Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Inwestowanie przez oszczędzanie?

Robert Tomaszewski
12 marca 2015
Inwestycje w nieruchomości
Inwestowanie w nieruchomości

Czy strategia inwestycyjna polegająca na oszczędzaniu i równoczesnym inwestowaniu małych sum może przynieść namacalne zyski? Zdaniem ekspertów kluczowy jest wybór odpowiedniego produktu inwestycyjnego.

Dlaczego oszczędzamy?

Istnieje wiele czynników, które mobilizują nas do odkładania dodatkowego kapitału. Najpopularniejszymi wśród nich są: obawa przed negatywnymi skutkami finansowymi możliwych problemów zdrowotnych, obawa przed niskimi stawkami świadczeń emerytalnych, strach przed utratą pracy zarobkowej i dochodów, próba zabezpieczenia się przed nagłymi i nieprzewidzianymi wydatkami domowymi, czy chęć zabezpieczenia przyszłości finansowej dzieci. Zgromadzone oszczędności mają po prostu zapewnić nam spokój ducha, dać poczucie bezpieczeństwa i stabilności w tych niepewnych ekonomicznie czasach. Jednak wśród społeczeństwa nadal panuje staroświeckie przekonanie, że zbudowanie dodatkowego kapitału jest równoznaczne z wieloma wyrzeczeniami i życiem w ascezie. Nic bardziej mylnego. Jak zapewniają eksperci wybór odpowiedniego, dostosowanego do indywidualnych potrzeb, produktu inwestycyjnego oraz cierpliwość pozwolą na spełnienie projektowanych oczekiwań bez olbrzymich poświęceń.

Bardzo często wymówką dla braku gromadzenia dodatkowego kapitału staje się także osiąganie zbyt niskiego dochodu co, jak pokaże dalsza część artykułu, wcale nie przeszkadza oszczędzać i notować satysfakcjonujące profity. Inwestowanie nawet niewielkich sum, jeśli zaufamy odpowiednim ludziom i wybierzemy właściwy produkt, może okazać się niezwykle intratne.

Czy nieruchomości to dobry produkt inwestycyjny?

Bardzo duży procent społeczeństwa decyduje się na ulokowanie pieniędzy na nieoprocentowanym lub nisko oprocentowanym rachunku lub przechowuje je w domu. W żaden sposób nie zbliży nas to do pomnożenia oszczędności na które ciężko przecież pracowaliśmy – skutecznie uniemożliwi to inflacja. Inwestowanie oszczędności staje się zatem tarczą ochronną dla naszych pieniędzy przed złowrogimi konsekwencjami inflacji. Kolejna kwestia to wybór odpowiedniego produktu inwestycyjnego, a więc dla powodzenia całej transakcji sprawa kluczowa. Według statystyk w zeszłym roku największy odsetek aktywnie oszczędzających inwestorów zdecydował się na ulokowanie swojego kapitału na rynku nieruchomości – zainwestowali kolejno w grunty i w mieszkania na wynajem. Na drugim miejscu naszych preferencji inwestycyjnych znalazły się metale szlachetne, wśród których najbardziej rozchwytywane jest złoto.

Kiedy spodziewać się wzrostu wartości nieruchomości?

Powstaje zatem pytanie: która z tych strategii inwestycyjnych jest bezpieczniejsza i intratniejsza? Aby zobaczyć, które z aktywów przyniosły namacalnie najwyższy zysk warto zestawić stopy zwrotu uzyskane z tytułu inwestycji w niezabudowane grunty rolne oraz złoto. Okazuje się, że ostatnie 12 miesięcy odznacza bardzo stabilny wzrost gruntów na wartości. Na początku zeszłego roku oscylowały one wokół 620tys., a na koniec ich wartość to 717tys. zł. Ujmując sprawę panoramicznie, w ciągu 12 lat grunty wzrosły na wartości o 519proc. Natomiast złoto, po bardzo silnym starcie (od stycznia do marca wartość za uncję wzrosła od 3794 zł do 4190 zł) zaczęło wraz z biegiem dni tracić na wartości – na początku maja było to już tylko 3886 zł za uncję. Pod koniec ubiegłego roku złoto oscylowało wokół 4297zł.

Działki budowlane

Jakie wnioski z powyższych danych wyprowadzili specjaliści i analitycy rynkowi? Otóż najczęstszym popełnianym przy wyborze inwestycji błędem jest kierowanie się jedynie bieżącymi wydarzeniami na rynku. Zamiast tego powinnyśmy uważnie śledzić i dokładne analizowanie długofalowych trendów. Tylko powzięcie szerszej perspektywy pozwoli na osiągnięcie oczekiwanych celów inwestycyjnych. Dlatego warto sprawdzić jakie aktywa przynosiły do tej pory największą stopę zwrotu. Po drugie, czy taka tendencja ma szansę utrzymać się dłużej. Najważniejsza jest wiedza jak dane aktywa zachowywały się w przeszłości i jakie są ich widoki na przyszłość.

Jaki program inwestycyjny?

By zbudować kapitał gwarantujący poczucie bezpieczeństwa wystarczy regularne oszczędzanie i jednoczesne inwestowanie nawet niewielkich kwot. Siła nabywcza Polaków z reguły nie zapewnia możliwości „wyłożenia” całości wymaganej do inwestycji kwoty. Dlatego powstaje wiele innowacyjnych programów inwestycyjnych, które udowadniają, że elitaryzm inwestycji to już przeżytek. Mając na uwadze, że majątek ludzki nie musi pokrywać się z wymogami rynku, powstają nowatorskie, regularne formy oszczędzania przy jednoczesnym inwestowaniu – istnieje możliwość inwestycji nawet od 500zł miesięcznie.

Działki to zysk?

Za przykład może posłużyć rozwiązanie inwestycyjne Grunt To Zysk zapewniające możliwość inwestowania każdemu poprzez zakup działki, w atrakcyjnym miejscu na nieoprocentowane raty. W sytuacji niepewności nawet co do świadczeń emerytalnych, należy dać każdemu szansę na zadbanie o własne bezpieczeństwo finansowe. A najlepiej zadbać o bezpieczeństwo finansowe poprzez inwestycje w najpewniejszy produkt jaki jest dostępny na rynku.

Inwestycja naszych oszczędności to ochrona ich wartości. To szansa na pomnożenie odłożonego kapitału. Tylko wybór odpowiedniego produktu oraz odpowiedniej strategii polegającej na regularnej formie oszczędzania przy jednoczesnym inwestowaniu niewielkich kwot są gwarancją sukcesu.

Robert Tomaszewski

Prezes Zarządu

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe