Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Obrót gruntami to działalność gospodarcza?

Robert Tomaszewski
25 lutego 2014
Podatki
Działki budowlane

Sprzedaż działki lub mieszkania wiąże się z koniecznością sprawdzenia, jakie powstaną zobowiązania związane z tym faktem. Czy konieczne będzie odprowadzenie podatku i jakiego. VAT, podatek dochodowy, czy może wcale nie musimy płacić daniny?

Uzbrojenie działki, zmiana przeznaczenia, podział działki i działania marketingowe – czy to działalność gospodarcza?

Pytanie, czy obrót gruntami to działalność gospodarczą pada dość często. Problem wydawał się rozwiązany po wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 15 września 2011 roku w sprawach połączonych (C-180/10 i C-181/10), z których wynikało, że przedsiębiorcą podlegającym opodatkowaniu VAT jest każda osoba, podejmująca działania w zakresie obrotu nieruchomościami, nie podlegają zaś takie transakcje, które są „zwykłym wykonywaniem prawa własności”. Działalność gospodarcza musi wiązać się z podejmowaniem aktywnych działań przez podatnika, profesjonalnych i zorganizowanych, więc np. związanych z uzbrojeniem działki, zmianą przeznaczenia gruntu, podziałem gruntu na działki, działania marketingowe związane z chęcią sprzedaży działek itp.

Sprzedaż działki lub innej nieruchomości

Art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że sprzedaż działki lub innej nieruchomości po upływie 5 lat od daty zakupu, jeżeli nie wynika z prowadzenia działalności w tym zakresie, nie podlega opodatkowaniu. Dotyczy to również przekształconych gruntów. Nic bardziej mylnego. Jeszcze jakiś czas temu tak było, ale obecnie nawet sprzedaż kilku działek może być uznana przez organ podatkowy za działalność gospodarczą związana z handlem nieruchomościami, więc opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych(z reguły pod uwagę bierze się ilość i częstotliwość sprzedaży działek ). W takiej sytuacji podatnicy zobowiązani są do rozpoznania przychodu (wysokość ceny uzyskanej ze sprzedaży), kosztami uzyskania przychodu będzie kwota nabycia gruntu/działki czy nieruchomości.

Działki rolne i działki budowlane – czy stan prawny ma znaczenie?

Odpłatne zbywanie nieruchomości można uznać za źródło dochodów, nie wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z coraz częściej stosowanymi rozstrzygnięciami czy interpretacjami organów podatkowych zwolnienie przychodów ze sprzedaży gruntów (w szczególności rolnych) od podatku dochodowego zależy od tego, czy grunty są użytkami rolnymi, gospodarstwem rolnym, czy tez nie utraciły one na skutek sprzedaży charakteru rolnego nie uległy przekształceniu). Jeśli zmieniło się dotychczasowe przeznaczenie gruntów lub może zmienić się w przyszłości – trudno będzie o zwolnienie od podatku dochodowego z tytułu ich sprzedaży.

Obrót gruntami to działanie, które powinniśmy przemyśleć i zaplanować. Warto, w przypadku wątpliwości, skorzystać z porad specjalistów w tej dziedzinie. Zespół profesjonalistów SaveInvest sp. z o.o. pomoże podjąć odpowiednie działania, wyjaśni wątpliwości, sprawnie poprowadzi poprzez te procesy i pomoże sfinalizować transakcje w najkorzystniejszy sposób.

Robert Tomaszewski

Prezes Zarządu

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe