Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Podatek VAT a sprzedaż gruntu w trybie przetargu

Bartosz Antos
23 sierpnia 2018
Nieruchomości
Podatki
Działki

Czy sprzedaż zabudowanej nieruchomości gruntowej w trybie przetargu podlegać będzie opodatkowaniu VAT?

Podatek od sprzedaży nieruchomości w trybie przetargu

Kwestia właściwego opodatkowania sprzedaży zabudowanej nieruchomości gruntowej w trybie przetargu od wielu lat budzi wątpliwości podatników. Warto przy rozpatrywaniu tej kwestii sięgnąć do interpretacji wydanej z ramienia Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 listopada 2017 roku. O wydanie takiej opinii wystąpiła gmina, która miała wątpliwości, czy sprzedaż należącej do niej nieruchomości zabudowanej nieużywanymi obiektami magazynowymi będzie podlegać obowiązkowi podatkowemu VAT.

Sprawa dotyczyła sprzedaży gruntu z trzeba budynkami magazynowymi – wszystkie obiekty znajdowały się w złym stanie technicznym, były nieużywane od lat, a sama gmina nigdy nie poniosła żadnych kosztów na poczet ich renowacji. Gmina zajęła stanowisko zgodnie z którym nie będzie zobligowana do odprowadzenia podatku VAT ze względu na art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Zgodnie bowiem z przepisami przywołanej ustawy taka transakcja korzystać będzie ze zwolnienia przedmiotowego VAT, ponieważ przedmiotowa dostawa nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia i obecnie nie jest oddana do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Idąc dalej w przytoczonej sprawie nie przysługiwało właścicielowi nieruchomości, czyli gminie, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nie zostały też poniesione żadne wydatki w związku z ewentualnym ulepszeniem budynków, w stosunku do których zaistniałoby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego – wyjaśnia Bartosz Antos z portalu www.saveinvest.pl.

Działki budowlane

W odpowiedzi na zapytanie gminy wydana została interpretacja, zgodnie z którą sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej w trybie przetargu będzie obligatoryjnie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Co jednak ciekawe dostawa ta korzystać będzie jednocześnie ze zwolnienia od podatku – informuje Bartosz Antos z portalu www.saveinvest.pl. Zwrócono tu uwagę na fakt, że podatnicy nie powinni uznawać za tożsame pojęć „nie podlegający opodatkowaniu” oraz „zwolnione od podatku”, choć w tym konkretnym przypadku efekt jest ten sam – czyli nie ma konieczności wykazania podatku VAT należnego z tytułu przedmiotowej dostawy. W innych przypadkach bowiem różnica między czynnościami zwolnionymi od opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz tymi poza zakresem VAT może nie doprowadzić do takiego samego rozwiązania sprawy i przysporzyć tym samym podatnikom wiele problemów.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.
  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!
   * Pole obowiązkowe