Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Kiedy wynajem mieszkań zwolniony jest z podatku VAT?

Bartosz Antos
16 listopada 2015
Podatki
Wynajem

Zgodnie z prawem wynajmowanie lokali na cele wyłącznie mieszkaniowe może zostać zwolnione z obowiązku uiszczenia na rzecz fiskusa podatku od towarów i usług. O zwolnieniu z podatku VAT decyduje zamiar, jaki przyświecał osobie bezpośrednio biorącej udział w świadczeniu takich usług.

Podatek od nieruchomości

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od usług i towarów usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym. Lub też części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe, podlegają zwolnieniu od podatku VAT.

Należy jednak pamiętać, że nie w każdej sytuacji można liczyć na taką ulgę podatkową. O fakcie, czy dana czynność może zostać zakwalifikowana jako podlegająca zwolnieniu decyduje bowiem głównie zamiar, jaki przyświecał osobie bezpośrednio biorącej udział w świadczeniu takich usług. A zatem, żeby skorzystać z możliwości zwolnienia z podatku VAT, spełnione muszą zostać wszystkie przesłanki jakie dyktuje cytowany powyżej artykuł.

Cel mieszkaniowy

Najbardziej problematyczna pozostaje kwestia doprecyzowania „celu mieszkaniowego”. Za taki nie może zostać bowiem uznany cel noszący znamiona krótkotrwałego zakwaterowania. Lub też krótkoterminowego pobytu (związanego z turystyką lub rekreacją) lub też, mówiąc ogólnie, cel biznesowy – wyjaśnia Bartosz Antos z portalu www.saveinvest.pl. Cel mieszkaniowy to tylko taki związany ze stałym interesem życiowym osoby, która jest najemcą lokalu. Określa się go natomiast na podstawie faktycznego sposobu eksploatowania mieszkania przez osobę wynajmującą. Dodatkowo, co do zasady, o zwolnieniu od podatku VAT nie może decydować rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej lub też forma prawna podmiotu, który nabywa usługę najmu.

Rozważanie te znajdują swoje potwierdzenie w wielu stanowiskach zajmowanych przez organy podatkowe. Przykładowo w interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 19 sierpnia 2014 r. (sygnatura akt: ITPP1/443-561/14/JP). Omawiana sprawa dotyczyła wynajmu lokali, z ramienia osoby prywatnej, pewnej firmie na cele mieszkaniowe dla pracujących tam osób. Organ podatkowy przychylił się do interpretacji podatnika i uznał, że świadczone przez niego usługi spełniają kryteria dyktowane przez z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od usług i towarów. Wynajem podmiotom gospodarczym lokali na cele stricte mieszkaniowe, które nie noszą znamion celu krótkotrwałego pobytu, można uznać za odpowiednie dla zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla sprawy jest rozeznanie, jaki cel realizują bowiem podmioty biorące bezpośrednio udział w świadczeniu takich usług.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.
  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!
   * Pole obowiązkowe