Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Mixed use, czyli o wielofunkcyjnych projektach na rynku nieruchomości

Robert Tomaszewski
9 kwietnia 2019
Inwestycje w nieruchomości
Nieruchomości
Nieruchomości

„Mixed use” – to hasło, które coraz częściej słyszy się w kontekście nieruchomości. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilku lat będzie ono wyznacznikiem nowych trendów na tym rynku – wskazuje Robert Tomaszewski – Prezes Zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Czym jest idea mixed use?

Początkowo mixed use rozumiano jako połączenie funkcji mieszkaniowej budynku z funkcją komercyjną – usługową. Teraz takie wykorzystanie nowych bloków/apartamentowców stało się standardem. Mixed use poszło natomiast o krok dalej. Dzisiaj mixed use charakteryzuje się dwoma elementami. Po pierwsze ma nie dwie, ale trzy lub więcej różnych funkcji. Obok mieszkaniowej znajdziemy na przykład funkcję rozrywkową, biurową, hotelową, kulturalną i rekreacyjną. Nikogo już nie dziwi, że w jednym budynku mogą znaleźć się tradycyjne mieszkania, sklep detaliczny, siłownia oraz apartamenty hotelowe. Po drugie natomiast charakterystycznym elementem mixed use jest sprzyjanie integracji i zagęszczeniu. W takich przestrzeniach znajdziemy zdecydowanie więcej kolektywnych inicjatyw. Chodzi o to, aby ludzie nie zamykali się w czterech ścianach swojego mieszkania, ale mieli ochotę stamtąd wyjść i poznać ludzi, którzy mieszkają w okolicy. Idea mixed use skupia się zatem na tym, aby dać ludziom miejsce, w którym będą mogli jednocześnie mieszkań, pracować, bawić się i robić zakupy. – wyjaśnia Robert Tomaszewski – Prezes Zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o. A to wszystko bez konieczności pokonywania wielu kilometrów i ruszania samochodu z garażu. W pewnym sensie mixed use to społeczność ludzi pieszych.

Nie tylko nieruchomości

Największym przykładem idei mixed use w praktyce jest słynny Burdż Chalifa z Dubaju. Stanowi on kwintesencję tego kierunku. Znajdziemy w nim część mieszkalną, hotelową, biurową, restauracyjną i kulturalną – wszystko w jednym miejscu. Należy jednak podkreślić, że idea mixed use nie ogranicza się tylko do pojedynczych budynków. Może dotyczyć jednego bloku, ale i osiedla, a nawet całej dzielnicy. Pierwszym miastem, które zaczęło wdrażać ten nurt w różnych przestrzeniach było Toronto w Kanadzie. Zresztą do dziś jest oceniane jako jedno z najbardziej przyjaznych miast świata… Być może niemałą zasługą tego stanu jest właśnie idea mixed use. Ograniczając przemieszczanie się, bo do tego finalnie sprowadza się mixed use, nie tylko oszczędzamy czas, ale i poprawiamy jakość powietrza. A czy właśnie nie tego potrzebujemy aktualnie w Polsce?

Mixed use w Polsce

Mixed use można zaobserwować nie tylko za granicą, ale również w Polsce. Od kilku lat oblicze rynku nieruchomości w naszym kraju bardzo się zmienia. Najwyraźniej widać to w odniesieniu do przestrzeni biurowych. Praktycznie wszystkie nowe projekty opierają się na wielofunkcyjności i są realizowane w myśl zrównoważonego rozwoju. Nowe biurowce mają integrować się z otoczeniem i pozytywnie wpływać na infrastrukturę miejską. Codziennością staje się zatem umieszczenie wokół nich terenów zielonych, przestrzeni rekreacji i wypoczynku. Jakiś czas temu media obiegła informacja o tworzeniu pierwszej polskiej zielonej dzielnicy. Projekt ten realizowany jest w Jaworznie i polega na całkowitym zrewitalizowaniu zdegradowanych obszarów miasta oraz zainicjowaniu rozwoju lokalnych społeczności. Coraz więcej jest też biurowców podlegających certyfikacji BREEM, a zatem ubiegających się o miano ekobiurowców.

Mixed use – przyszłość rynku nieruchomości?

Zdaniem Roberta Tomaszewskiego – Prezesa Zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – mixed use to przyszłość na rynku nieruchomości. Biorąc pod uwagę współczesne tempo życia i chęć ułatwiania sobie każdej możliwej przestrzeni życiowej aktywności, ludzie będą szukali takich rozwiązań jak mixed use. Trzeba podkreślić, że jest to korzystny kierunek. Niewątpliwie to duża szansa dla pozytywnego, wartościowego rozwoju zagospodarowania przestrzennego.

Robert Tomaszewski

Prezes Zarządu

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.
  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!
   * Pole obowiązkowe