendy pokazują z kolei, że to zaangażowanie przynosi efekty i coraz więcej turystów decyduje się odkrywać piękno Wybrzeża poza sezonem wysokim. To z kolei niesie ze sobą szansę na większy zarobek i wyraźniejszy sukces inwestycyjny.

Czy i dlaczego warto inwestować, gdy działka znajduje się w górach?

Nadmorskie działki na sprzedaż cieszą się popularnością i nie brakuje argumentów przemawiających na ich korzyść. Sprawdźmy więc teraz, co z planami stworzenia domków na wynajem w polskich górach. Tu możliwości również są imponujące, bo do wyboru masz wiele terenów o gigantycznym potencjale turystycznym. Co lepsze, masz szansę rozpocząć inwestycję, zanim jeszcze dany region zacznie naprawdę intensywnie się rozwijać.

Część zalet dla inwestycji górskich i nadmorskich jest do siebie zbliżonych, a nawet zupełnie się pokrywa – w końcu mamy do czynienia z dwoma najpopularniejszymi terenami turystycznymi. Skupmy się zatem na aspektach, które są charakterystyczne dla południowych regionów naszego kraju. To powinno pomóc Ci w podjęciu decyzji, czy działki na sprzedaż, np. w województwie dolnośląskim i okolicach Śnieżnika, mogą okazać się idealne w Twojej sytuacji.

Turyści poszukujący ofert blisko gór, ale alternatywnych dla drogiego Zakopanego i Tatr

Niestety wciąż wiele osób poszukujących działek w górach na sprzedaż, skupia się wyłącznie na Tatrach i okolicach Zakopanego. To ogromny błąd, który często zniechęca do dalszej idei kupna gruntu i postawienia nieruchomości. Ziemia w tak prestiżowe okolicy niestety zawsze będzie bardzo droga. To już na samym początku stanowi problem, bo wymaga solidnego wkładu finansowego. Dalej natomiast problemy się piętrzą, bo do pokonania jest ogromna konkurencja. Ostatecznie więc spłata inwestycji zajmuje znacznie więcej czasu.

Odpowiedzią na ten problem są działki na sprzedaż w mniej popularnych, górskich okolicach, które jednak mają gigantyczny potencjał. Mowa tu m.in. o cieszącym się rosnącym zainteresowaniem południu województwa dolnośląskiego. Okolice Kłodzka skrywają ogrom turystycznych atrakcji. To przepiękne tereny, gęsto poprzecinane szlakami turystycznymi. Zachwycają nie tylko wspaniałymi widokami, ale i wymagającymi szczytami, rodzinnymi ścieżkami rowerowymi, aktywnościami zimowymi i wieloma innymi atrakcjami i miejscami, które musisz zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej.

Wcześniej wspominaliśmy, że coraz więcej osób poszukuje miejsc z daleka od tłumów, zapewniających ciszę i spokój. To jest okazja do wybicia się na tle konkurencji. Zamiast powielać schemat i proponować nocleg w centrum zatłoczonego Zakopanego, masz szansę zabłysnąć domkiem nieco na uboczu, ale blisko natury i w sąsiedztwie wspaniałych, górskich szlaków. Po stworzeniu obiektu o wyjątkowym charakterze możesz liczyć na odwiedziny urlopowiczów nie tylko z całej Polski, ale i z zagranicy.

Bliskość natury, niedaleko turystycznej infrastruktury

Wybierając działkę budowlaną w górach, możesz zdecydowanie kierować swoją ofertę do miłośników dzikiej przyrody. Południe naszego kraju, poprzecinane górskimi szlakami i szczytami, kojarzone jest z regionem cichym i nieco „dzikim” w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Warto to wykorzystać, stawiając na klienta poszukującego ciszy, spokoju, relaksu i pełnej swobody. Zapewniając mu wszelkie udogodnienia, takie jak media, komfortowe domki i liczne atrakcje dodatkowe, możesz liczyć na dalsze polecenia oraz popularność wśród miłośników tego typu wypoczynku.

Jak wspominaliśmy, nie brakuje osób decydujących się na urlop w górach ze względu na aktywny wypoczynek. Górskie szlaki kojarzą się z tym zdecydowanie bardziej niż plażowanie. Fakt ten również wykorzystaj na korzyść swojego miejsca, umieszczając w ofercie wszelkie możliwe rozrywki dla aktywnych. Działki budowlane na uboczu często sąsiadują ze szlakami, rzekami czy drogami mniej uczęszczanymi przez samochody. Warto zatem promować je jako idealne dla piechurów, górołazów czy np. miłośników wycieczek rowerowych albo spływów kajakowych. To może pomóc Ci dotrzeć do nowych grup odbiorców i zwiększyć zyski.

Niejednokrotnie osoby poszukujące noclegu w górach liczą ponadto na jego położenie w niewielkiej odległości od większych miejscowości. Wynika to z wygody, w razie konieczności np. pojechania do sklepu, odwiedzenia lokalnych atrakcji itd. Możesz to przekuć na swoją korzyść, wybierając działkę budowlaną z dobrym dojazdem do pobliskiego miasteczka. W ten sposób gwarantujesz ciszę i spokój, a zarazem dostęp do wszelkich „miejskich udogodnień”.

Sezon turystyczny praktycznie przez cały rok

Ostatni, największy atut działek w górach, nawiązuje do jednej z zalet inwestycji nadmorskich. W przypadku tych drugich turyści dopiero „uczą się” odkrywać piękno Wybrzeża poza sezonem wysokim. W górach natomiast możesz od razu czerpać z wynajmu pełnymi garściami – niezależnie od pory roku.

Urlopowicze odwiedzają tereny górskie praktycznie bezustannie. Przez całe lato są to turyści spragnieni przepięknych widoków i gotowi do zdobywania szczytów. W zimie możesz gościć miłośników śnieżnego szaleństwa, jeżdżących na nartach, czy snowboardzie. Poza tymi dwoma sezonami z kolei nie brak wycieczek szkolnych oraz osób uciekających od zgiełku wielkich miast, przemierzających szlaki w ciszy. Jeśli więc nadasz swojemu miejscu odpowiedni charakter, będzie pracowało na siebie przez cały rok. To oczywiście przełoży się na szybszy zwrot z inwestycji i wyższe zyski.

Potężny potencjał inwestycyjny obu lokalizacji

Zarówno działki budowlane nad morzem, jak i w górach, mają ogromny potencjał inwestycyjny. Bez większego problemu możesz postawić na nich domki na wynajem i rozpocząć prowadzenie biznesu lub hobbystycznie tworzyć swoje niewielkie, kameralne miejsce noclegowe.

Bez wątpienia nadmorską działkę budowlaną będziesz w stanie skutecznie wypromować w sezonie letnim. Nie brak osób liczących na miejscówki z daleka od centrum, blisko morza i plaży, które nie kosztują fortuny. Ich atutem są przystępne ceny, ale minusem trudność wynajmu przez jesień i zimę. Musisz wziąć te „martwe” okresy pod uwagę, bo mogą one znacznie wpłynąć na szybkość spłaty inwestycji. Z drugiej strony jednak coraz więcej ludzi poszukuje azylu również w chłodniejszych miesiącach, co możesz wykorzystać na swoją korzyść, prześcigając konkurencję.

Kupując działkę budowlaną w górach, możesz liczyć na zainteresowanie praktycznie przez cały rok. O ile w jej okolicy znajdują się popularne szlaki oraz stoki narciarskie, chętni znajdą się zarówno latem, jak i zimą. W tym przypadku problemem natomiast czasem okazują się dojazd oraz odległości od większych miast. Część osób poszukuje azylu blisko natury, z daleka od tłumów. Nie brak jednak tych, którzy chcą mieć zarazem ciszę, spokój oraz szlaki górskie, jak i atrakcje oraz miejskie udogodnienia. Najlepiej więc sprawdzi się działka na uboczu, ale niezbyt oddalona od centrum turystycznego. Coraz więcej urlopowiczów rezygnuje ponadto z Tatr czy Zakopanego na rzecz mniej znanych regionów, takich jak m.in. Kotlina Kłodzka. Dla Ciebie to zaleta, bo dzięki temu masz szansę mniej wydać na zakup działki.

W obu przypadkach pamiętaj, że opłacalność i zwrot z inwestycji zależy od wielu zmiennych. Pod uwagę musisz wziąć m.in. takie czynniki, jak:

  • koszt zakupu działki,
  • koszt stworzenia domku na wynajem,
  • ilość domków letniskowych,
  • koszty dodatkowe (opłaty, marketing i promocja itd.),
  • koszt wykończenia domków,
  • ceny noclegu,
  • ceny atrakcji dodatkowych,
  • koszty utrzymania obiektów (np. ogrodnik, sprzątanie itd.),
  • liczba gości i zainteresowanie,
  • ilość wynajmów w miesiącu i roku,
  • i wiele innych

To od nich w głównej mierze zależy, kiedy i ile zarobisz na wynajmie.

Działki na sprzedaż nad morzem i w górach – które wybrać? Podsumowanie

Jeśli Twoja oferta trafi na podatny grunt i przyciągniesz do siebie turystów, masz szansę odnieść sukces zarówno dzięki domkom letniskowym nad morzem, jak i w górach. W ofercie Saveinvest znajdziesz działki w atrakcyjnych lokalizacjach w niewielkiej odległości od morza i plaży, ale i takie położone w przepięknych, górskich okolicach. Wszystkie są na sprzedaż w bardzo przystępnych cenach, mają doskonały dojazd i znajdują się niedaleko popularnych atrakcji.

Jak zapewne już się domyślasz, nie da się jednoznacznie ocenić, w którym regionie Polski inwestycja bardziej Ci się opłaci i przyniesie wyższe zyski. Zależy to od tak wielu zmiennych (a na część z nich nawet nie masz wpływu), że udzielenie bezkompromisowej odpowiedzi nie jest możliwe. Polecamy natomiast samodzielnie określić, co jest Ci bliższe – morze, czy jednak góry? Zgodnie z tym wskazaniem spróbuj stworzyć unikatowe miejsce na Ziemi, do którego przyciągniesz gości.

Warto podkreślić, że każda inwestycja wiąże się z pewnym ryzykiem. Wynajem domków nad morzem czy w górach to rozwiązanie teoretycznie pewniejsze i bezpieczniejsze niż kupno nieruchomości w innym, mniej popularnym regionie. Ostatnie sezony pokazują, że oba krańce Polski przyciągają turystów. To zdecydowanie działa na korzyść Twojej potencjalnej inwestycji.

Szukasz działki pod domki na wynajem?

Zobacz naszą ofertę

Robert Tomaszewski

Prezes Zarządu

Współzałożyciel i Prezes Zarządu Saveinvest Sp z o.o., zarządzającej portfelem nieruchomości gruntowych. Ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, a od 2006 roku posiada licencję pośrednika nieruchomości. Posiada ponad 20 letnie doświadczenie inwestorskie zdobyte lokując kapitał w ziemię rolną i osiągając ponad przeciętne stopu zwrotu, mimo wahań na rynkach światowych.
Prywatnie uwielbia narciarstwo oraz kolarstwo, a także podróże.

Tereny przed i po

Wybierz inwestycję:

Chłopy k. Mielna
Gąski I
Gąski II
Mielenko I
Mielenko II
Smołdzino
Mielno Molo
Enklawa Dziwnówek

PRZED:
Działka inwestycyjna

59 zł / m2

53 zł / m2

53 zł / m2

65 zł / m2

39 zł / m2

30 zł / m2

430 zł / m2

375 zł / m2

PO:
Działka budowlana z infrastrukturą

233 zł / m2

355 zł / m2

345 zł / m2

300 zł / m2

185 zł / m2

199 zł / m2

1679 zł / m2

794 zł / m2

Co zrobiliśmy:

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Uzyskaliśmy pozwolenia na budowę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy sieć wodociągową do działek

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Utwardziliśmy drogę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Utwardziliśmy drogę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Utwardziliśmy drogę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Utwardziliśmy drogę

  • Uzyskaliśmy decyzję o warunkach zabudowy

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Utwardziliśmy drogę

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Utwardziliśmy drogę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Uzyskaliśmy pozwolenia na budowę

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

przeciągnij

Zobacz, ile zarobili nasi klienci:

Inwestycja

czas inwestycji w miesiącach

zysk w skali roku

Całkowity zysk z inwestycji

Enklawa Dziwnówek

46 miesięcy

24,42%

131,06%

Mielno Marina

59 miesięcy

20,07%

145,75%

Gąski

186 miesięcy

13,59%

620,34%

Koniusza

72 miesiące

12,41%

101,74%

Jaworek

37 miesięcy

19,32%

72,41%

Gąski I

105 miesięcy

11,47%

158,63%

Mielenko II

34 miesiące

57,80%

264,15%

Osada Jaworek sektor C

49 miesięcy

32,89%

219,39%

Smołdzino

53 miesiące

20,73%

129,83%

Mielenko II

55 miesięcy

6,93%

35,93%

Mielno Marina

41 miesięcy

36,93%

192,63%

Jaworek Sektor C

54 miesiące

37,25%

315,74%

Jaworek Sektor C

54 miesiące

37,35%

317,08%

Kameralne Kładno

50 miesiące

22,02%

129,15%

Gąski I 650

142 miesiące

12,02%

283,25%

Smołdzino

61 miesięcy

21,44%

168,46%

Smołdzino

61 miesięcy

21,44%

168,46%

Smołdzino

60 miesięcy

15,60%

106,44%

Mielenko

75 miesięcy

13,00%

114,71%

Mielenko II

53 miesiące

10,51%

55,47%

Mielno Molo

24 miesiące

24,68%

55,46%

Gąski II 950

59 miesięcy

10,29%

61,87%

Mielenko

72 miesiące

10,17%

78,82%

Mielenko

64 miesiące

8,25%

52,62%

Mielenko

64 miesiące

8,28%

52,88%

Chłopy

57 miesięcy

7,68%

42,11%

Chłopy

57 miesięcy

9,12%

51,38%

Wytowno

75 miesięcy

7,81%

60,04%

Gąski I 650

39 miesięcy

10,46%

38,18%

Wytowno

74 miesiące

8,22%

62,79%

Chłopy

55 miesięcy

5,41%

27,34%

Smołdzino

53 miesiące

16,11%

93,45%

Mielenko II

33 miesiące

10,06%

30,17%

Gąski I 650

29 miesięcy

7,44%

18,93%

Chłopy

43 miesiące

6,60%

25,74%

Pokaż więcej

Przesuń, żeby zobaczyć wszystkie kolumny

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.











    * Pole obowiązkowe