Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Jeden podatek nawet w przypadku hipoteki łącznej

Robert Tomaszewski
15 grudnia 2014
Podatki
Kredyt hipoteczny

Podatek od czynności ustanowienia zabezpieczenia nie zależy od liczby nieruchomości obciążonych hipoteką.

Podatki w przypadku hipoteki

Wysokości podatku od czynności ustanowienia zabezpieczenia nie warunkuje liczba nieruchomości, które zostały obciążone hipoteką. Podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) pobiera się zwyczajowo od złożenia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki. Dłużnik – nawet w przypadku posiadania hipoteki łącznej – składa tylko jedno oświadczenie. Nie ma zatem przyczyn dla których zaistniałaby konieczność zwielokrotniania wysokości należnego podatku. Liczba nieruchomości na których ustanawia się zabezpieczenie, nie wpływa bowiem na wysokość daniny.

Należy pamiętać, że opodatkowaniu podlega oświadczenie o ustanowieniu hipoteki, nie liczba zabezpieczeń. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt. 7 ustawy o PCC od ustanowienia hipoteki podatek wynosi 0,1 procent zabezpieczonej kwoty lub 19 zł, w sytuacji gdy mamy do czynienia z wierzytelnością w nieustalonej wysokości. Od hipoteki łącznej pobieramy podatek na zasadach ogólnych bez powiększania, mimo że wierzytelność w niektórych przypadkach może być w pełni zabezpieczona na kilku nieruchomościach. Orzecznictwa sądowe w tej kwestii pozostają zazwyczaj jednomyślne. Ustawodawca obejmuje opodatkowaniem czynność cywilnoprawną, a nie prawa, bądź skutki danej czynności prawnej – tłumaczy Robert Tomaszewski, Prezes Zarządzający Saveinvest.

Robert Tomaszewski

Prezes Zarządu

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe