Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Jak zbudować grilla na działce

Bartosz Antos
22 września 2014
Budowa
Nieruchomości
Grill na działce

Grillowanie w towarzystwie rodziny i znajomych to doskonały sposób na wspólny posiłek oraz spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Dlatego od maja do października na działkach i w ogrodach kwitnie życie towarzyskie. Najlepszym sposobem na znakomite potrawy i udaną biesiadę jest funkcjonalny oraz efektowny grill zbudowany z cegieł lub kamieni.

Grill przenośny to najprostszy sposób na przygotowanie smażonej kiełbasy pod chmurką. Jednak prawdziwą atrakcją jest zbudowanie grilla z cegieł lub kamieni, przy którym biesiadować będą z przyjemnością rodzina i przyjaciele. Zbudowanie grilla to inwestycja na wiele sezonów, dlatego należy ją dobrze przemyśleć. Ważna jest konstrukcja, miejsce oraz materiały, z których zbudujemy grill.

Element całości

Grill, jako część ogrodu, powinien pasować do otoczenia. Wybrane materiały powinny współgrać ze stylem zabudowy i innymi elementami małej architektury, które znajdują się w ogrodzie. Reszta jest już tylko kwestią gustu, możliwości oraz potrzeb. W małym ogrodzie można postawić prostą, niewielką konstrukcję, jeśli miejsca jest więcej, można pozwolić sobie na bardziej okazałą formę połączoną na przykład z altaną. Grill może być w dowolnym kształcie – okrągły, prostokątny, kwadratowy, a nawet w kształcie litery S. Najprostszy jest grill otwarty, czyli z paleniskiem otoczonym z trzech stron ściankami, bardziej praktyczny i estetyczny jest jednak grill z okapem. Warto zauważyć, że im wyższy komin, tym szybciej dym unosi się w powietrze i opuszcza miejsca grillowania.

Grill murowany to inwestycja na lata, trzeba zatem dobrze ją przemyśleć. Ważna jest jego konstrukcja, usytuowanie na działce oraz materiał.

Samodzielnie czy z fachowcem

Grill murowany można postawić samodzielnie lub zatrudnić fachowców. Z pomocy profesjonalnej firmy najlepiej skorzystać, kiedy zamierza się postawić bardziej skomplikowaną, wielofunkcyjną konstrukcję, czyli grillo – wędzarnię, czy piec chlebowy. W przypadku prostego grilla można wykonać go samodzielnie. Poradzi sobie z tym każdy, kto ma odrobiną zacięcia do majsterkowania czy prostych prac budowlanych. W Internecie można znaleźć mnóstwo pomysłów na grilla oraz instrukcje dotyczące jego budowy. Poza opisami jak to zrobić krok po kroku dostępne są także filmy instruktażowe. W takim wypadku najlepiej jednak korzystać ze sprawdzonych źródeł i porad prawdziwych fachowców.

Właściwe miejsce na działce

Najważniejsze przy budowie grilla jest jego odpowiednie usytuowanie na działce. Grill może stanąć zarówno na płycie tarasu, jak i w każdym miejscu w ogrodzie. Ważne, aby sam grill był w miarę blisko miejsca biesiadowania, żeby można było łatwo nakładać ciepłe dania. Podstawowym kryterium wyboru powinien być komfort przyszłych użytkowników grilla oraz sąsiadów, którym mogą przeszkadzać zapachy i głosy towarzyszące ucztowaniu w ogrodzie. Ze względu na to, iż grillowanie łączy się z dymem, najlepsze są miejsca zaciszna, osłonięte od wiatru. Jednak jeśli grill postawimy za blisko ściany domu może brudzić ją dymem i tłuszczem. Warto zwrócić uwagę na najczęstsze kierunki wiatru, aby dym nie leciał w kierunku domu na naszej lub na sąsiedniej działce.

Działka

Z jakich materiałów

Do budowy grilla wykorzystywane są przeróżne materiały, takie jak cegła, cegła klinkierowa, bloczek betonowy, kamień naturalny, marmur czy piaskowiec. Ważne jest, aby wybrany ostatecznie materiał ładnie komponował się z otoczeniem. Lepiej nie budować z materiałów porowatych czy nasiąkliwych, w takim wypadku grill może nie przetrwać pierwszej zimy. Materiał musi być odporny zarówno na niską, jak i wysoką temperaturę. Konieczne są również dobra zaprawa murarska oraz ruszty, które kupić można w markecie budowlanym lub zrobić na zamówienie w zakładzie ślusarskim. Powinny być wykonane ze stali, trwałe i nierdzewne. Z podobnych materiałów wykonuje się zazwyczaj palenisko, ale stosuje się także rozwiązanie w postaci zbrojonego betonu.

Materiały, które posłużą do budowy grilla muszą być odporne na niskie i wysokie temperatury. Najczęściej wykorzystywane są cegły klinkierowe lub kamienie naturalne.

Budowa grilla

Z budową prostego grilla powinna poradzić sobie nawet jedna osoba. Trzeba pamiętać, że podłoże, na którym będzie stawiany grill, musi być utwardzone. Do murowania najlepiej używać gotowej, odpowiedniej do wybranego materiału, zaprawy. Prace budowlane należy wykonywać zawsze w temperaturze dodatniej. Po ukończeniu prac trzeba odczekać ok. 2 tygodnie nim rozpali się w grillu pierwszy ogień. Zaprawa musi dobrze wyschnąć. Potem można już ustawić ruszt na palenisku i zaprosić gości.

Wskazane parametry

Przy stawianiu grilla panuje duża dowolność, jednak istnieją pewna standardy, które pozwolą na prawidłowe funkcjonowanie grilla i jego bezpieczne użytkowanie:

 • podłoże musi być utwardzone, najlepiej zdjąć warstwę gleby i położyć warstwę betonu 10- 15 cm
 • odległość od gruntu do poziomu płyty paleniskowej powinna wynosić ok. 60–70 cm
 • krawędź okapu, nad którym znajduje się komin, powinna być umieszczona 60-70 cm nad paleniskiem
 • wysokość ścianek osłaniających otwarte palenisko powinna wynosić 30–50 cm
 • szerokość paleniska (dla 4 osób) ma zazwyczaj 70 cm a głębokość 40 cm.

Dodatkowe elementy

Grill powinien być nie tylko efektowny, ale również funkcjonalny. Praktycznym rozwiązaniem jest postawienie obok paleniska blatu roboczego, pod którym będzie komora na węgiel i akcesoria. Blat musi być wykonany z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne i łatwy do utrzymania w czystości. Można również dopasować wysokość blatu i rusztu do wzrostu osoby, która będzie go obsługiwać, standardowo jest to 80 cm ponad powierzchnią gruntu, może być jednak trochę wyżej lub niżej. Dobrze jest zadbać także o to, żeby wokół paleniska było dość miejsca, aby zmieściły się meble ogrodowe i goście mogli się swobodnie poruszać. Dobrym pomysłem jest także altana lub wiata, dzięki którym grillowania nie przerwą nawet opady deszczu.

Samodzielnie wybudowany grill to powód do dumy dla właściciela oraz miejsce, w którym chętnie będą spędzać wspólnie czas domownicy oraz zaproszeni na biesiadę znajomi. Grill powinien pasować do otoczenia, charakteru domu oraz innych elementów małej architektury, tylko wtedy bowiem stanie się estetycznym uzupełnieniem ogrodu Nie można również zapominać, że dobra zabawa nie powinna zakłócać spokoju sąsiadów, dlatego dobre umiejscowienie murowanego grilla to połowa sukcesu przyszłych biesiad na świeżym powietrzu. Zastosowanie się do tych kilku podstawowych zasada sprawi, że przez cały sezon letni grillowanie będzie znakomitym sposobem na spędzanie czasu w ogrodzie.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe