Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Niższe koszty wycinki na działce

Robert Tomaszewski
8 września 2016
Drzewa
Drzewa na działce

Jakie istotne zmiany wprowadził ustawodawca w przepisach o ochronie przyrody? Kiedy musimy uzyskać zezwolenie na wycinkę drzew z działek? Z jaką karą administracyjną wiąże się teraz nielegalna wycinka?

Znowelizowana w ubiegłym roku ustawa o ochronie przyrody znacznie upraszcza zasady uzyskiwania zezwoleń na wycinkę. Doprowadziła również do obniżenia opłat za nielegalne i legalne usunięcie drzew lub krzewów. Wszystko za sprawą interwencji Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niekonstytucyjności obowiązujących do tej pory przepisów. Nie uwzględniały one bowiem szczególnych sytuacji, takich jak sytuacja majątkowa czy osobista osób, na które nakładano ogromne kary pieniężne.

Zezwolenie na wycinkę drzew z działki

Po zmianie przepisów kluczowym aspektem decydującym o konieczności uzyskania zezwolenia na dokonanie wycinki nie jest już, jak było do tej pory, wiek drzewa, lecz obwód pnia na wysokości 5 cm. Osoba decydująca się na usunięcie drzewa nie będzie musiała ubiegać się o zezwolenie tylko jeśli pień nie przekroczy 25 cm. Jeśli mamy natomiast do czynienia z topolą, wierzbą, kasztanowcem zwyczajnym, klonem jesionolistnym i srebrzystym, robinią akacjową lub platanem klonolistnym, obwód nie może przekroczyć 35 cm.

Dodatkowymi czynnikami, które będą mieć wpływ na wysokość opłaty za wycinkę są gatunek drzewa oraz jego lokalizacja. Różne stawki dla obszarów miejskich, wiejskich oraz dla roślin znajdujących się na terenach objętych ochroną zabytkową określono w Rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie stawek opłat dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew. Zezwolenie wydawane jest przez organ właściwy dla miejsca położenia nieruchomości – będzie to odpowiednio wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Jeśli mamy natomiast do czynienia z nieruchomością figurującą w rejestrze zabytków o wydanie takiej zgody należy się starać u właściwego dla położenia nieruchomości wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Nowe przepisy

Nowe przepisy regulują także kwestię kary administracyjnej za dokonanie nielegalnej wycinki (bez uzyskania wspomnianego powyżej zezwolenia) lub też za zniszczenie roślin. Wynosi ona teraz nie trzykrotność, a dwukrotność opłaty właściwej za ich wycinkę. Co więcej, osoba z nałożoną karą pieniężną może ubiegać się o obniżenie należnej kwoty o połowę. Jednak tylko, gdy znajduje się ona w trudnej sytuacji majątkowej, czyli dochód na członka rodziny wynosi 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. Ponadto kara za nielegalną wycinkę może zostać złagodzona jeśli usunięto drzewo martwe, lub takie, które nie miało szans na przeżycie. Będą brane również pod uwagę aspekty wpływające na tzw. „wyższą konieczność” usunięcia poszczególnych roślin. Chodzi przede wszystkim o zdarzenia losowe, które mogą doprowadzić do powstania bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi lub ich mienia.

Zgodnie z nowym prawem opłaty za nielegalną wycinkę przedawniają się po pięciu latach.

Robert Tomaszewski

Prezes Zarządu

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.
  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!
   * Pole obowiązkowe