Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Odszkodowanie za zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego a aport nieruchomości

Bartosz Antos
20 września 2016
Nieruchomości
Plan zagospodarowania przestrzennego
Działki

Jeśli przez wprowadzenie przez gminę do planu miejscowego zmian wartość nieruchomości spada jej właściciel może wystąpić o odszkodowanie. Co w sytuacji, gdy działkę po zmianie planu, a przed złożeniem pozwu, wniesiono jako aport do spółki?

Podstawa prawna

Zgodnie z treścią art. 36 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jeśli konsekwencją uchwalenia lub wprowadzenia zmian do już istniejącego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego korzystanie z nieruchomości (lub nawet z jakiejś jej części) w dotychczasowy lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem zupełnie uniemożliwiono lub rzeczywiście utrudnione albo w razie zbycia – wartość danej nieruchomości maleje, to jej właściciel może oczekiwać, że gmina wypłaci na jego rzecz odszkodowanie za poniesioną szkodę lub też dokona wykupu całej nieruchomość lub jej część. Roszczenia można zgłaszać do 5 lat od dnia, w którym miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego stał się obowiązujący.

Działki wniesione aportem

Co w sytuacji, gdy nieruchomość wniesiono jako aport do spółki po zmianie albo uchwaleniu planu, ale jeszcze przed złożeniem pozwu? Kogo w takiej sytuacji uznaje się za właściciela nieruchomości, czyli komu przysługiwać będzie odszkodowanie z tytułu spadku wartości działki? Jak pokazuje praktyka – m.in. kluczowy dla rozpatrywanej tu sprawy wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 września 2015 r., sygnatura akt: II CSK 653/14. Odszkodowania może domagać się zarówno właściciel nieruchomości w chwili zmiany planu, jak również nowy właściciel w chwili wydawania wyroku. Zgodnie z orzecznictwem SN, jeśli o przyznaniu odszkodowania decyduje gmina należy być właścicielem działki w tym momencie. W sytuacji, gdy sprawa rozpatrywana jest przez sąd – trzeba być właścicielem w chwili wydawania wyroku.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe