Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Porozumienie międzygminne a prawo miejscowe

Bartłomiej Kuzniar
5 listopada 2018
Inwestycje w nieruchomości
Działki

Zawarto porozumienie międzygminne – kto będzie teraz decydował o prawie miejscowym? Jakie rodzi to najistotniejsze konsekwencje z perspektywy inwestorów, czyli kto stanowić będzie w praktyce o przeznaczeniu danych nieruchomości?

W myśl art. 40 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym na podstawie upoważnień ustawowych gmina ma prawo do stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązujących na obszarze tej gminy. Co do zasady akty prawa miejscowego ustanawiane są w formie uchwały. Z kolei zgodnie z art. 74 wspomnianej wcześniej ustawy wynika, że gminy mają uprawnienia do zawierania porozumień międzygminnych w sprawie powierzenia jednej z nich określonych przez nie zadań publicznych. Gmina, która wykonuje zadania objęte porozumieniem przejmuje prawa i obowiązki pozostałych gmin, związane z powierzonymi jej zadaniami – informuje Bartłomiej Kuźniar z portalu www.saveinvest.pl. Co szczególnie istotne gminy zawierające porozumienie mają obowiązek udziału w kosztach realizacji powierzonego zadania.

Kto stanowić będzie w praktyce o przeznaczeniu danych nieruchomości?

Po zawarciu porozumienia międzygminnego nie dochodzi do utworzenia nowej struktury organizacyjnej. Gmina, która w ten sposób przejmuje zadania, realizuje je poprzez swoje organy i jednostki organizacyjne. Co więcej, będzie wykonywać zadania powierzone jej na mocy porozumienia międzygminnego w swoim imieniu. Oznacza to, że gmina, która przekazała zadania traci zarówno wszelkie obowiązki jak i uprawienia z nimi związane – informuje Bartłomiej Kuźniar z portalu www.saveinvest.pl. Wyjątkiem od tej reguły jest jedynie finansowanie realizacji danego zadania.

Warto mieć jednak przy tym na uwadze, że powierzenie realizacji zadania publicznego nie będzie obejmować przekazania kompetencji prawotwórczych, w tym także praw związanych ze stanowieniem w gminie prawa miejscowego – wyjaśnia Bartłomiej Kuźniar z portalu www.saveinvest.pl. Tu warto sięgnąć do Konstytucji RP, a konkretnie do art. 94, w którym czytamy, że organy samorządu terytorialnego ustanawiają akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze oddziaływania tych organów. A zatem, nawet w wyniku zawieranych porozumień międzygminnych, gmina przekazująca dane zadanie nie może przekazać uprawnień do stanowienia prawa miejscowego.

Bartłomiej Kuzniar

Dyrektor operacyjny

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.
  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!
   * Pole obowiązkowe