Działki budowlane posiadają status prawny, pozwalający na wybudowanie różnego rodzaju budynków, w tym budowę domu. Znakomitą inwestycją może okazać się zakup działki rolnej i przekształcenie jej na działkę budowlaną. Jak tego dokonać?
Cały proces rozpoczynamy od sprawdzenia dokumentów planistycznych gminy, dotyczących przedmiotowej działki. Najważniejsza informacja, którą należy zdobyć dotyczy tego czy działka objęta jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Jeśli działka jest rolna w MPZP to jedynym sposobem na jej przekształcenie jest zmiana zapisów tego dokumentu.
Na tym etapie kluczowe są zapisy w drugim dokumencie planistycznym gminy – Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego (Studium). Zapisy MPZP muszą być zgodne z kierunkami zawartymi w Studium. Aby zmiana planu była możliwa, należy rozpocząć od zmiany Studium.
O zmianie dokumentów planistycznych (MPZP i Studium) decyduje Rada Gminy. Proces sporządzenia dokumentów jest kosztowny, długotrwały i skomplikowany, dodatkowo wymaga uzgodnienia z wieloma innymi organami. W związku z tym samorządy lokalne niechętnie decydują się na podjęcie takich kroków w celu przekształcenia pojedynczych działek. Oznacza to, że na przekształcenie działki rolnej w MPZP możemy czekać nawet kilkanaście lat.
Należy zwrócić uwagę na to, że zapisy MPZP stanowią prawo lokalne – działanie niezgodne z tym dokumentem jest nielegalne.
Jeśli przedmiotowa działka nie jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, można przekształcić ją poprzez uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (WZ). Aby było to możliwe, działka musi spełniać szereg wymagań, m.in. mieć dostęp do drogi publicznej, mieć dostęp do mediów i sąsiedztwo. Do wniosku o wydanie WZ należy dołączyć wymagane załączniki. Następnie wniosek trafia do urbanisty oraz innych organów, które uzgadniają czy decyzja może zostać wydana.
Jeśli działka spełnia wyżej wymienione wymagania i organy uzgodnią wydanie decyzji, inwestor otrzymuje WZ na swoją działkę. W tym momencie następuje przekształcenie gruntu na działkę budowlaną. Warto zwrócić uwagę na to, że decyzja WZ nie ma terminu ważności, jednak może zostać anulowana poprzez uchwalenie MPZP, który jest dokumentem nadrzędnym.