Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Ile warta jest nieruchomość?

Bartosz Antos
18 sierpnia 2020
Inwestycje w nieruchomości
Nieruchomości
Nieruchomości

Nie ulega wątpliwości, że nieruchomości to dobra inwestycja. Lokowanie w nich pieniędzy oznacza stały i stabilny zysk. No ale jak określić ich wartość? Co decyduje o cenie gruntu, domu i mieszkania? Co warto kupić? Na te pytania odpowiada Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl.

Dlaczego wycenia się nieruchomości?

Wycena nieruchomości może być potrzebna do różnych celów. Najczęściej chodzi o jej sprzedaż, zakup albo ustanowienie hipoteki. Powodem może być też konieczność ustalenia odszkodowania za jej wywłaszczenie, aktualizacja opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, dziedziczenie nieruchomości albo podział majątku wspólnego po rozwodzie. Wyceny można dokonać prywatnie, na własny użytek albo w ramach postępowania administracyjnego lub sądowego. Formalna wycena dokonana przez rzeczoznawcę majątkowego przybiera postać operatu szacunkowego.

Kto dokonuje wyceny nieruchomości?

Wyceny nieruchomości można dokonać samodzielnie. Wystarczy przejrzeć dostępne w internecie oferty sprzedaży podobnych domów, mieszkań lub gruntów. Na tej podstawie łatwo jest mniej więcej określić cenę. Warto jednak pamiętać, że będzie to jedynie luźny szacunek, a nie solidna i rzetelna wycena. Chcąc poznać dokładną wartość nieruchomości trzeba już skorzystać z pomocy profesjonalistów. Takiej wyceny dokonuje rzeczoznawca majątkowy, który posiada stosowne uprawnienia. W warunkach postępowań administracyjnych i sądowoadministracyjnych ma on status biegłego – zaznacza Bartosz Antos.

Jakie są rodzaje wartości nieruchomości?

Warto przy tym wskazać, że wyróżnia się kilka rodzajów wartości nieruchomości – rynkową, odtworzeniową i katastralną. Wartość rynkowa to szacunkowa kwota, jaką w dniu wyceny można uzyskać za nieruchomość w transakcji sprzedaży zawieranej na warunkach rynkowych. Ma ona najszersze zastosowanie. Wartość odtworzeniowa to kwota, jaką należałoby zapłacić za nabycie gruntu lub wybudowanie budynków by osiągnąć pewien status nieruchomości. Z kolei wartość katastralna wiąże się z przyszłym procesem powszechnej taksacji nieruchomości.

Jak wycenić nieruchomość?

Rzeczoznawca majątkowy dokonując wyceny nieruchomości kieruje się ustaleniami poczynionymi z klientem. Dodatkowo ma na względzie zasady wyceny wynikające z przepisów i standardów zawodowych. Może w szczególności korzystać z różnorodnych podejść i metod wyceny. Bazować na przykład na porównaniu wycenianej nieruchomości z innymi leżącymi w tej samej miejscowości, mającymi podobny metraż i infrastrukturę. Podejście porównawcze jest najczęściej stosowanym sposobem, ponieważ daje najbardziej dokładne i rzetelne wyniki – podkreśla Bartosz Antos.

Co decyduje o wartości nieruchomości?

Wiele czynników decyduje o wartości danej nieruchomości. Zasadniczymi cechami, jakie bierze się pod uwagę w czasie wyceny jest ich lokalizacja, wielkość, stan, dodatkowe udogodnienia, dostępność niezbędnej infrastruktury, sąsiedztwo, objęcie miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i tak dalej. Oczywiście rzeczoznawca majątkowy musi przy tym brać pod uwagę aktualne informacje.

Operat szacunkowy – kwestie techniczne

Decydując się na profesjonalną wycenę warto wiedzieć o kilku dodatkowych elementach technicznych. Sporządzona profesjonalna opinia jest ważna przez rok od jej wykonania. Teoretycznie rzeczoznawca może przedłużyć jej ważność, ale tylko o kolejny rok i musi sporządzić stosowną klauzulę wraz z analizą rynku. Nie ma jednolitego cennika dotyczącego wyceny nieruchomości. Jedni rzeczoznawcy posiadają niższą, inni wyższą stawkę. Rzeczoznawca majątkowy podczas wyceny kieruje się zasadami etyki, dyskrecją i bezstronnością.

Czy warto inwestować w grunty?

Wiedząc zatem w jaki sposób określić wartość nieruchomości można precyzyjnie stwierdzić, w co warto inwestować, a w co nie. Obserwując rynek da się również określić tendencję wzrostową w poszczególnych dziedzinach branży nieruchomości. Na pewno korzystnym rozwiązaniem są dzisiaj działki budowlane i rekreacyjne. Ich wartość rośnie już od wielu lat. Do tego oferują wiele możliwości ich wykorzystania – szczególnie wtedy, gdy zainwestujemy w nieruchomości położone w atrakcyjnych lokalizacjach.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe