PRZEJDŹ DO SAVEINVEST.PL

Jak crowdfunding wpłynie na rynek nieruchomości?

Patryk Wajda
15 lipca 2022
Finansowanie
Inwestycje w nieruchomości
Nieruchomości
crowdfunding

14 lipca opublikowano ustawę wprowadzającą szeroko komentowane ostatnio wakacje kredytowe. Ten akt jest jednak istotny nie tylko dla kredytobiorców. Jednocześnie bowiem reguluje on mechanizm crowdfundingu, czyli finansowania społecznościowego. Czym właściwie jest finansowanie społecznościowe? Kto z niego skorzysta? Jaki będzie miało wpływ na rynek nieruchomości i działki budowlane? Na te pytania odpowiada Patryk Wajda – Specjalista ds. Projektów Inwestycyjnych w Saveinvest Sp. z o.o. – www.saveinvest.pl.

Czym jest crowdfunding?

Największym przeciwnikiem dobrych pomysłów, mogących przerodzić się w dobrze prosperujący biznes albo interesującą inwestycję, jest pieniądz. Nawet najlepsza koncepcja nie wygra bowiem z brakiem odpowiednich funduszy. Od pieniędzy wszystko się zaczyna i na nich również się kończy. Przedsiębiorcy stawiający pierwsze kroki na rynku mają zatem najczęściej niemały problem. Często ich własne fundusze są niewystarczające do realizacji zamierzonych planów. Start-upom brakuje też zdolności kredytowej, by uzbierać kapitał potrzebny do uruchomienia biznesu. Na szczęście istnieją alternatywne sposoby finansowania inwestycji. Tutaj z pomocą przychodzi chociażby crowdfunding.

Ustawa z 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom – w części dotyczącej przedsięwzięć crowdfundingowych – jest efektem wdrożenia do krajowego porządku prawnego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1503 z 7 października 2020 r. w sprawie europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) 2017/1129 i dyrektywę (UE) 2019/1937. Crowdfunding to inaczej finansowanie społecznościowe. To rozwiązanie z dziedziny technologii finansowej. Ma ono zapewnić małym i średnim przedsiębiorstwom, w tym przede wszystkim start-upom, alternatywny sposób finansowania inwestycji.

Platformy crowdfundingowe

Idea crowdfundingu realizowana jest za pośrednictwem tak zwanych platform crowdfundingowych, czyli rozwiązań cyfrowych udostępnianych w Internecie otwartemu gronu odbiorców przez dostawcę usług finansowania społecznościowego, służącego do prowadzenia zbiórek crowdfundingowych. Inaczej mówiąc finansowanie społecznościowe to po prostu klasyczna „zrzutka”. Inwestorem może być każdy – zarówno inny przedsiębiorca, jak i osoba fizyczna. Start-upy uzyskują finansowanie od członków wirtualnej społeczności, rodziny, znajomych i wszystkich zainteresowanych danym przedsięwzięciem, którzy zdecydują się przelać chociażby drobną sumę na konto pomysłodawcy.

Najczęściej inwestorzy mogą liczyć na określone profity w związku ze wsparciem danego projektu. W takiej najbardziej sformalizowanej wersji crowdfundingu otrzymują po prostu udział w przyszłych zyskach z przedsięwzięcia. Czasem wpłacającym datki oferowane są też produkty, które zostaną wyprodukowane dzięki zbiórce. W tym wariancie jest to zatem forma przedsprzedaży. Niektórzy proponują też w zamian za wpłatę określone usługi lub nagrody rzeczowe.

Crowdfunding – czy to działa?

Do najpopularniejszych w Polsce platform crowdfundingowych należą dzisiaj Zrzutka.pl, Polakpotrafi.pl, Pomagam.pl, a także Siepomaga.pl. Oczywiście w nich inwestycje start-upowe mieszają się z różnorodnymi akcjami charytatywnymi, dlatego przynajmniej dzisiaj nie mają stricte charakteru wspierającego biznes. Zyskują jednak na popularności serwisy typowo nastawione na rozwój start-upów i realizację przedsięwzięć inwestycyjnych. W tym zakresie należałoby wymienić chociażby Beesfund, Emiteo oraz Navigator Crowd.

Czy w ten sposób rzeczywiście można uzbierać solidny zastrzyk gotówki do realizacji zaplanowanego przedsięwzięcia? Tak i pokazują to już zakończone zbiórki. Przykładowo Tenczyńska Okovita zebrała w 2021 roku 4,4 mln złotych i to w bardzo krótkim czasie – 8 godzin od uruchomienia zbiórki. Jeszcze lepszy wynik osiągnęła firma CanPoland S.A., która oczekiwaną kwotę 4,4 mln złotych zebrała w… 11 minut. Widać zatem, że w crowdfundingu tkwi ogromny potencjał.

Crowdfunding to nie nowość

Warto jednak podkreślić, że tak naprawdę idea crowdfundingu to nie nowość. Jej swoisty prototyp – subskrypcja była bardzo popularna w XVIII wieku. Wówczas kompozytorzy proponowali zakup swojego utworu zamożnym miłośnikom muzyki i dopiero wtedy, gdy zebrał odpowiednią liczbę subskrybentów, gwarantującą mu solidny zarobek, decydował się na publikację utworu. W taki sposób działał chociażby Beethoven.

W Stanach Zjednoczonych crowdfunding to natomiast bardzo popularny sposób finansowania wszelkich inwestycji już od wielu lat. Do historii przeszła chociażby „zrzutka” amerykańskich fanów brytyjskiej grupy rockowej Marillion, którzy zebrali w 1997 roku w Internecie 60 tysięcy dolarów na sfinansowanie trasy koncertowej zespołu po Stanach Zjednoczonych. Potem korzystając z idei crowdfundingu Marillion wypuścił trzy swoje albumy – „Anoraknophobia”, „Marbles” i „Happiness Is the Road”.

Polska regulacja crowdfundingowa

A i w Polsce obowiązywała kiedyś regulacja w zakresie finansowania społecznego. W latach 30. XX wieku funkcjonowała bowiem ustawa z 15 marca 1933 r. o zbiórkach publicznych. Wtedy co prawda takie zbiórki, ze względu na panujący wówczas ustrój, miały dość ograniczoną swobodę istnienia. Tak czy inaczej można ją jednak uznać za swoisty zalążek polskiego crowdfundingu. Ustawa ta funkcjonuje praktycznie do dzisiaj, chociaż w dość mocno zmienionej formie. Aktualnie obowiązująca ustawa z 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych rozumie publiczne zbieranie pieniędzy raczej jako działalność skierowaną na realizację celów publicznych.

W Polsce brakowało zatem ustawy, która ujmie ideę crowdfundingu w sposób kompleksowy. Takie finansowanie było legalne, ale każdy kto chciał z niego skorzystać musiał zmierzyć się z wieloma problemami, w tym przede wszystkim prawno-podatkowymi. Czy to się zmieni? Nadzieję daje ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Po wielu latach crowdfunding wreszcie może przybrać w pełni legalną i uporządkowaną formułę.

Ustawa o finansowaniu społecznościowym – co się zmieni?

Co zatem zakłada nowa regulacja? Przede wszystkim funkcjonujące platformy crowdfundingowe staną pełnoprawnymi członkami rynku kapitałowego. Będą zatem działały obok banków, biur maklerskich, a także towarzystw funduszy inwestycyjnych, czyli dużych graczy rynku finansowego. Oczywiście wraz ze wzrostem uprawnień, platformy crowdfundingowe zostaną też obarczone większą odpowiedzialnością. Idea finansowania społecznościowego przybierze zdecydowanie bardziej sformalizowaną postać.

Pierwszym i najważniejszym elementem jest podwyższenie limitu zbiórek do kwoty 5 milionów euro i to bez prospektu emisyjnego. Dodatkowo ofertę inwestycyjną będzie można kierować do wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Dzisiaj teoretycznie też nie ma w tym zakresie przeszkód, ale wiąże się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych za notyfikowanie takiej emisji w każdym kraju odrębnie. Drugim niezwykle ważnym elementem ustawy jest rozszerzenie ochrony inwestora. Wprowadzono bowiem 30-dniowy termin na wycofanie się z inwestycji.

Działanie platform crowdfundingowych na nowych zasadach

Same platformy finansowania społecznościowego też czekają zmiany. Będą one musiały uzyskać specjalną licencję Komisji Nadzoru Finansowego. Ten proces może potrwać nawet kilka miesięcy. Z pełni możliwości nowej regulacji będzie zatem można korzystać najpewniej dopiero w przyszłym roku. Tak czy inaczej warto czekać. Podmioty, które planują skorzystać z nowych, dostępnych mechanizmów finansowania, powinny natomiast już rozpocząć przygotowania. Co przy tym istotne, na idei crowdfundingu mogą skorzystać nie tylko typowe start-upy. To także szansa dla poważnych, dużych i działających na rynku już od jakiegoś czasu przedsiębiorstw.

Finansowanie społecznościowe może być też motorem napędowym dla branży nieruchomości. Kilkadziesiąt milionów złotych to już kwota pozwalająca na sfinansowanie całkiem dużego przedsięwzięcia – niewielkiego projektu deweloperskiego, powierzchni magazynowej czy małego centrum handlowego. Ekonomiści widzą też nadzieję na rozwój niejako związanej z rynkiem nieruchomości branży OZE. Na bazie crowdfundingu możliwa będzie już realizacja biogazowni czy też farmy fotowoltaicznej.

Poza tym crowdfunding może pomóc tym inwestorom, którzy cierpią z powodu wysokiego progu wejścia na rynek nieruchomości. Dzięki finansowaniu społecznościowemu można łatwo znaleźć innych inwestorów do współpracy. W ten sposób łatwiej kupić nieruchomości na wynajem, które w krótkim czasie przyniosą solidny zysk. To również metoda na uruchomienie biznesu w zakresie tak zwanych flipów, polegających na zakupie nieruchomości do generalnego remontu, jej odnowieniu oraz dalszej sprzedaży z dużym zyskiem.

Saveinvest Sp. z o.o. – skorzystaj z wzrostu wartości nieruchomości

W Saveinvest Sp. z o.o. nigdy nie zamykamy się na nowości. Nie wykluczamy zatem, że kiedyś i my włączymy w realizację którejś z naszych inwestycji ideę crowdfundingu. Póki co bazujemy jednak na stałym i sprawdzonym schemacie – również alternatywnym sposobie finansowania inwestycji. Nie wymagamy zaświadczeń od pracodawcy o zarobkach, wyciągów z rachunków bankowych, zaświadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, formularzy PIT-37 czy rozmaitych poręczeń. W ogóle nie badamy zdolności kredytowej naszych klientów. Jedyne, co trzeba mieć, by zrealizować swoje marzenie o działce nad morzem, to minimalny wkład własny.

Mielno Molo

Oferujemy działki w atrakcyjnych lokalizacjach – nad morzem i w górach. Proponujemy je w różnych wariantach – działki budowlane gotowe do zabudowy, działki nad morzem w trakcie przekształcenia, a także działki nieujęte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, które mają duży potencjał inwestycyjny. Wszystkie pozwalają bezpiecznie i korzystnie ulokować kapitał. Wszystkie mają też ogromny potencjał inwestycyjny. Nieruchomości gruntowe, którymi obracamy w ciągu ostatnich 20 lat odnotowały wzrost wartości aż o 990%.

Patryk Wajda

Podobał Ci się artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
  Zaznacz zgody po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest S.A:

  * Pole obowiązkowe

  zdjęcie
  ekspert-ico

  Przeczytaj także

  Budowa
  Drzewa

  Kiedy i jak blisko lasu można wybudować dom?

  Działka budowlana w pobliżu lasu to spełnienie marzeń wielu osób. Działka zlokalizowana w takim miejscu gwarantuje ciszę, spokój i dodatkowe atrakcje. Budowa domu jednorodzinnego w pobliżu lasu możliwa jest jednak tylko pod pewnymi warunkami. Kiedy? Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl. Czym […]

  Bartłomiej Kuzniar
  Inwestycje w nieruchomości
  Nieruchomości

  Kupujemy działki rolne – jakie dokumenty będą nam potrzebne?

  Nabycie działki rolnej wraz z kolejnymi zmianami obowiązujących w tym zakresie przepisów jest w zasadzie coraz prostsze. Stopniowo dochodzi do otwarcia rynku nieruchomości rolnych na podmioty niebędące rolnikami. To dobra informacja dla inwestorów, którzy mają różne pomysły na wykorzystanie tych gruntów. Wciąż jednak trzeba pamiętać o tym, że istnieją pewne konieczne do przebrnięcia formalności. Należy […]

  Bartosz Antos
  Podatki

  Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o dokumentacji podatkowej cen transferowych

  W jakich okolicznościach podatnicy zobowiązani będą do przedłożenia dokumentacji cen transferowych? Z czym wiąże się sankcyjna stawka podatku? Jaką dokumentację potwierdzająca cenę transferową organy podatkowe uznają za odpowiednią? Czym są ceny transferowe Ceny, po których dane przedsiębiorstwo przekazuje towary oraz dobra niematerialne, bądź świadczy usługi podmiotom powiązanym kapitałowo, osobowo lub rodzinnie nazywa się cenami transferowymi. […]

  Bartosz Antos
  Budowa

  Ułatwienia i kłopoty z rejestrem pozwoleń na budowę i zgłoszeń

  Czym jest rejestr pozwoleń na budowę i zgłoszeń? Jakie ułatwienia związane z procedurą budowlaną wprowadziło jego uruchomienie? Gdzie dla inwestorów i gmin pojawiają się kłopoty? RDWZ W związku z nowelizacją prawa budowlanego 1 stycznia 2016 r. uruchomiono ogólnodostępny internetowy centralny Rejestr Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń w sprawach budowlanych, w skrócie RWDZ. Jest to nowa wersja […]

  Robert Tomaszewski
  Inwestycje w nieruchomości
  Najem
  Nieruchomości

  Zepsuty piekarnik w wynajmowanym mieszkaniu – kto powinien go naprawić? Prawo a wynajem nieruchomości

  Niedziałające sprzęty to częsty przedmiot sporu pomiędzy najemcami a wynajmującymi. Najczęściej jedni i drudzy nie wiedzą, kto tak naprawdę powinien odpowiadać za zepsuty piekarnik, telewizor albo pralkę. Jak sobie poradzić z tym problemem? Na to pytanie odpowiada Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl. Wynajem nieruchomości – […]

  Bartosz Antos
  Nieruchomości

  Rozgraniczenie i wytyczenie granic działki

  Często się zdarza, że kupno gruntów, w tym zakup działki wiąże się z koniecznością ich rozgraniczenia z sąsiadującymi parcelami. Rozgraniczenia należy dokonać, jeżeli do tej pory nie wytyczono granic działek bądź toczy się spór pomiędzy właścicielami nieruchomości. Kto może wystąpić o wytyczenie granic? Procedurę związaną z wytyczeniem rzeczywistych granic parceli i oznaczeniu ich znakami granicznymi […]

  Bartosz Antos
  Drogi

  Dojazd do działki – co musisz wiedzieć

  Zakup działki pod budowę domu to prawdziwe wyzwanie. Jedną z kluczowych spraw, którą trzeba koniecznie mieć na uwadze, jest dostęp do drogi oraz jej status. Wszelkie niedomówienia w tej kwestii mogą mieć poważne konsekwencje i zniweczyć plany o szybkim rozpoczęciu budowy. Otrzymanie pozwolenia na budowę na zakupionej działce zależy m.in. od jej dostępu do drogi […]

  Bartosz Antos
  Domki letniskowe

  Kiedy rozbiórka domku letniskowego jest nieunikniona?

  Budowa domu, własna działka budowlana w atrakcyjnym miejscu, prywatny domek letniskowy w dobrej lokalizacji lub inwestycja w domki pod wynajem – spełnienie każdego z tych marzeń pociąga za sobą obowiązek zdobycia podstawowej wiedzy z zakresu nieruchomości. Z tego artykułu dowiesz się jakie przesłanki powinny uświadomić kupującym, że nabywany przez nich domek letniskowy może zostać objęty […]

  Bartosz Antos
  back to top