Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Gmina zmusza do podziału działki

Robert Tomaszewski
12 lutego 2014
Plan zagospodarowania przestrzennego
Podział
Działki

Jeden budynek na jednej działce – urzędnicze prawo czy bezprawie?

Korzystanie z przedmiotu własności jest jednym z podstawowych praw właściciela. Zdawać by się mogło więc, że właściciel ma prawo rozporządzać swoją własnością w zakresie zgodnym z przepisami prawa. Jak się jednak okazało w Bielsku-Białej, nie do końca. Tamtejsza rada miasta przyjęła bowiem miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który wprowadził zakaz wzniesienia drugiego budynku, na posiadanym przez właściciela terenie inwestycyjnym.

Teren objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, o którym mowa powyżej, dotyczył rejonu ul. Łowieckiej w Bielsku-Białej. Rada miasta tworząc MPZP wprowadziła w nim zapis ograniczający zabudowę do „jednego budynku usługowego albo jednego budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz jednego budynku garażowego lub gospodarczego”. Zapis ten dotyczył wszelkich terenów oznaczonych w MPZP jako tereny zabudowy usług gastronomicznych, turystycznych i sportowych, a także terenów pod zabudowę jednorodzinną.

Jednak taki zapis okazał się niezgodny z prawem – mówi Robert Tomaszewski, Prezes SaveInvest Sp. z o.o. Ograniczał on bowiem znacząco prawo własności nieruchomości. Wojewoda śląski był więc zobowiązany do unieważnienia takiego MPZP, co też uczynił. Wojewoda kategorycznie podkreślił, iż jeśli nieruchomość jest terenem przeznaczonym pod zabudowę, to w żaden sposób nie można ograniczać właścicielowi takiego terenu prawa do zabudowy.

Organy nadzoru budowlanego również podkreśliły, iż takie zapisy w uchwale o MPZP są niezgodne z prawem i wymuszają na inwestorach dokonywanie podziału gruntów.

Robert Tomaszewski

Prezes Zarządu

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.
  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!
   * Pole obowiązkowe