Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Mielno i okolice – co warto zobaczyć

Bartosz Antos
13 listopada 2014
Atrakcje
Inwestycje w nieruchomości
Relaks
Działki nad morzem, Mielno

Gmina Mielno to popularny nadmorski region turystyczny, który co roku odwiedza wielu turystów z kraju i z zagranicy. Jego zaletą jest wyjątkowy klimat, wspaniałe plaże, bujna roślinność oraz wiele dodatkowych atrakcji w każdej z pięknych miejscowości.

Gmina Mielno to ponad 25 km linii brzegowej z szerokimi, piaszczystymi plażami i licznymi miejscowościami o różnej charakterystyce, dzięki czemu na udany wypoczynek w tym regionie mogą liczyć zarówno seniorzy, rodziny z dziećmi, jak i studenci. Największą popularnością cieszą się Mielno i Unieście, coraz częściej jednak turyści doceniają także uroki mniejszych osad, takich jak Mielenko, Łazy, Sarbinowo, Gąski, Chłopy.

Bliżej natury

Zaletami Gminy Mielno są położenie geograficzne i specyficzny mikroklimat. Wiele osób przyjeżdża tutaj dla podreperowania zdrowia. Duże stężenie jodu i soli w powietrzu utrzymuje się nawet do 500 metrów od brzegu morza, najwięcej jest go między listopadem, a marcem. Okolica obfituje także w bujną roślinność i rozległe obszary leśne, co sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. Podobnie jak położone na terenie gminy jezioro Jamno, z którego korzystają amatorzy wędkarstwa oraz coraz bardziej popularnych sportów wodnych – żeglarstwa, kajakarstwa czy windsurfingu.

Miejscowości takie jak Mielno, Unieście, Chłopy czy Sarbinowo oferują turystom szerokie i czyste plaże, bezpieczne kąpieliska, różnorodną bazę noclegową, a także piękne okolice i możliwość aktywnego wypoczynku.

Nastawieni na turystykę

Gmina Mielno dynamicznie się rozwija, aby zapewnić turystom jak najlepsze warunki do wypoczynku. Dowodem na to są liczne inwestycje poprawiające jakość infrastruktury, poszerzanie bazy noclegowej o ośrodki w różnym standardzie oraz liczne imprezy i atrakcje turystyczne. Kąpieliska w gminie otrzymują co roku wysokie oceny w rankingach oceniających czystość wody i plaż oraz ogólną atrakcyjność turystyczną. Ważne jest również bezpieczeństwo – w sezonie letników strzeże zespół kilkudziesięciu wykwalifikowanych ratowników. Dla aktywnych turystów przygotowane zostały liczne szlaki turystyczne, rowerowe oraz piesze, a nad jeziorem Jamno przystań jachtowa oraz wypożyczalnia sprzętu. Najdłuższy w okolicy Nadmorski szlak rowerowy (oznaczony kolorem czerwonym) o długości 45km prowadzi wybrzeżem i jest częścią międzynarodowego szlaku rowerowego. Trasę poprowadzono tak, aby mijała okoliczne zabytki i pomniki przyrody.

Mielno – stolica z pomnikiem jelenia

Stolicą gminy jest Mielno, gdzie wypoczywać można zarówno w ośrodkach wellness i spa, hotelach, apartamentach, jak i w kwaterach czy domkach letniskowych. Każdy znajdzie coś dla siebie, w zależności od potrzeb i zasobności portfela. Dumą mieszkańców Mielna jest efektowna promenada wzdłuż wybrzeża, którą można spacerować, podziwiając piękną okolicę. Niedawno zbudowano nad nią taras z widokiem na morze. Wzdłuż promenady znajdują się liczne budki z pamiątkami oraz kawiarenki. Atrakcją deptaku jest fontanna, przy której letnicy szukają ochłody w upalne dni.

Dla żądnych wrażeń otwarty został niedawno park linowy, w którym sprawdzą się zarówno najmłodsi jak i trochę starsi naśladowcy Tarzana. Jeśli pogoda nie pozwala na plażowanie, warto odwiedzić gotycki kościół z XV w. w Mielnie i zrobić sobie zdjęcie przy pomniku jelenia, który stoi na skwerku pod Urzędem Gminy. Pomnik został ufundowany w okresie międzywojennym na pamiątkę udanego polowania przez pewnego ziemianina. Jeśli komuś odpowiadają bardziej zwierzęta morskie, to musi koniecznie zobaczyć Morsa, który stoi przy promenadzie i przypomina o organizowanym co roku Międzynarodowym Zlocie Morsów.

Unieście – między morzem a jeziorem

Unieście leży nieopodal Mielna i jest drugą pod względem wielkości miejscowością gminy. O atrakcyjności tego miejsca decyduje głównie niezwykłe położenie na mierzei między Bałtykiem a Jeziorem Jamno. W Unieściu na letników czekają szerokie plaże, dobry klimat, naturalne wydmy, lasy, trasy rowerowe i piesze. Dla małych i dużych największą atrakcją Unieścia jest przystań rybacka, gdzie można obserwować wypływające i wpływające kutry oraz pracę rybaków. Warto tutaj kupić świeża rybę lub zjeść od razu smażoną czy wędzoną na miejscu. Ryba smakuje tu szczególnie dobrze, dlatego, że jest przesycona klimatem prawdziwej rybackiej osady. Do przystani trafia się na węch, bo zapach wędzonej ryby kusi i nęci już z daleka. Z pobliskiego drewnianego molo chętni wybierają się na wędkowanie lub wycieczkę morską statkiem wycieczkowym. W Unieściu, podobnie jak w Mielnie, warto udać się do zabytkowego kościoła, gdzie znajduje się drewniana figurka wzorowana na XII-wiecznej figurze Marii Tronującej z klasztoru w Montserrat w górach Katalonii.

Największą atrakcją w Unieściu jest przystań rybacka, gdzie można obserwować wracające z połowów kutry i zjeść pyszną, świeżą rybę smażoną lub uwędzoną na miejscu.

Sarbinowo – malownicza osada

Sarbinowo to niewielka i wyjątkowo malownicza osada. Pierwsi letnicy pojawili się tutaj już pod koniec XIX w. Obecnie w sezonie odpoczywa tu wielu turystów korzystających z szerokiej bazy noclegowej, nadmorskiego klimatu i uroków pięknej okolicy. Największym zabytkiem Sarbinowa jest neogotycki kościół z pięknymi witrażami i zabytkowymi organami, dzięki którym odbywa się tutaj wiele koncertów z udziałem śpiewaków, chórów i uznanych muzyków. Dla osób, które wolą lżejszy repertuar, co roku 15 sierpnia organizowany jest popularny festyn odpustowy.

Dla dzieci atrakcją jest mini zoo oraz niewielka stadnina. Warto również zobaczyć powstałą w 1804 roku zabytkową chatę rybacką, która jest przykładem budowli szachulcowej z dachem pokrytym trzciną. Sarbinowo to także doskonała baza wypadowa dla wycieczek do Mielna i pobliskich Gąsek, gdzie można dojść plażą, by obejrzeć latarnię morską. Wzdłuż plaży spacerować można promenadą, która po remoncie zachwyca szerokim deptakiem, stylowymi ławkami oraz efektownym oświetleniem. Podczas spaceru podziwiać można także odrestaurowane przedwojenne budynki sąsiadujące z nowoczesną architekturą.

Sarbinowo

Chłopy – mała miejscowość, wiele atrakcji

Chłopy to niewielka miejscowość letniskowa, która w miesiącach letnich tętni życiem. W Chłopach nie sposób się nudzić. To doskonałe miejsce dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Podobnie jak w innych miejscowościach, w Chłopach także można korzystać z malowniczo położonych tras spacerowych i rowerowych oraz odpoczywać na szerokiej, czystej plaży. Turyści tłumie odwiedzają miejscową przystań rybacką, aby posmakować już na miejscu świeżej smażonej lub wędzonej ryby. Dla chętnych poznania uroków życia na morzu rybacy organizują rejsy połowowe.

W Chłopach turyści mogą również poznać lepiej tradycje i zwyczaje rybackie podczas organizowanych co roku imprez, takich jak Dzień Morza czy Święto Ryby. Chłopy są jedyną wsią w Polsce wpisaną do rejestru zabytków dzięki zachowaniu tradycyjnego układu rybackiej osady wraz domami utrzymanymi w stylu szachulcowym. Co ciekawe, dokładnie przez Chłopy przechodzi szesnasty południk, miejsce to oznaczone jest wielkim głazem. W Chłopach wiele się dzieje, turyści potrafią to docenić, dlatego z uroków wypoczynku w tej właśnie miejscowości korzysta coraz więcej turystów, czemu sprzyja rozbudowana i różnorodna baza noclegowa z gospodarstwami agroturystycznymi, campingami i ośrodkami wypoczynkowymi.

Chłopy

Chłopy to jedyna w Polsce wieś wpisana do rejestru zabytków dzięki zachowaniu tradycyjnego układu rybackiej osady z domami w stylu szachulcowym.

Spokojny wypoczynek w Gąskach i Łazach

Gąski to urocza miejscowość, doskonała dla osób poszukujących spokojnego wypoczynku w malowniczym otoczeniu. Charakterystycznym punktem Gąsek jest druga pod względem wysokości w Polsce latarnia morska (50,2 m) wybudowana w 1878 roku. Światło latarni widać z odległości 19,5 mili morskiej (ok. 36 km). Na jej szczycie znajduje się taras, prowadzi na niego 190 schodów, nagrodą za podjęty wysiłek jest niezwykły widok, jaki roztacza się na okolicę. Wokół latarni znajdują się liczne punkty usługowe, kawiarnie i restauracje, wśród nich sklepy z efektowną biżuterią z bursztynu. Gąski słyną również z pokładów glinki zielonej, której dobroczynne właściwości są wykorzystywane w celach leczniczych i kosmetycznych. W Gąskach znajdują się pensjonaty i pola campingowe, również okoliczne gospodarstwa przyjmują letników, z czego korzystają turyści z Polski i z zagranicy.

Mielenko

Z Mielnem graniczy wieś Mielenko, która oferuje spokojniejszą formę wypoczynku niż stolica gminy. To spokojne, ale piękne miejsce z szeroką, drobnoziarnistą plażą oraz licznymi walorami przyrodniczymi. Na uwagę zasługują głównie drzewa, piękna aleja lipowa ze starymi, ponad stuletnimi drzewami, prowadząca do Mielna lub rzadkie leszczyny tureckie. W Mielenku wspaniale oddycha się nasyconym jodem, czystym powietrzem i korzysta z uroków kąpieliska, które nie jest jeszcze tak zatłoczone jak w sąsiednim Mielnie. Na gości czekają tutaj między innymi gospodarstwa agroturystyczne, zapewniające spokój i oryginalny wypoczynek turystom z kraju i z zagranicy. Warto wiedzieć, że Mielenko to osada o długiej historii sięgającej 2500 lat p.n.e., czyli epoki kamienia, można tu również oglądać chałupy z XIX w. o budowie szachulcowej.

Niegoszcz i Łazy

W ostatnich latach wzrosło także znaczenie niewielkiej osady o nazwie Niegoszcz, gdzie złaknieni spokoju turyści odpoczywają w gospodarstwach agroturystycznych oraz powstałych niedawno atrakcyjnych pensjonatach. Niegoszcz to miejsce oddalone od miejskiego zgiełku, otoczone zielenią, polami i lasami, gdzie zmęczeni codzienną bieganiną szukają relaksu w sielskiej atmosferze. Najdalej wysunięta na wschód miejscowość gminy to Łazy, położone na brzegu Jeziora Jamno. To spokojna osada, która w sezonie letnim zmienia się w gwarne miasteczko z licznymi atrakcjami, jak kino letnie. Do Łazów przyciąga turystów szeroka, piękna plaża, którą można podziwiać z tarasu widokowego, zdrowy klimat oraz sąsiedztwo rezerwatu przyrody, w którym mieszkają takie ptaki jak derkacz i bekas. Z Łazów można również dojść spacerkiem do Jeziora Bukowo.

Gąski

Gąski czy Mielenko zapewniają odpoczynek z dala od miejskiego zgiełku oferując relaks, kontakt z naturą, nasycone jodem powietrze oraz gościnę m.in. w wielu gospodarstwach agroturystycznych

Jezioro Jamno

Atrakcją tej części gminy jest jezioro Jamno i Kanał Jamneński łączący jezioro z morzem. W tej okolicy bardzo chętnie odpoczywają amatorzy wędkarstwa, bo Jamno uchodzi za dobre wędkarskie łowisko. Przyjeżdżają tu także pasjonaci sportów wodnych takich jak windsurfing, kajakarstwo, żeglarstwo. Jezioro stwarza idealne warunki do ich uprawiania. Nad akwenem znajdują się przystanie żeglarskie, a w trakcie sezonu pływają tu też statki turystyczne. Z przystani Jamno tramwajem wodnym „Koszałek” można na przykład popłynąć na drugi brzeg jeziora, podziwiając po drodze piękne widoki. „Koszałek” to nowoczesny statek o napędzie elektrycznym, który może zabrać 67 osób, w tym osoby niepełnosprawne oraz rowery. W tym miejscu warto wspomnieć, iż około kilometra za Kanałem Jamneńskim w kierunku Łazów znajduje się plaża naturystów, gdzie można spokojnie opalać się nago bez narażania się na gorszące spojrzenia innych plażowiczów.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Tereny przed i po

Wybierz inwestycję:

Chłopy k. Mielna
Gąski I
Gąski II
Mielenko I
Mielenko II
Smołdzino
Mielno Molo

PRZED:
Działka inwestycyjna

59 zł / m2

53 zł / m2

53 zł / m2

65 zł / m2

39 zł / m2

30 zł / m2

430 zł / m2

PO:
Działka budowlana z infrastrukturą

290 zł / m2

421 zł / m2

421 zł / m2

300 zł / m2

181 zł / m2

179 zł / m2

1594 zł / m2

Co zrobiliśmy:

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Uzyskaliśmy pozwolenia na budowę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy sieć wodociągową do działek

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Utwardziliśmy drogę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Utwardziliśmy drogę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Utwardziliśmy drogę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Utwardziliśmy drogę

  • Uzyskaliśmy decyzję o warunkach zabudowy

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Utwardziliśmy drogę

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Wydzieliliśmy wszystkie działki

  • Przekształciliśmy wszystkie działki na budowlane

  • Utwardziliśmy drogę

  • Podłączyliśmy działki do sieci energetycznej

  • Podłączyliśmy działki do sieci wodociągowej

  • Podłączyliśmy działki do sieci gazowej

przeciągnij

Zobacz, ile zarobili nasi klienci:

Inwestycja

czas inwestycji w miesiącach

zysk w skali roku

Całkowity zysk z inwestycji

Enklawa Dziwnówek

46 miesięcy

24,42%

131,06%

Mielno Marina

59 miesięcy

20,07%

145,75%

Gąski

186 miesięcy

13,59%

620,34%

Koniusza

72 miesiące

12,41%

101,74%

Jaworek

37 miesięcy

19,32%

72,41%

Gąski I

105 miesięcy

11,47%

158,63%

Mielenko II

34 miesiące

57,80%

264,15%

Osada Jaworek sektor C

49 miesięcy

32,89%

219,39%

Smołdzino

53 miesiące

20,73%

129,83%

Mielenko II

55 miesięcy

6,93%

35,93%

Mielno Marina

41 miesięcy

36,93%

192,63%

Jaworek Sektor C

54 miesiące

37,25%

315,74%

Jaworek Sektor C

54 miesiące

37,35%

317,08%

Kameralne Kładno

50 miesiące

22,02%

129,15%

Gąski I 650

142 miesiące

12,02%

283,25%

Smołdzino

61 miesięcy

21,44%

168,46%

Smołdzino

61 miesięcy

21,44%

168,46%

Smołdzino

60 miesięcy

15,60%

106,44%

Mielenko

75 miesięcy

13,00%

114,71%

Mielenko II

53 miesiące

10,51%

55,47%

Mielno Molo

24 miesiące

24,68%

55,46%

Gąski II 950

59 miesięcy

10,29%

61,87%

Mielenko

72 miesiące

10,17%

78,82%

Mielenko

64 miesiące

8,25%

52,62%

Mielenko

64 miesiące

8,28%

52,88%

Chłopy

57 miesięcy

7,68%

42,11%

Chłopy

57 miesięcy

9,12%

51,38%

Wytowno

75 miesięcy

7,81%

60,04%

Gąski I 650

39 miesięcy

10,46%

38,18%

Wytowno

74 miesiące

8,22%

62,79%

Chłopy

55 miesięcy

5,41%

27,34%

Smołdzino

53 miesiące

16,11%

93,45%

Mielenko II

33 miesiące

10,06%

30,17%

Gąski I 650

29 miesięcy

7,44%

18,93%

Chłopy

43 miesiące

6,60%

25,74%

Pokaż więcej

Przesuń, żeby zobaczyć wszystkie kolumny

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.











    * Pole obowiązkowe