Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Kiedy wynajem domków letniskowych to działalność gospodarcza?

Bartosz Antos
10 maja 2016
Domki letniskowe
Nieruchomości
Domki letniskowe

Czy wynajem obiektów letniskowych – takich jak domki, pokoje czy pola namiotowe – stanowi w opinii fiskusa działalność gospodarczą? Jakie stawki podatkowe obowiązywać będą przy sezonowym wynajmie miejsc noclegowych?

Podatek

Dochody uzyskiwane z tytułu odpłatnego udostępniania obiektów letniskowych podlegają podatkowi dochodowemu. Co więcej praktyki takie mogą prowadzić do powstania dodatkowych konsekwencji podatkowych – mowa o zwiększonej stawce podatku od nieruchomości właściwej dla gruntów, budynków (lub ich części) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jakie warunki należy spełnić, by odpłatne udostępnianie wczasowiczom domków letniskowych, pokoi czy pól namiotowych, stanowiło w optyce urzędu skarbowego działalność gospodarczą? Art. 1a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych po definicję działalności gospodarczej odsyła nas do przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z tym drugim aktem prawym pod pojęciem działalności gospodarczej należy rozumieć m.in. zarobkową działalność usługową prowadzoną przez podatnika w sposób zorganizowany i ciągły. A zatem, jeśli przykładowo udostępniamy domek letniskowy w sposób zorganizowany i ciągły może to wiązać się z zapłatą wyższego podatku od nieruchomości. Z kolei art. 1a ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje pewne wyłączenie z omówionej powyżej reguły.

Działki nad morzem

Zgodnie z tym przepisem nie uznaje się za działalność gospodarczą (do celów wspomnianej ustawy – a więc w konsekwencji dla samego ustalania zasad opodatkowania podatkiem od nieruchomości) wynajmu pokoi gościnnych turystom w budynkach mieszkalnych znajdujących się na obszarach wiejskich, jeśli osoba wynajmująca posiada stałe miejsce pobytu w gminie położonej na tym terenie. Ustawodawca poczynił jednak pewne zastrzeżenie – liczba takich pokoi nie może przekroczyć pięciu. Jeśli wynajmuje się więcej niż pięć pokoi, nawet w sytuacji, gdy spełnione zostaną wszystkie pozostałe wymogi, powstanie konieczność opodatkowania podatkiem od nieruchomości według wyższej stawki właściwej dla prowadzenia działalności gospodarczej tej powierzchni budynku, która obejmować będzie wszystkie udostępniane turystom pokoje – wyjaśnia Bartosz Antos z portalu www.saveinvest.pl.

Stawki

Grunty, budynki lub budowle znajdujące się w posiadaniu przedsiębiorcy, czy też innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, podlegają opodatkowaniu według wyższych stawek. Jeśli chodzi natomiast o budynki mieszkalne lub ich części związane z działalnością gospodarczą podatek według najwyższej stawki powinniśmy uiścić w sytuacji, gdy wspomniane obiekty są zajęte właśnie na prowadzenie takiej działalności. W konsekwencji podatek od nieruchomości według wyższej stawki właściwej dla prowadzenia działalności gospodarczej opłaca się w przypadku budynków mieszkalnych (lub ich części) jedynie od powierzchni, która jest faktycznie zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe