PRZEJDŹ DO SAVEINVEST.PL

Jak zbudować grilla na działce

Bartosz Antos
22 września 2014
Budowa
Nieruchomości
Grill na działce

Grillowanie w towarzystwie rodziny i znajomych to doskonały sposób na wspólny posiłek oraz spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Dlatego od maja do października na działkach i w ogrodach kwitnie życie towarzyskie. Najlepszym sposobem na znakomite potrawy i udaną biesiadę jest funkcjonalny oraz efektowny grill zbudowany z cegieł lub kamieni.

Grill przenośny to najprostszy sposób na przygotowanie smażonej kiełbasy pod chmurką. Jednak prawdziwą atrakcją jest zbudowanie grilla z cegieł lub kamieni, przy którym biesiadować będą z przyjemnością rodzina i przyjaciele. Zbudowanie grilla to inwestycja na wiele sezonów, dlatego należy ją dobrze przemyśleć. Ważna jest konstrukcja, miejsce oraz materiały, z których zbudujemy grill.

Element całości

Grill, jako część ogrodu, powinien pasować do otoczenia. Wybrane materiały powinny współgrać ze stylem zabudowy i innymi elementami małej architektury, które znajdują się w ogrodzie. Reszta jest już tylko kwestią gustu, możliwości oraz potrzeb. W małym ogrodzie można postawić prostą, niewielką konstrukcję, jeśli miejsca jest więcej, można pozwolić sobie na bardziej okazałą formę połączoną na przykład z altaną. Grill może być w dowolnym kształcie – okrągły, prostokątny, kwadratowy, a nawet w kształcie litery S. Najprostszy jest grill otwarty, czyli z paleniskiem otoczonym z trzech stron ściankami, bardziej praktyczny i estetyczny jest jednak grill z okapem. Warto zauważyć, że im wyższy komin, tym szybciej dym unosi się w powietrze i opuszcza miejsca grillowania.

Grill murowany to inwestycja na lata, trzeba zatem dobrze ją przemyśleć. Ważna jest jego konstrukcja, usytuowanie na działce oraz materiał.

Samodzielnie czy z fachowcem

Grill murowany można postawić samodzielnie lub zatrudnić fachowców. Z pomocy profesjonalnej firmy najlepiej skorzystać, kiedy zamierza się postawić bardziej skomplikowaną, wielofunkcyjną konstrukcję, czyli grillo – wędzarnię, czy piec chlebowy. W przypadku prostego grilla można wykonać go samodzielnie. Poradzi sobie z tym każdy, kto ma odrobiną zacięcia do majsterkowania czy prostych prac budowlanych. W Internecie można znaleźć mnóstwo pomysłów na grilla oraz instrukcje dotyczące jego budowy. Poza opisami jak to zrobić krok po kroku dostępne są także filmy instruktażowe. W takim wypadku najlepiej jednak korzystać ze sprawdzonych źródeł i porad prawdziwych fachowców.

Właściwe miejsce na działce

Najważniejsze przy budowie grilla jest jego odpowiednie usytuowanie na działce. Grill może stanąć zarówno na płycie tarasu, jak i w każdym miejscu w ogrodzie. Ważne, aby sam grill był w miarę blisko miejsca biesiadowania, żeby można było łatwo nakładać ciepłe dania. Podstawowym kryterium wyboru powinien być komfort przyszłych użytkowników grilla oraz sąsiadów, którym mogą przeszkadzać zapachy i głosy towarzyszące ucztowaniu w ogrodzie. Ze względu na to, iż grillowanie łączy się z dymem, najlepsze są miejsca zaciszna, osłonięte od wiatru. Jednak jeśli grill postawimy za blisko ściany domu może brudzić ją dymem i tłuszczem. Warto zwrócić uwagę na najczęstsze kierunki wiatru, aby dym nie leciał w kierunku domu na naszej lub na sąsiedniej działce.

Działka

Z jakich materiałów

Do budowy grilla wykorzystywane są przeróżne materiały, takie jak cegła, cegła klinkierowa, bloczek betonowy, kamień naturalny, marmur czy piaskowiec. Ważne jest, aby wybrany ostatecznie materiał ładnie komponował się z otoczeniem. Lepiej nie budować z materiałów porowatych czy nasiąkliwych, w takim wypadku grill może nie przetrwać pierwszej zimy. Materiał musi być odporny zarówno na niską, jak i wysoką temperaturę. Konieczne są również dobra zaprawa murarska oraz ruszty, które kupić można w markecie budowlanym lub zrobić na zamówienie w zakładzie ślusarskim. Powinny być wykonane ze stali, trwałe i nierdzewne. Z podobnych materiałów wykonuje się zazwyczaj palenisko, ale stosuje się także rozwiązanie w postaci zbrojonego betonu.

Materiały, które posłużą do budowy grilla muszą być odporne na niskie i wysokie temperatury. Najczęściej wykorzystywane są cegły klinkierowe lub kamienie naturalne.

Budowa grilla

Z budową prostego grilla powinna poradzić sobie nawet jedna osoba. Trzeba pamiętać, że podłoże, na którym będzie stawiany grill, musi być utwardzone. Do murowania najlepiej używać gotowej, odpowiedniej do wybranego materiału, zaprawy. Prace budowlane należy wykonywać zawsze w temperaturze dodatniej. Po ukończeniu prac trzeba odczekać ok. 2 tygodnie nim rozpali się w grillu pierwszy ogień. Zaprawa musi dobrze wyschnąć. Potem można już ustawić ruszt na palenisku i zaprosić gości.

Wskazane parametry

Przy stawianiu grilla panuje duża dowolność, jednak istnieją pewna standardy, które pozwolą na prawidłowe funkcjonowanie grilla i jego bezpieczne użytkowanie:

 • podłoże musi być utwardzone, najlepiej zdjąć warstwę gleby i położyć warstwę betonu 10- 15 cm
 • odległość od gruntu do poziomu płyty paleniskowej powinna wynosić ok. 60–70 cm
 • krawędź okapu, nad którym znajduje się komin, powinna być umieszczona 60-70 cm nad paleniskiem
 • wysokość ścianek osłaniających otwarte palenisko powinna wynosić 30–50 cm
 • szerokość paleniska (dla 4 osób) ma zazwyczaj 70 cm a głębokość 40 cm.

Dodatkowe elementy

Grill powinien być nie tylko efektowny, ale również funkcjonalny. Praktycznym rozwiązaniem jest postawienie obok paleniska blatu roboczego, pod którym będzie komora na węgiel i akcesoria. Blat musi być wykonany z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne i łatwy do utrzymania w czystości. Można również dopasować wysokość blatu i rusztu do wzrostu osoby, która będzie go obsługiwać, standardowo jest to 80 cm ponad powierzchnią gruntu, może być jednak trochę wyżej lub niżej. Dobrze jest zadbać także o to, żeby wokół paleniska było dość miejsca, aby zmieściły się meble ogrodowe i goście mogli się swobodnie poruszać. Dobrym pomysłem jest także altana lub wiata, dzięki którym grillowania nie przerwą nawet opady deszczu.

Samodzielnie wybudowany grill to powód do dumy dla właściciela oraz miejsce, w którym chętnie będą spędzać wspólnie czas domownicy oraz zaproszeni na biesiadę znajomi. Grill powinien pasować do otoczenia, charakteru domu oraz innych elementów małej architektury, tylko wtedy bowiem stanie się estetycznym uzupełnieniem ogrodu Nie można również zapominać, że dobra zabawa nie powinna zakłócać spokoju sąsiadów, dlatego dobre umiejscowienie murowanego grilla to połowa sukcesu przyszłych biesiad na świeżym powietrzu. Zastosowanie się do tych kilku podstawowych zasada sprawi, że przez cały sezon letni grillowanie będzie znakomitym sposobem na spędzanie czasu w ogrodzie.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Podobał Ci się artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
  Zaznacz zgody po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest S.A:

  * Pole obowiązkowe

  zdjęcie
  ekspert-ico

  Przeczytaj także

  Budowa
  Drzewa

  Kiedy i jak blisko lasu można wybudować dom?

  Działka budowlana w pobliżu lasu to spełnienie marzeń wielu osób. Działka zlokalizowana w takim miejscu gwarantuje ciszę, spokój i dodatkowe atrakcje. Budowa domu jednorodzinnego w pobliżu lasu możliwa jest jednak tylko pod pewnymi warunkami. Kiedy? Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl. Czym […]

  Bartłomiej Kuzniar
  Inwestycje w nieruchomości
  Nieruchomości

  Kupujemy działki rolne – jakie dokumenty będą nam potrzebne?

  Nabycie działki rolnej wraz z kolejnymi zmianami obowiązujących w tym zakresie przepisów jest w zasadzie coraz prostsze. Stopniowo dochodzi do otwarcia rynku nieruchomości rolnych na podmioty niebędące rolnikami. To dobra informacja dla inwestorów, którzy mają różne pomysły na wykorzystanie tych gruntów. Wciąż jednak trzeba pamiętać o tym, że istnieją pewne konieczne do przebrnięcia formalności. Należy […]

  Bartosz Antos
  Podatki

  Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o dokumentacji podatkowej cen transferowych

  W jakich okolicznościach podatnicy zobowiązani będą do przedłożenia dokumentacji cen transferowych? Z czym wiąże się sankcyjna stawka podatku? Jaką dokumentację potwierdzająca cenę transferową organy podatkowe uznają za odpowiednią? Czym są ceny transferowe Ceny, po których dane przedsiębiorstwo przekazuje towary oraz dobra niematerialne, bądź świadczy usługi podmiotom powiązanym kapitałowo, osobowo lub rodzinnie nazywa się cenami transferowymi. […]

  Bartosz Antos
  Budowa

  Ułatwienia i kłopoty z rejestrem pozwoleń na budowę i zgłoszeń

  Czym jest rejestr pozwoleń na budowę i zgłoszeń? Jakie ułatwienia związane z procedurą budowlaną wprowadziło jego uruchomienie? Gdzie dla inwestorów i gmin pojawiają się kłopoty? RDWZ W związku z nowelizacją prawa budowlanego 1 stycznia 2016 r. uruchomiono ogólnodostępny internetowy centralny Rejestr Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń w sprawach budowlanych, w skrócie RWDZ. Jest to nowa wersja […]

  Robert Tomaszewski
  Inwestycje w nieruchomości
  Najem
  Nieruchomości

  Zepsuty piekarnik w wynajmowanym mieszkaniu – kto powinien go naprawić? Prawo a wynajem nieruchomości

  Niedziałające sprzęty to częsty przedmiot sporu pomiędzy najemcami a wynajmującymi. Najczęściej jedni i drudzy nie wiedzą, kto tak naprawdę powinien odpowiadać za zepsuty piekarnik, telewizor albo pralkę. Jak sobie poradzić z tym problemem? Na to pytanie odpowiada Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl. Wynajem nieruchomości – […]

  Bartosz Antos
  Nieruchomości

  Rozgraniczenie i wytyczenie granic działki

  Często się zdarza, że kupno gruntów, w tym zakup działki wiąże się z koniecznością ich rozgraniczenia z sąsiadującymi parcelami. Rozgraniczenia należy dokonać, jeżeli do tej pory nie wytyczono granic działek bądź toczy się spór pomiędzy właścicielami nieruchomości. Kto może wystąpić o wytyczenie granic? Procedurę związaną z wytyczeniem rzeczywistych granic parceli i oznaczeniu ich znakami granicznymi […]

  Bartosz Antos
  Drogi

  Dojazd do działki – co musisz wiedzieć

  Zakup działki pod budowę domu to prawdziwe wyzwanie. Jedną z kluczowych spraw, którą trzeba koniecznie mieć na uwadze, jest dostęp do drogi oraz jej status. Wszelkie niedomówienia w tej kwestii mogą mieć poważne konsekwencje i zniweczyć plany o szybkim rozpoczęciu budowy. Otrzymanie pozwolenia na budowę na zakupionej działce zależy m.in. od jej dostępu do drogi […]

  Bartosz Antos
  Domki letniskowe

  Kiedy rozbiórka domku letniskowego jest nieunikniona?

  Budowa domu, własna działka budowlana w atrakcyjnym miejscu, prywatny domek letniskowy w dobrej lokalizacji lub inwestycja w domki pod wynajem – spełnienie każdego z tych marzeń pociąga za sobą obowiązek zdobycia podstawowej wiedzy z zakresu nieruchomości. Z tego artykułu dowiesz się jakie przesłanki powinny uświadomić kupującym, że nabywany przez nich domek letniskowy może zostać objęty […]

  Bartosz Antos
  back to top