Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Jak podzielić działkę? Część druga

Bartosz Antos
30 lipca 2015
Plan zagospodarowania przestrzennego
Działki

W poprzedniej części artykułu opisane zostały zasady, jakie obowiązują przy podziale działek budowlanych. Czyli na co organy administracji zwracają uwagę przy wydawaniu zgody na podział nieruchomości.

Podział działek rolnych większych niż 0,3 ha

O procedurze podziału, a tym samym o formalnościach jakich musimy dopełnić by podzielić działkę o charakterze rolnym lub leśnym, decyduje w pierwszej kolejności powierzchnia działki. W przypadku, gdy wielkość wydzielanych działek przekroczy wymagane przez prawo 0,3 ha obowiązują przepisy prawa geodezyjnego i kartograficznego. Oznacza to, że nie musimy starać się o uzyskanie zgody administracyjnej – co jest obowiązkowe przy podziale działki budowlanej. Warto jednak pamiętać, że nie każdą działkę, która przekroczy 03,ha można dzielić bez postępowania administracyjnego.

Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Jeżeli w obrębie danego terenu nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a na wydzielone pasmo wydana została decyzja o warunkach zabudowy (lub gdy dany teren zostanie objęty decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego) wymagane będzie przeprowadzenie odpowiedniego postępowania (które warunki dyktuje ustawa o gospodarce nieruchomościami) i w rezultacie uzyskanie decyzji administracyjnej. Taka regulacja wprowadzona została by zapobiec wykorzystywaniu przez właścicieli swoich terenów na cele inne niż rolne.

Działki budowlane

Analogicznie będzie w sytuacji, gdy działka co prawda ma przeznaczenie rolne lub leśne jednak jakaś jej część została przeznaczona pod budowę drogi publicznej. Jeśli powstaną nowe drogi dojazdowe, które nie będą prowadzić do gruntów składających się na stricte gospodarstwo rolne, obowiązują zawarte w ustawie o gospodarce nieruchomościami procedury obowiązujące przy podziale gruntów budowlanych.

Podział działek rolnych mniejszych niż 0,3 ha

Jeśli natomiast wielkość powstałych na skutek podziału działek nie przekroczy wymaganych 0,3 ha wymagane będzie przeprowadzenie odpowiedniego postępowania (którego warunki dyktuje ustawa o gospodarce nieruchomościami) i w rezultacie uzyskanie decyzji administracyjnej, która zatwierdzi taki podział, czyli dokładnie taka procedura, która obowiązuje w przypadku podziału działek o charakterze budowlanym.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe