Często otrzymujemy w spadku lub kupujemy duże działki rolne i budowlane. Mamy jednak plan na zagospodarowanie tylko części tego terenu. Zasadne okazuje się więc dokonanie jego podziału. Jak zrobić to skutecznie? Na to pytanie odpowiada Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl.
Postępowanie o podział nieruchomości prowadzi się na wniosek lub z urzędu. Wniosek o dokonanie podziału składa się natomiast do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Do przeprowadzenia tej czynności konieczne jest sporządzenie wstępnego projektu podziału. Opracowuje się go na kopii mapy zasadniczej, a w przypadku jej braku na kopii mapy katastralnej uzupełnionej o niezbędne dla projektu podziału elementy zagospodarowania terenu. Taki wstępny projekt powinien zawierać szereg niezbędnych informacji w tym między innymi granice nieruchomości podlegającej podziałowi, a także oznaczenie nieruchomości według danych z katastru nieruchomości oraz księgi wieczystej. Szczegółowe zasady dotyczące możliwości podziału określonej nieruchomości wskazuje rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości. Określone tam zostało między innymi to jakie przymioty powinny mieć wydzielone działki – kształt, powierzchnię, dostęp do drogi publicznej, możliwość odpowiedniego uzbrojenia.
Należy jednak podkreślić, że trochę innymi prawami rządzi się podział działek o przeznaczeniu budowlanym i rolnym. Co do zasady reguł odnoszących się do działek budowlanych nie można stosować w kontekście działek rolnych. Wyjątkiem w tym zakresie jest sytuacja, w której dokonanie podziału nieruchomości rolnej spowodowałoby konieczność wydzielenia nowych dróg niebędących drogami dojazdowymi do nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych albo spowodowałoby to wydzielenie działek gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3 hektara. Oczywiście za nieruchomości wykorzystywane na cele rolne i leśne należy uznawać nieruchomości wskazane w katastrze nieruchomości jako użytki rolne albo grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione, a także wchodzące w skład nieruchomości rolnych użytki kopalne, nieużytki i drogi, jeżeli nie ustalono dla nich warunków zabudowy lub zagospodarowania terenu.
Chcąc zatem mimo wszystko dokonać podziału dużej działki rolnej warto ją uprzednio odrolnić. Taki proces jest możliwy i bardzo opłacalny. Działki budowlane przedstawiają bowiem zdecydowanie wyższą wartość niż te rolne. Trzeba jednak podkreślić, że proces odrolnienia jest dość czasochłonny i skomplikowany. W tym zakresie warto więc zasięgnąć rady specjalistów. Odrolnienie może bowiem wymagać podjęcia wielu złożonych czynności, a także przejścia przez niejedno postępowanie administracyjne. „Często doradzamy naszym klientom co zrobić w takiej sytuacji. Pomagaliśmy już wielu osobom w dokonaniu podziału nieruchomości rolnej. Za każdym razem sprawa kończyła się pozytywnie dla naszych klientów” – opowiada Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
Podjęcie decyzji o dokonaniu podziału nieruchomości musi zostać poprzedzone staranną analizą. Taki zabieg może być bowiem bardzo opłacalny, ale może też niczego nie zmienić w sytuacji życiowej wnioskodawcy. Każdą taką sprawę należy zatem rozpatrywać indywidualnie – podsumowuje Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.