Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Jakie formalności przy budowie wiat?

Robert Tomaszewski
10 października 2017
Budowa
Wiata

Kiedy dla budowy wiat konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, a kiedy możemy budować bez żadnych formalności administracyjnych?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi można wybudować wiaty bez konieczności załatwiania żadnych formalności. Jednak takie uproszczenia nie obowiązują dla wszystkich budowli tego typu – inwestorzy muszą spełnić kilka warunków dyktowanych przez ustawodawcę.

Kiedy można wybudować wiatę na działce bez zgody?

Bez żadnych formalności administracyjnych można, zgodnie z prawem budowlanym, wybudować wiaty o powierzchni nieprzekraczającej 50 mkw, jeśli będą one usytuowane obok domu mieszkalnego lub też na działce przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe – informuje Robert Tomaszewski z portalu www.saveinvest.pl. Warto jednak mieć na uwadze, że warunek posadowienia wiat na działce mieszkaniowej nie wyklucza zupełnie możliwości ich wykorzystywania w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie będzie możliwe pod warunkiem, że nie będzie ono sprzeczne z treścią obowiązującego dla danego terenu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ustawa zabrania także budowy więcej niż dwóch wiat na każde 1000 mkw działki. Przed nowelizacją przepisów budowlanych wiaty o powierzchni nieprzekraczającej 25 mkw można było budować na zgłoszenie, bez względu na przeznaczenie działki, na której miałyby powstać.

Budowa wiaty powyżej 50 mkw

Dla wiat, których powierzchnia przekroczy 50 mkw. oraz które nie będą znajdować się na terenie nieruchomości objętych zabudową mieszkaniową, lub których budowa będzie zabroniona ze względu na treść planu miejscowego, inwestor będzie musiał uzyskać pozwolenie na budowę – informuje Robert Tomaszewski z portalu www.saveinvest.pl. Do wniosku o pozwolenie na budowę inwestor powinien dołączyć cztery egzemplarze projektu budowlanego, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowalne oraz, dla terenów bez obowiązującego planu miejscowego, decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Robert Tomaszewski

Prezes Zarządu

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.











    * Pole obowiązkowe

    Skontaktuj się z nami

    Zadzwoń: +48 888 800 800
    lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!











      * Pole obowiązkowe