Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Jak prawidłowo stawiać ogrodzenie działki?

Bartosz Antos
1 września 2021
Budowa
Ogrodzenie działki

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że czasem budowa płotu wiąże się z różnorodnymi formalnościami. Nie można postawić ogrodzenia gdziekolwiek i w jakiejkolwiek formie. Jak legalnie i dopuszczalnie odgrodzić się od sąsiada? Na to pytanie odpowiada Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl.

Czy płot wymaga pozwolenia na budowę?

Przede wszystkim należałoby zadać sobie pytanie – czy budowa płotu wymaga pozwolenia na budowę? Odpowiedź znajduje się w przepisach ustawy – Prawo budowlane. Generalną zasadą jest to, że każde roboty można wykonać dopiero po uzyskaniu stosownej decyzji. Na szczęście regulacja ta wskazuje również na szereg wyjątków od reguły. Takiej decyzji nie wymaga między innymi budowa wolnostojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce, na których zostały zaprojektowane, sieci elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych oraz gazowych, wolnostojących wiat i garaży, a także boisk szkolnych. W omawianych przepisach, wymieniających wyjątki, wskazano również ogrodzenia o wysokości powyżej 2,20 metrów.

Budowa płotu bez dodatkowych formalności?

Umieszczenie budowy płotu w katalogu wyjątków nie oznacza jednak, że ogrodzenie można postawić absolutnie dowolnie bez załatwiania jakichkolwiek formalności. Obok instytucji pozwolenia na budowę w polskim prawie istnieje bowiem również zgłoszenie. O niektórych pracach budowlanych należy bowiem poinformować właściwy organ. Takie zgłoszenie przybiera ściśle określoną formę. Należy w nim wskazać między innymi rodzaj robót, ich zakres, sposób wykonywania, a także planowany termin rozpoczęcia. Zgłoszenie musi też zawierać stosowne załączniki, w tym oświadczenie o prawie inwestora do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, składane zresztą pod groźbą odpowiedzialności karnej. Dodatkowo do zgłoszenia należy dołączyć szkice lub rysunki oraz inne, wymagane dokumenty – wymienia Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Czy budowa płotu wymaga zgłoszenia?

Czy zatem inwestycja w postaci budowy ogrodzenia wymaga zgłoszenia? Tak, ale pod pewnym warunkiem. Ten wymóg dotyczy tylko płotów o wysokości powyżej 2,20 metrów. Dzisiaj ten obowiązek, wskazany w przepisach Prawa budowlanego jest nieco bardziej liberalny, niż jeszcze kilka lat temu. Przed zmianami z 2015 roku obowiązek zgłoszenia dotyczył bowiem dodatkowo ogrodzeń budowlanych od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych. W katalogu miejsc publicznych znajdowało się natomiast wszystko to, co miało ogólnodostępny charakter. Tak naprawdę zatem każdy musiał zgłaszać budowę płotu, ponieważ każda nieruchomość graniczy przynajmniej z drogą publiczną, która oczywiście ma ogólnodostępny charakter. Na szczęście uznano jednak, że tak rozbudowany obowiązek powoduje tylko mnożenie formalności i dokumentów.

Czy na działce można zbudować dowolne ogrodzenie?

Nie istnieją zatem żadne szczególne ograniczenia w budowie płotu wokół swojej działki. Dopóki nie przekroczymy progu 2,20 metrów, nie ma nawet obowiązku zgłaszania tego faktu do właściwego organu. Płot może przybrać dowolną formę. Dopuszczalne są ogrodzenia z siatki, murowane, metalowe, z żywopłotu i wiele więcej. Należy tylko uważać, aby podczas budowy nie przekroczyć granicy swojej działki. To byłby bowiem znaczący problem i prawdopodobnie prowadziłby do konieczności zburzenia postawionego płotu. Na marginesie warto też wskazać, że nikt nie ma formalnego obowiązku postawienia ogrodzenia między graniczącymi ze sobą nieruchomościami. Kiedyś istniała nieformalna zasada, że stawia się płot z prawej strony swojej nieruchomości. Dzisiaj jednak trzeba się w tym zakresie po prostu dogadać ze swoim sąsiadem.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.
  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!
   * Pole obowiązkowe