Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Jak sprawdzić kupowaną nieruchomość?

Bartłomiej Kuzniar
17 sierpnia 2021
Nieruchomości
Nieruchomości

Na rynku nieruchomości nie brakuje oszustów. Właśnie dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, warto wszystko dokładnie sprawdzić. Jak to zrobić? Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl.

Najważniejsza jest księga wieczysta

Pierwszym i podstawowym dokumentem, jaki należy starannie przeanalizować, jest księga wieczysta. O jej numer należy poprosić sprzedawcę lub wystąpić samodzielnie do właściwego organu. Jeżeli sprzedawca nie będzie chciał go udostępnić, to pierwszy sygnał, że w taki biznes nie warto się „pakować”. A jak samodzielnie uzyskać numer księgi? Wystarczy znaleźć interesującą nas nieruchomość na jednym ze specjalistycznych portali, takich jak chociażby Geoportal. Przy jego pomocy, znając lokalizację nieruchomości bez problemu uzyskamy numer działki. Ten z kolei posłuży nam do zdobycia numeru księgi wieczystej. Można o niego wystąpić chociażby poprzez złożenie stosowanego wniosku w starostwie. Oczywiście podanie należy uprzednio opłacić. Najczęściej ta formalność zajmuje nie więcej niż jeden dzień i kosztuje nie więcej niż 60 złotych.

Co można znaleźć w księdze wieczystej?

Mając już numer księgi wieczystej, można ją bez problemu wyszukać w Internecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Księga wieczysta da wiele przydatnych informacji na temat nieruchomości. Przede wszystkim dowiemy się czy dana nieruchomość składa się tylko z jednej działki czy też z większej liczby działek. Dodatkowo można tam znaleźć informację o aktualnych właścicielach oraz użytkownikach wieczystych nieruchomości. Pod kątem zakupu najistotniejsze są natomiast działy III i IV księgi wieczystej, ponieważ tam wpisywane są informacje o wszelkich obciążeniach, w tym chociażby hipotece oraz wszelkich ustanowionych na gruncie służebnościach. Księgi wieczyste tworzone są nie tylko dla gruntów, ale również budynków. Mieszkanie w bloku będzie miało najczęściej wyodrębnioną księgę wieczystą.

Wywiad w terenie

Decydując się na zakup nieruchomości nie zaszkodzi też osobiście pojechać do miejsca, w którym się znajduje. Na żywo łatwiej bowiem ocenić czy odpowiada nam sąsiedztwo, wysokość budynku, a także samodzielnie przetestować transport komunikacją miejską. Jeżeli jest to już istniejąca inwestycja, można zapytać sąsiadów o zdanie na ten temat. Na pewno powiedzą nam co nieco o problematycznych lokatorach, którzy często robią w mieszkaniu imprezy i nie pozwalają spać. Przy odrobinie szczęścia poznamy też niektóre mankamenty budynku. Zresztą taki wywiad wśród mieszkańców da nam pakiet rzetelnych informacji również w przypadku zakupu gruntu pod budowę domu lub działki rekreacyjnej na letni wypoczynek – wskazuje Bartłomiej Kuźniar.

Plan zagospodarowania przestrzennego

Ważnym elementem nieruchomościowego researchu jest też przegląd dokumentów planistycznych. Wiele osób zapomina bowiem o tym, że istotne jest nie tylko to, jak nieruchomość i jej otoczenie wygląda obecnie, ale również jak będzie wyglądała za 5, 10 oraz 20 lat. Nawet jeżeli sami nie planujemy mieszkać w danym miejscu tak długo, zmieniające się otoczenie może wpłynąć na poziom cen nieruchomości w danym miejscu. Lepiej zatem postawić na inwestycję, która za kilka lat nie zyska pod oknami wysypiska śmieci albo fermy kur. Jak zdobyć takie dane? W Internecie dostępne są z reguły podstawowe dokumenty planistyczne. Z łatwością można znaleźć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, którym jest działka objęta a jeżeli on nie obowiązuje, to chociaż studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Co można znaleźć w dokumentach planistycznych?

Wyżej wspomniane dokumenty planistyczne oczywiście nie dają stuprocentowej pewności, że nasz widok z okna nie ulegnie zmianie. Możemy jednak mieć pewność, że budynki nie będą wyższe niż określony w dokumentach planistycznych pułap. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego uwzględnione jest też przeznaczenie terenu. Będzie zatem wiadomo czy naprzeciwko powstanie budynek mieszkalny czy też zakład produkcyjny albo droga szybkiego ruchu. Nie należy mieć przy tym obaw, że dokumenty planistyczne będą zbyt skomplikowane i trudne do zrozumienia dla „przeciętnego śmiertelnika”. Posiadają one bowiem bardzo przejrzystą legendą.

Bartłomiej Kuzniar

Dyrektor operacyjny

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe