Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Popyt na działki rolne

Bartosz Antos
13 stycznia 2013
Inwestycje w nieruchomości
Działki rolne

W przeciwieństwie do zastoju na rynku mieszkaniowym, który jest efektem ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego wciąż rośnie zainteresowanie nabywaniem gruntów o charakterze rolnym. Popyt na zakup gospodarstwa rolnego przy ograniczonej podaży nierozerwalnie wiąże się z tendencją wzrostową cen za hektar ziemi.

Zakup działki rolnej

Jak wskazują analizy cena gruntów nabywanych od prywatnych inwestorów wzrosła w 2013 roku aż o 27 procent. Natomiast cena ziemi od Agencji Nieruchomości Rolnych o 15 procent w porównaniu do roku 2012.

Zdaniem Bartosza Antosa, Wiceprezesa Zarządu, Dyrektora ds. Nieruchomości firmy SaveInvest, tendencja wzrostowa popytu na zakup gruntów rolnych przy dość ograniczonej podaży utrzymać się może nawet przez kilka najbliższych lat. Powodem tak ogromnego zainteresowania inwestowania w zakup ziemi rolnej jest przede wszystkim korzystna dla rolników polityka Wspólnoty Europejskiej. Rolnicy nie tylko otrzymują co roku gwarantowane dopłaty bezpośrednie za każdy posiadany hektar ziemi. Mogą również z oczekiwanym efektem ubiegać się o finansowanie nowych inwestycji. Z danych wynika, że Wspólnota Europejska przeznaczyła na lata 2013 – 2020 niemalże 30 mld euro na rozwój polskiego rolnictwa. Z tego zaś około 19 mld zostanie przeznaczone na dopłaty bezpośrednie.

Inwestycja w ziemię

Polskim rynkiem gruntów rolnych interesują się nie tylko krajowi inwestorzy. Już od 2016 roku z jego oferty będą mieli możliwość skorzystania także zagraniczni inwestorzy. Już w niedługim czasie doprowadzić to może do masowego wykupu gruntów przez inwestorów z innych państw wspólnotowych. Zainteresowanie kupnem ziemi rolnej na terenie naszego kraju może wynikać nie tylko z dość uproszczonej procedury ale również z dość niskich cen jednego hektara w porównaniu do cen obowiązujących w innych państwach Wspólnoty Europejskiej. Polski rynek sprzedaży gruntów rolnych pod względem atrakcyjności cenowej zajmował w 2011 roku trzecią lokatę. I tak dla przykładu średnio za hektar ziemi w naszym kraju w 2011 roku trzeba było zapłacić 4,86 tys. euro a w Holandii aż 48,33 tys. euro. Tak ogromna rozbieżność cenowa może sprzyjać zainteresowaniu polskimi gospodarstwami rolnymi zagranicznych inwestorów. Dlatego rok 2014 o 2015 to najodpowiedniejszy moment na podjęcie decyzji o zakupie gruntów rolnych.

Kupno działki rolnej – co się opłaca

Na dzień dzisiejszy największym zainteresowaniem na rynku ziemi rolnej cieszą się oferty sprzedaży dużych areałów wysokiej klasy gruntów. Jak wynika z raportów Agencji Nieruchomości Rolnych najniższą wartość za hektar ziemi generuje kupno małych gospodarstw rolnych, których powierzchnia nie przekracza dziesięciu hektarów. Najwyższą wartość rynkową osiągają gospodarstwa o powierzchni od stu do trzystu hektarów.

Cena gruntów zleży nie tylko od wielkości nabywanego gospodarstwa rolnego ale również jego odpowiedniej lokalizacji. Przeprowadzone analizy jednoznacznie wskazują, że w ubiegłym roku najwięcej trzeba było zapłacić za grunty położone w województwie kujawsko-pomorskim, opolskim, dolnośląskim i pomorskim. Najmniej natomiast nabywając ziemię rolną w województwie lubelskim, lubuskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

Przy wyborze najodpowiedniejszego dla inwestora gruntu z pewnością mogą pomóc specjaliści z firmy SaveInvest. Jej domeną jest inwestowanie w grunty rolne, odpowiednie nimi zarządzanie, a następnie odsprzedaż z zyskiem jako atrakcyjne działki budowlane.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe