Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Jak sprzedać nieruchomość rolną o przeznaczeniu rolnym?

Robert Tomaszewski
17 czerwca 2019
Inwestycje w nieruchomości
Nieruchomości
Działki rolne

Jak powszechnie wiadomo obrót nieruchomościami rolnymi nie należy do łatwych, szczególnie dla nierolników. O tym, czy dany grunt można sprzedać decyduje wiele, różnych czynników. Problematycznym zagadnieniem jest na przykład obrót nieruchomościami rolnymi o przeznaczeniu rolnym – wskazuje Robert Tomaszewski – Prezes Zarządu w firmie Saveinvest Sp z o.o. – portal www.saveinvest.pl.

Pierwszy krok – pozyskanie niezbędnych informacji

Przymierzając się do sprzedaży nieruchomości rolnej, należy w pierwszej kolejności zweryfikować wszelkie dane na jej temat. Istotne jest pozyskanie dokumentacji ewidencyjnej, a także ustalenie, czy dla danej nieruchomości obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wszystko to stanie się istotne w kontekście ewentualnej sprzedaży. Pozwoli nam również odpowiedzieć na pytanie, komu taką nieruchomość rolną możemy sprzedać. Może się bowiem okazać, że jedyną opcją, jest przekazanie jej rolnikowi, prowadzącemu działalność rolniczą – mówi Robert Tomaszewski – Prezes Zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Plan zagospodarowania przestrzennego a studium

Powszechnie popełnianym błędem, popełnianym przez osoby, zamierzające sprzedaż nieruchomość rolną, jest utożsamianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, którym jest działka objęta ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Należy wskazać, iż drugi z tych dokumentów nie ma żadnego znaczenia pod kątem ewentualnej sprzedaży nieruchomości. Stanowi on jedynie dokument, który sugeruje, że być może kiedyś dla danego terenu zostanie uchwalony plan miejscowy, który powieli postanowienia studium.

Co wynika z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?

Kluczowe dla ewentualnej sprzedaży są natomiast postanowienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli z tego dokumentu wynika, że dany grunt ma przeznaczenie budowlane, sprzedawca nie ma żadnego problemu, ponieważ dla dokonania skutecznej transakcji wystarczy wyłączyć go z produkcji rolnej. Z kolei w przypadku, gdy plan miejscowy zakłada rolne przeznaczenie działki, pojawiają się dwie możliwości. Skorzystanie z którejś z nich uzależnione jest od odpowiedzi na pytanie „czy potencjalny kupiec jest rolnikiem?”. W przypadku odpowiedzi twierdzącej, nie ma żadnych ograniczeń przy sprzedaży. Wystarczy jedynie sprawdzić, czy plan dopuszcza i jaką dopuszcza zabudowę zagrodową, bo to będzie miało istotne znaczenie dla prowadzenia działalności rolnej. – twierdzi Robert Tomaszewski – Prezes Zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Sprzedaż nieruchomości o przeznaczeniu rolnym

W drugim przypadku, jeżeli potencjalny kupiec nie będzie rolnikiem, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. W celu sprzedaży takiej nieruchomości będzie trzeba bowiem doprowadzić do zmiany planu miejscowego i wyłączenia gruntu z produkcji rolnej. Jak to zrobić? Plan miejscowy uchwala właściwa Rada Gminy. Do tego właśnie organu można zatem wystąpić z odpowiednim wnioskiem. Należy jednak mieć na uwadze, że uchwalenie planu miejscowego jest czasochłonnym i kosztownym procesem. Taki wniosek może zatem nie odnieść pożądanego efektu, a nawet jeżeli, to na ten efekt trzeba będzie poczekać. Jeżeli jednak uda się to przeforsować, pozostaje jeszcze wyłączenie gruntu z produkcji rolnej. To również następuje na wniosek. Właściwym organem jest natomiast starosta. On wyda decyzję administracyjną, ustalającą jednocześnie wysokość opłaty. To, ile trzeba będzie zapłacić za wyłączenie gruntu z produkcji rolnej, uzależnione jest od klasy bonitacyjnej gruntu.

Robert Tomaszewski

Prezes Zarządu

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe