Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) to jeden z podstawowych dokumentów regulujących ład przestrzenny na terenie podległym gminie. Inaczej mówiąc, plan zagospodarowania przestrzennego precyzuje, co właściciele nieruchomości mogą wybudować, o jakich parametrach technicznych i jakim przeznaczeniu. Z MPZP możemy dowiedzieć się również co powstanie w przyszłości w sąsiedztwie posiadanej przez nas działki.
Rada gminy podejmując uchwałę o ustaleniu MPZP musi koniecznie i obowiązkowo podać parametry dróg występujących w takim planie. W art. 15 ust. 2 pkt 10 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w planie miejscowym ustawodawca precyzyjnie określił zasady modernizacji, a także rozbudowy i budowy systemów komunikacji oraz infrastruktury technicznej. Ustalenia zawierane w planie miejscowym muszą określać nie tylko układ komunikacyjny oraz towarzysząca mu infrastrukturę techniczną, ale także klasyfikację ulic, dróg oraz innych szlaków komunikacyjnych i ich parametry techniczne, w tym szerokość drogi.
Wiele planów miejscowego zagospodarowania przestrzennego nie posiada ustaleń w zakresie szerokości drogi w liniach rozgraniczających. W związku z takim stanem prawnym, rada gminy podejmując uchwałę o planie miejscowym, obligatoryjnie musi określić parametry dróg. W zakresie obowiązków rady gminy leży skonkretyzowanie parametru szerokości dróg w liniach rozgraniczających.
Rozporządzenie ministra infrastruktury z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego projektu MPZP, zasadniczo określa minimalną szerokość drogi. Jednakże rada gminy nie ma obowiązku określać dróg na swoim terenie w takim samym parametrze.
W praktyce oznacza to, że rada gminy zobowiązana jest do zachowania szerokości minimalnej, może jednak wartość tę ustalić inaczej.