Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Jak kupić działkę na licytacji komorniczej?

Bartosz Antos
29 kwietnia 2022
Finansowanie
Inwestycje w nieruchomości
Nieruchomości
Licytacja komornicza

Zakup nieruchomości na licytacji komorniczej to szansa na nabycie mieszkania, lokalu użytkowego lub atrakcyjnej działki za cenę dużo niższą niż rynkowa. Informacje o licytacjach komorniczych znaleźć można w prasie lub w Internecie.

Wysokie ceny nieruchomości oraz możliwość okazyjnego kupienia lokalu lub gruntu sprawiają, że licytacje komornicze cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki licytacji można nabyć nieruchomość po cenie dużo niższej od jej wartości rynkowej, dlatego zarówno firmy jak i osoby prywatne widzą w licytacjach komorniczych szansę na dobrą inwestycję lub ulokowanie kapitału. Ostateczna cena jaką trzeba jest ustalana w drodze licytacji i zależy od atrakcyjności nieruchomości oraz ilości osób biorących udział w licytacji.

Licytacja komornicza to dobra okazja na zakupu nieruchomości – mieszkania, lokalu użytkowego, działki – za cenę niższa niż jej rynkowa wartość.

Informacja to podstawa sukcesu

Udział w licytacji komorniczej jest możliwy wtedy, kiedy odpowiednio wcześniej otrzyma się informację, że licytacją się odbędzie. Gdzie zatem należy szukać takich informacji? Komornik powinien powiadomić o licytacji poprzez obwieszczenie w budynku sądu oraz w urzędzie gminy. Jednak, aby dotrzeć do potencjalnych nabywców informację o licytacji ogłasza się również w prasie oraz Internecie. Szukanie i śledzenie na bieżąco wszystkich ogłoszeń jest czasochłonne, dlatego w przypadku poważnego zainteresowanie zakupem nieruchomości pochodzących również z licytacji komorniczych warto skorzystać z ofert firm, które zajmują się obrotem nieruchomościami.

Co powinno się znaleźć w ogłoszeniu

W ogłoszeniu licytacji komornik powinien zawrzeć informacje, takie jak:

  • opis nieruchomości (m.in. miejsce jej położenia, przeznaczenie i numer księgi wieczystej),
  • czas i miejsce licytacji,
  • oszacowaną wartość nieruchomości,
  • cena wywoławcza,
  • wysokość wadium oraz rachunek na jaki należy ją wpłacić,
  • kiedy można obejrzeć nieruchomość.

Nieruchomość nawet za 2/3 wartości

Dzięki licytacji komorniczej można dokonać zakupu nieruchomości w cenie niższej niż jej wartość rynkowa. Wyceny nieruchomości przeznaczonej na licytację dokonuje rzeczoznawca. Sporządza on tzw. operat szacunkowy nieruchomości, w którym zawiera szczegółowy opis nieruchomości oraz kwotę, na jaką oszacowana została jej wartość. W większości przypadków na pierwszej licytacji cena wywoławcza wynosi ¾ oszacowanej wartości, a jeśli nieruchomość nie zostanie sprzedana, to podczas drugiej licytacji cena wywoławcza jest obniżana do ⅔ tej kwoty.

Zakup nieruchomości

Działki w okazyjnych cenie

Licytacja odbywa się pod nadzorem sądowego komornika, który z należytą starannością pilnuje, żeby wszystko odbyło się zgodnie z prawem i regulaminem, co oznacza najwyższe bezpieczeństwo. Aby wziąć udział w licytacji wystarczy wpłacić wadium w ustalonym terminie, który podany jest zawsze w ogłoszeniu licytacji.

Obowiązek wpłacenia wadium

Do licytacji komorniczej może przystąpić każdy poza komornikiem i dłużnikiem; zagraniczne osoby fizyczne i firmy muszą uzyskać zezwolenie na nabycie nieruchomości na terytorium Polski. Aby móc wziąć udział w licytacji należy wpłacić wadium (rękojmię). Wynosi ona 10% sumy oszacowania. Osobom, które przystąpiły do licytacji, ale jej nie wygrały, wpłacona przez nich kwota wadium jest zwracana.

Natomiast wadium wpłacone przez tę osobę, która wygrała licytację (zaproponowała najwyższa cenę), jest zatrzymywane i zostaje zaliczone na poczet ceny. Pozostałą kwotę należy wpłacić we wskazanym terminie po zakończeniu licytacji.

Warunki do spełnienia

Wadium oraz zazwyczaj krótki termin uiszczenia pozostałej kwoty nabycia nieruchomości sprawiają, że nie każdy może pozwolić sobie na udział w licytacji. Jest to jednak korzystna sytuacja dla tych, którzy podsiadają niezbędne środki, ponieważ im mniejsza liczba osób biorących udział w licytacji, tym większa jest szansa na dokonanie zakupu w jak najniższej cenie. Wprawdzie na wniosek nabywcy sąd może wydłużyć termin zapłaty, jednak zazwyczaj nie przekracza on miesiąca. Jeżeli nabywca nie dokona zapłaty w całości w wyznaczonym terminie – traci rękojmię oraz prawo do nieruchomości. Jeśli pieniądze zostaną wpłacone w terminie, sąd wyda postanowienie o przysądzeniu własności. Przenosi ono własność na nabywcę i na tej podstawie nowy właściciel może zostać wpisany do księgi wieczystej.

Bezpieczny zakup?

Zakup nieruchomości, np. kupno działki na licytacji komorniczej nie wiąże się z ryzykiem, że nabędzie się nieruchomość zadłużoną wobec banków czy urzędu skarbowego. Obciążenia nieruchomości (np. hipoteka, prawo pierwokupu) wygasają. Jednak dla pewności warto zapoznać się ze stanem prawnym kupowanej nieruchomości. Może się zdarzyć bowiem zakup lokalu wraz z lokatorem. Także w przypadku działek mogą pojawić się niesprzyjające okoliczności (pod pewnymi warunkami pozostają bowiem prawa dot. użytkowania czy służebności).

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.












    * Pole obowiązkowe

    Skontaktuj się z nami

    Zadzwoń: +48 888 800 800
    lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!












      * Pole obowiązkowe