Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Inwestycje w rejonach górskich – czy to zyskowne przedsięwzięcie?

Bartosz Antos
26 sierpnia 2015
Inwestycje w nieruchomości
Nieruchomości
Działki w górach

Inwestycje w rejonach górskich – czy to zyskowne przedsięwzięcie?

Czy grunty w rejonach górskich rzeczywiście gwarantują powodzenie inwestycji? Jakich działek szukać, czyli co sprawia, że nieruchomości w górach to zyskowne przedsięwzięcie?

Na rynku nieruchomości od wielu lat najbardziej rozchwytywanymi terenami są te, które leżą nad morzem lub w rejonach górskich. Dlaczego, zdaniem tak wielu zarówno doświadczonych przedsiębiorców jak i początkujących inwestorów, zyskowne drogi inwestycyjne prowadzą właśnie w góry? Co sprawia, że tereny te cieszą się taki zainteresowaniem, a dla wielu są także gwarancją intratnych przedsięwzięć? Dlaczego góry to synonim zysku?

Zakup działki w górach

Pierwszą z przesłanek, które decydują o wyborze działki pod inwestycję jest jej lokalizacja. Zarówno w aspekcie walorów turystycznych, jakie oferuje okolica, jak i możliwości odpowiedniej zabudowy danego terenu. W tym kontekście wybór regionów górskich, lub nawet około górskich, nie powinien nikogo zaskakiwać. Sąsiedztwo wielu atrakcji turystycznych oferujących możliwości zarówno biernego, jak i czynnego wypoczynku oraz walory widokowe przesądzają o atrakcyjnym charakterze nieruchomości. Parki krajobrazowe, masywy górskie, ośrodki narciarskie, miejsca z walorami uzdrowiskowymi, czy zabytki i ośrodki edukacyjne to tylko kilka spośród oferowanych atrakcji, które mogą zadecydować o szybkim rozwoju ekonomicznym i infrastrukturalnym danego regionu.

Należy jednak pamiętać, że tylko odpowiednio wyselekcjonowana działka, o dużym potencjale rozwoju gwarantuje powodzenie inwestycji. Działkę należy wybrać tak, by zarówno jej stan prawny jak i możliwości jej zagospodarowania, czy nawet przekształcenia, gwarantowały już na wczesnym etapie inwestycji jej intratny charakter – radzi Bartosz Antos, Specjalista ds. Nieruchomości z portalu www.saveinvest.pl. Nieruchomość w górach to także symbol nieograniczonych możliwości. Można przeznaczyć daną działkę pod inwestycję i odnotowywać ogromne profity z prowadzonej działalności. Można także zagospodarować posiadany grunt tylko na własny użytek. Czyli wybudować domek jednorodzinny lub rekreacyjny, który stanowić będzie wspaniałe miejsce służące do wypoczynku i wytchnienia.

Działka położona w rejonach górskich

Co więcej, pewne rejony górskie (szczególnie tereny w województwie małopolskim) pomimo swoich oczywistych walorów wymienionych powyżej nadal chcą się rozwijać. Góry chcą umocnić swoją już i tak niekwestionowaną pozycję na turystycznej mapie Polski dzięki turystyce wodnej. Wszystko za sprawą planów dotyczących zagospodarowania terenów wokół zbiorników retencyjnych, tak by zapewniły możliwość rekreacji wodnej. Zbiorniki, które do tej pory pełniły funkcje energetyczne oraz były odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i ochrony środowiska, teraz mają także zapewnić możliwości wypoczynkowe. Dotyczy to zarówno wykorzystania stricte zbiorników (po których nawet w chwili obecnej pływają statki są więc eksploatowane, a zatem bezpieczne) jak i ich malowniczego otoczenia. Na listę koncepcji zagospodarowania i dokumentacji technicznych wpisano takie pomysły dotyczące nowej infrastruktury, które miałyby umożliwić zarówno rozwój sportów wodnych, jak i zapewnić wiele możliwości biernego wypoczynku.

Mowa m.in. o centrach rekreacyjnych i sportowych, ścieżkach rowerowych, trasach biegowych, polach namiotowych, wieżach widokowych, ściankach wspinaczkowych. Ale także o kąpieliskach (nawet z walorami leczniczymi), stanicach wodnych, a w niektórych regionach nawet stawach wędkarskich. Trwają także prace nad przygotowaniem terenów pod działalność hotelarską, miejsc dla apartamentowców i kompleksów domków rekreacyjnych. Realizacja jedynie części spośród wymienionych pomysłów przyciągnie wielu turystów oraz inwestorów. Samorządy lokalne już na tym etapie zadeklarowały bezproblemowa współpracę, upatrując w rozwiniętej turystyce wodnej nowych możliwości zagospodarowania terenu, które doprowadzą do rozwoju ekonomicznego i infrastrukturalnego okolicy. Niektóre z wymienionych pomysłów rozwoju okolic górskich zostaną ufundowane ze środków europejskich. Do sfinansowania pozostałych inwestorzy prywatni już ustawiają się w kolejkach. Warto zatem wykorzystać oferowaną szansę i inwestować w gwarantujące zysk góry.

Działki budowlane w Jaworku

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe