Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Nowe zasady inwestycji na obszarach zagrożonych powodzią. Część druga

Bartłomiej Kuzniar
1 lutego 2018
Inwestycje w nieruchomości
Nieruchomości
Działki nad morzem

W poprzedniej części artykułu omówione zostały zmiany, jakie w kwestii inwestowania na obszarach zagrożonych powodzią wprowadza nowe Prawno wodne.

Wejście w życie nowego Prawa wodnego przyczyniło się także do wygaśnięcia pewnych decyzji administracyjnych. Mowa tu o decyzji o ustaleniu lokalizacji celu publicznego oraz o decyzji o warunkach zabudowy dotyczących nieruchomości zlokalizowanych na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią. Warto mieć jednak na uwadze, że w obrocie prawnym nadal pozostają takie decyzje jak: decyzje dotyczące rozbudowy, przebudowy, odbudowy istniejących obiektów liniowych; decyzje na podstawie których wydano decyzje o pozwoleniu na budowę lub dokonano zgłoszenia; decyzje dotyczące zagospodarowania terenu niezwiązanego z wykonywaniem robót budowlanych lub polegających na wyłącznie budowie drogi rowerowej, urządzeń melioracyjnych i innych. Aby nie doszło do wątpliwości ze strony przede wszystkim inwestorów, na wójcie (burmistrzu lub prezydencie miasta) ciąży obowiązek opracowania wykazu wszystkich decyzji lokalizacyjnych, które wygasły w związku z wejściem w życie nowej ustawy – informuje Bartłomiej Kuźniar z portalu www.saveinvest.pl. Po sporządzeniu takiej listy ma zostać ona przekazana do miejscowych organów administracji architektoniczno-budowlanej oraz do nadzoru budowlanego. Informacja ta powinna zostać ponadto ogłoszona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej właściwej gminy.

Decyzja lokalizacyjna dla nieruchomości położonych na terenach zagrożonych

Wejście w życie nowego prawa wodnego – co to oznacza w praktyce dla inwestorów? Na chwilę obecną każda decyzja lokalizacyjna, jaka została wydana dla nieruchomości położonej na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią (jeszcze w myśl starych przesłanek prawnych), która nie została zrealizowana, będzie musiała zostać wyeliminowana z obrotu prawnego – mówi Bartłomiej Kuźniar z portalu www.saveinvest.pl. A zatem inwestor, który chce przeprowadzić swoje zamierzenie na takim terenie zobowiązany będzie do uzyskania nowej decyzji, zgodnie z nowymi przepisami w trybie narzuconym przez ustawę.

Bartłomiej Kuzniar

Dyrektor operacyjny

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.
  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!
   * Pole obowiązkowe