PRZEJDŹ DO SAVEINVEST.PL

Mielno i okolice – co warto zobaczyć

Bartosz Antos
13 listopada 2014
Inwestycje w nieruchomości
Działki nad morzem, Mielno

Gmina Mielno to popularny nadmorski region turystyczny, który co roku odwiedza wielu turystów z kraju i z zagranicy. Jego zaletą jest wyjątkowy klimat, wspaniałe plaże, bujna roślinność oraz wiele dodatkowych atrakcji w każdej z pięknych miejscowości.

Gmina Mielno to ponad 25 km linii brzegowej z szerokimi, piaszczystymi plażami i licznymi miejscowościami o różnej charakterystyce, dzięki czemu na udany wypoczynek w tym regionie mogą liczyć zarówno seniorzy, rodziny z dziećmi, jak i studenci. Największą popularnością cieszą się Mielno i Unieście, coraz częściej jednak turyści doceniają także uroki mniejszych osad, takich jak Mielenko, Łazy, Sarbinowo, Gąski, Chłopy.

Bliżej natury

Zaletami Gminy Mielno są położenie geograficzne i specyficzny mikroklimat. Wiele osób przyjeżdża tutaj dla podreperowania zdrowia. Duże stężenie jodu i soli w powietrzu utrzymuje się nawet do 500 metrów od brzegu morza, najwięcej jest go między listopadem, a marcem. Okolica obfituje także w bujną roślinność i rozległe obszary leśne, co sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. Podobnie jak położone na terenie gminy jezioro Jamno, z którego korzystają amatorzy wędkarstwa oraz coraz bardziej popularnych sportów wodnych – żeglarstwa, kajakarstwa czy windsurfingu.

Miejscowości takie jak Mielno, Unieście, Chłopy czy Sarbinowo oferują turystom szerokie i czyste plaże, bezpieczne kąpieliska, różnorodną bazę noclegową, a także piękne okolice i możliwość aktywnego wypoczynku.

Nastawieni na turystykę

Gmina Mielno dynamicznie się rozwija, aby zapewnić turystom jak najlepsze warunki do wypoczynku. Dowodem na to są liczne inwestycje poprawiające jakość infrastruktury, poszerzanie bazy noclegowej o ośrodki w różnym standardzie oraz liczne imprezy i atrakcje turystyczne. Kąpieliska w gminie otrzymują co roku wysokie oceny w rankingach oceniających czystość wody i plaż oraz ogólną atrakcyjność turystyczną. Ważne jest również bezpieczeństwo – w sezonie letników strzeże zespół kilkudziesięciu wykwalifikowanych ratowników. Dla aktywnych turystów przygotowane zostały liczne szlaki turystyczne, rowerowe oraz piesze, a nad jeziorem Jamno przystań jachtowa oraz wypożyczalnia sprzętu. Najdłuższy w okolicy Nadmorski szlak rowerowy (oznaczony kolorem czerwonym) o długości 45km prowadzi wybrzeżem i jest częścią międzynarodowego szlaku rowerowego. Trasę poprowadzono tak, aby mijała okoliczne zabytki i pomniki przyrody.

Mielno – stolica z pomnikiem jelenia

Stolicą gminy jest Mielno, gdzie wypoczywać można zarówno w ośrodkach wellness i spa, hotelach, apartamentach, jak i w kwaterach czy domkach letniskowych. Każdy znajdzie coś dla siebie, w zależności od potrzeb i zasobności portfela. Dumą mieszkańców Mielna jest efektowna promenada wzdłuż wybrzeża, którą można spacerować, podziwiając piękną okolicę. Niedawno zbudowano nad nią taras z widokiem na morze. Wzdłuż promenady znajdują się liczne budki z pamiątkami oraz kawiarenki. Atrakcją deptaku jest fontanna, przy której letnicy szukają ochłody w upalne dni.

Dla żądnych wrażeń otwarty został niedawno park linowy, w którym sprawdzą się zarówno najmłodsi jak i trochę starsi naśladowcy Tarzana. Jeśli pogoda nie pozwala na plażowanie, warto odwiedzić gotycki kościół z XV w. w Mielnie i zrobić sobie zdjęcie przy pomniku jelenia, który stoi na skwerku pod Urzędem Gminy. Pomnik został ufundowany w okresie międzywojennym na pamiątkę udanego polowania przez pewnego ziemianina. Jeśli komuś odpowiadają bardziej zwierzęta morskie, to musi koniecznie zobaczyć Morsa, który stoi przy promenadzie i przypomina o organizowanym co roku Międzynarodowym Zlocie Morsów.

Unieście – między morzem a jeziorem

Unieście leży nieopodal Mielna i jest drugą pod względem wielkości miejscowością gminy. O atrakcyjności tego miejsca decyduje głównie niezwykłe położenie na mierzei między Bałtykiem a Jeziorem Jamno. W Unieściu na letników czekają szerokie plaże, dobry klimat, naturalne wydmy, lasy, trasy rowerowe i piesze. Dla małych i dużych największą atrakcją Unieścia jest przystań rybacka, gdzie można obserwować wypływające i wpływające kutry oraz pracę rybaków. Warto tutaj kupić świeża rybę lub zjeść od razu smażoną czy wędzoną na miejscu. Ryba smakuje tu szczególnie dobrze, dlatego, że jest przesycona klimatem prawdziwej rybackiej osady. Do przystani trafia się na węch, bo zapach wędzonej ryby kusi i nęci już z daleka. Z pobliskiego drewnianego molo chętni wybierają się na wędkowanie lub wycieczkę morską statkiem wycieczkowym. W Unieściu, podobnie jak w Mielnie, warto udać się do zabytkowego kościoła, gdzie znajduje się drewniana figurka wzorowana na XII-wiecznej figurze Marii Tronującej z klasztoru w Montserrat w górach Katalonii.

Mielno Unieście

Największą atrakcją w Unieściu jest przystań rybacka, gdzie można obserwować wracające z połowów kutry i zjeść pyszną, świeżą rybę smażoną lub uwędzoną na miejscu.

Sarbinowo – malownicza osada

Sarbinowo to niewielka i wyjątkowo malownicza osada. Pierwsi letnicy pojawili się tutaj już pod koniec XIX w. Obecnie w sezonie odpoczywa tu wielu turystów korzystających z szerokiej bazy noclegowej, nadmorskiego klimatu i uroków pięknej okolicy. Największym zabytkiem Sarbinowa jest neogotycki kościół z pięknymi witrażami i zabytkowymi organami, dzięki którym odbywa się tutaj wiele koncertów z udziałem śpiewaków, chórów i uznanych muzyków. Dla osób, które wolą lżejszy repertuar, co roku 15 sierpnia organizowany jest popularny festyn odpustowy.

Dla dzieci atrakcją jest mini zoo oraz niewielka stadnina. Warto również zobaczyć powstałą w 1804 roku zabytkową chatę rybacką, która jest przykładem budowli szachulcowej z dachem pokrytym trzciną. Sarbinowo to także doskonała baza wypadowa dla wycieczek do Mielna i pobliskich Gąsek, gdzie można dojść plażą, by obejrzeć latarnię morską. Wzdłuż plaży spacerować można promenadą, która po remoncie zachwyca szerokim deptakiem, stylowymi ławkami oraz efektownym oświetleniem. Podczas spaceru podziwiać można także odrestaurowane przedwojenne budynki sąsiadujące z nowoczesną architekturą.

Sarbinowo

Chłopy – mała miejscowość, wiele atrakcji

Chłopy to niewielka miejscowość letniskowa, która w miesiącach letnich tętni życiem. W Chłopach nie sposób się nudzić. To doskonałe miejsce dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Podobnie jak w innych miejscowościach, w Chłopach także można korzystać z malowniczo położonych tras spacerowych i rowerowych oraz odpoczywać na szerokiej, czystej plaży. Turyści tłumie odwiedzają miejscową przystań rybacką, aby posmakować już na miejscu świeżej smażonej lub wędzonej ryby. Dla chętnych poznania uroków życia na morzu rybacy organizują rejsy połowowe.

W Chłopach turyści mogą również poznać lepiej tradycje i zwyczaje rybackie podczas organizowanych co roku imprez, takich jak Dzień Morza czy Święto Ryby. Chłopy są jedyną wsią w Polsce wpisaną do rejestru zabytków dzięki zachowaniu tradycyjnego układu rybackiej osady wraz domami utrzymanymi w stylu szachulcowym. Co ciekawe, dokładnie przez Chłopy przechodzi szesnasty południk, miejsce to oznaczone jest wielkim głazem. W Chłopach wiele się dzieje, turyści potrafią to docenić, dlatego z uroków wypoczynku w tej właśnie miejscowości korzysta coraz więcej turystów, czemu sprzyja rozbudowana i różnorodna baza noclegowa z gospodarstwami agroturystycznymi, campingami i ośrodkami wypoczynkowymi.

Chłopy

Chłopy to jedyna w Polsce wieś wpisana do rejestru zabytków dzięki zachowaniu tradycyjnego układu rybackiej osady z domami w stylu szachulcowym.

Spokojny wypoczynek w Gąskach i Łazach

Gąski to urocza miejscowość, doskonała dla osób poszukujących spokojnego wypoczynku w malowniczym otoczeniu. Charakterystycznym punktem Gąsek jest druga pod względem wysokości w Polsce latarnia morska (50,2 m) wybudowana w 1878 roku. Światło latarni widać z odległości 19,5 mili morskiej (ok. 36 km). Na jej szczycie znajduje się taras, prowadzi na niego 190 schodów, nagrodą za podjęty wysiłek jest niezwykły widok, jaki roztacza się na okolicę. Wokół latarni znajdują się liczne punkty usługowe, kawiarnie i restauracje, wśród nich sklepy z efektowną biżuterią z bursztynu. Gąski słyną również z pokładów glinki zielonej, której dobroczynne właściwości są wykorzystywane w celach leczniczych i kosmetycznych. W Gąskach znajdują się pensjonaty i pola campingowe, również okoliczne gospodarstwa przyjmują letników, z czego korzystają turyści z Polski i z zagranicy.

Mielenko

Z Mielnem graniczy wieś Mielenko, która oferuje spokojniejszą formę wypoczynku niż stolica gminy. To spokojne, ale piękne miejsce z szeroką, drobnoziarnistą plażą oraz licznymi walorami przyrodniczymi. Na uwagę zasługują głównie drzewa, piękna aleja lipowa ze starymi, ponad stuletnimi drzewami, prowadząca do Mielna lub rzadkie leszczyny tureckie. W Mielenku wspaniale oddycha się nasyconym jodem, czystym powietrzem i korzysta z uroków kąpieliska, które nie jest jeszcze tak zatłoczone jak w sąsiednim Mielnie. Na gości czekają tutaj między innymi gospodarstwa agroturystyczne, zapewniające spokój i oryginalny wypoczynek turystom z kraju i z zagranicy. Warto wiedzieć, że Mielenko to osada o długiej historii sięgającej 2500 lat p.n.e., czyli epoki kamienia, można tu również oglądać chałupy z XIX w. o budowie szachulcowej.

Niegoszcz i Łazy

W ostatnich latach wzrosło także znaczenie niewielkiej osady o nazwie Niegoszcz, gdzie złaknieni spokoju turyści odpoczywają w gospodarstwach agroturystycznych oraz powstałych niedawno atrakcyjnych pensjonatach. Niegoszcz to miejsce oddalone od miejskiego zgiełku, otoczone zielenią, polami i lasami, gdzie zmęczeni codzienną bieganiną szukają relaksu w sielskiej atmosferze. Najdalej wysunięta na wschód miejscowość gminy to Łazy, położone na brzegu Jeziora Jamno. To spokojna osada, która w sezonie letnim zmienia się w gwarne miasteczko z licznymi atrakcjami, jak kino letnie. Do Łazów przyciąga turystów szeroka, piękna plaża, którą można podziwiać z tarasu widokowego, zdrowy klimat oraz sąsiedztwo rezerwatu przyrody, w którym mieszkają takie ptaki jak derkacz i bekas. Z Łazów można również dojść spacerkiem do Jeziora Bukowo.

Gąski

Gąski czy Mielenko zapewniają odpoczynek z dala od miejskiego zgiełku oferując relaks, kontakt z naturą, nasycone jodem powietrze oraz gościnę m.in. w wielu gospodarstwach agroturystycznych

Jezioro Jamno

Atrakcją tej części gminy jest jezioro Jamno i Kanał Jamneński łączący jezioro z morzem. W tej okolicy bardzo chętnie odpoczywają amatorzy wędkarstwa, bo Jamno uchodzi za dobre wędkarskie łowisko. Przyjeżdżają tu także pasjonaci sportów wodnych takich jak windsurfing, kajakarstwo, żeglarstwo. Jezioro stwarza idealne warunki do ich uprawiania. Nad akwenem znajdują się przystanie żeglarskie, a w trakcie sezonu pływają tu też statki turystyczne. Z przystani Jamno tramwajem wodnym „Koszałek” można na przykład popłynąć na drugi brzeg jeziora, podziwiając po drodze piękne widoki. „Koszałek” to nowoczesny statek o napędzie elektrycznym, który może zabrać 67 osób, w tym osoby niepełnosprawne oraz rowery. W tym miejscu warto wspomnieć, iż około kilometra za Kanałem Jamneńskim w kierunku Łazów znajduje się plaża naturystów, gdzie można spokojnie opalać się nago bez narażania się na gorszące spojrzenia innych plażowiczów.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Podobał Ci się artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
  Zaznacz zgody po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest S.A:

  * Pole obowiązkowe

  zdjęcie
  ekspert-ico

  Przeczytaj także

  Budowa
  Drzewa

  Kiedy i jak blisko lasu można wybudować dom?

  Działka budowlana w pobliżu lasu to spełnienie marzeń wielu osób. Działka zlokalizowana w takim miejscu gwarantuje ciszę, spokój i dodatkowe atrakcje. Budowa domu jednorodzinnego w pobliżu lasu możliwa jest jednak tylko pod pewnymi warunkami. Kiedy? Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl. Czym […]

  Bartłomiej Kuzniar
  Inwestycje w nieruchomości
  Nieruchomości

  Kupujemy działki rolne – jakie dokumenty będą nam potrzebne?

  Nabycie działki rolnej wraz z kolejnymi zmianami obowiązujących w tym zakresie przepisów jest w zasadzie coraz prostsze. Stopniowo dochodzi do otwarcia rynku nieruchomości rolnych na podmioty niebędące rolnikami. To dobra informacja dla inwestorów, którzy mają różne pomysły na wykorzystanie tych gruntów. Wciąż jednak trzeba pamiętać o tym, że istnieją pewne konieczne do przebrnięcia formalności. Należy […]

  Bartosz Antos
  Podatki

  Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o dokumentacji podatkowej cen transferowych

  W jakich okolicznościach podatnicy zobowiązani będą do przedłożenia dokumentacji cen transferowych? Z czym wiąże się sankcyjna stawka podatku? Jaką dokumentację potwierdzająca cenę transferową organy podatkowe uznają za odpowiednią? Czym są ceny transferowe Ceny, po których dane przedsiębiorstwo przekazuje towary oraz dobra niematerialne, bądź świadczy usługi podmiotom powiązanym kapitałowo, osobowo lub rodzinnie nazywa się cenami transferowymi. […]

  Bartosz Antos
  Budowa

  Ułatwienia i kłopoty z rejestrem pozwoleń na budowę i zgłoszeń

  Czym jest rejestr pozwoleń na budowę i zgłoszeń? Jakie ułatwienia związane z procedurą budowlaną wprowadziło jego uruchomienie? Gdzie dla inwestorów i gmin pojawiają się kłopoty? RDWZ W związku z nowelizacją prawa budowlanego 1 stycznia 2016 r. uruchomiono ogólnodostępny internetowy centralny Rejestr Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń w sprawach budowlanych, w skrócie RWDZ. Jest to nowa wersja […]

  Robert Tomaszewski
  Inwestycje w nieruchomości
  Najem
  Nieruchomości

  Zepsuty piekarnik w wynajmowanym mieszkaniu – kto powinien go naprawić? Prawo a wynajem nieruchomości

  Niedziałające sprzęty to częsty przedmiot sporu pomiędzy najemcami a wynajmującymi. Najczęściej jedni i drudzy nie wiedzą, kto tak naprawdę powinien odpowiadać za zepsuty piekarnik, telewizor albo pralkę. Jak sobie poradzić z tym problemem? Na to pytanie odpowiada Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl. Wynajem nieruchomości – […]

  Bartosz Antos
  Nieruchomości

  Rozgraniczenie i wytyczenie granic działki

  Często się zdarza, że kupno gruntów, w tym zakup działki wiąże się z koniecznością ich rozgraniczenia z sąsiadującymi parcelami. Rozgraniczenia należy dokonać, jeżeli do tej pory nie wytyczono granic działek bądź toczy się spór pomiędzy właścicielami nieruchomości. Kto może wystąpić o wytyczenie granic? Procedurę związaną z wytyczeniem rzeczywistych granic parceli i oznaczeniu ich znakami granicznymi […]

  Bartosz Antos
  Drogi

  Dojazd do działki – co musisz wiedzieć

  Zakup działki pod budowę domu to prawdziwe wyzwanie. Jedną z kluczowych spraw, którą trzeba koniecznie mieć na uwadze, jest dostęp do drogi oraz jej status. Wszelkie niedomówienia w tej kwestii mogą mieć poważne konsekwencje i zniweczyć plany o szybkim rozpoczęciu budowy. Otrzymanie pozwolenia na budowę na zakupionej działce zależy m.in. od jej dostępu do drogi […]

  Bartosz Antos
  Domki letniskowe

  Kiedy rozbiórka domku letniskowego jest nieunikniona?

  Budowa domu, własna działka budowlana w atrakcyjnym miejscu, prywatny domek letniskowy w dobrej lokalizacji lub inwestycja w domki pod wynajem – spełnienie każdego z tych marzeń pociąga za sobą obowiązek zdobycia podstawowej wiedzy z zakresu nieruchomości. Z tego artykułu dowiesz się jakie przesłanki powinny uświadomić kupującym, że nabywany przez nich domek letniskowy może zostać objęty […]

  Bartosz Antos
  back to top