PRZEJDŹ DO SAVEINVEST.PL

Przekształcenie działki – 11 porad dla początkującego inwestora

Robert Tomaszewski
10 czerwca 2022
Inwestycje w nieruchomości
Odrolnienie działki
Przekształcenie działki
Działki

Zakup działki rolnej to dobra inwestycja. Można ją nabyć za całkiem niską cenę, a jednocześnie uzyskać wysoką stopę zwrotu. Na rynku nieruchomości na początkujących inwestorów czeka jednak wiele pułapek. Robert Tomaszewski – Prezes Zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – podpowiada, w jaki sposób ich uniknąć i jak skutecznie przeprowadzić odrolnienie działki.

Dobrych decyzji najczęściej nie podejmuje się z dnia na dzień

Przede wszystkim inwestycje nie lubią pośpiechu (1). Nie warto spieszyć się z zakupem działki. W Internecie często można spotkać kuszące ogłoszenia o działkach zlokalizowanych nad samym morzem za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Może się jednak okazać, że tak naprawdę przekształcenie ich z gruntów rolnych na budowlane nie jest możliwe. Marzenie o małym domku z uroczym ogródkiem można zatem sobie wsadzić… do kieszeni. Nie warto kusić się na pierwszą lepszą propozycję. Aby mieć dobre rozeznanie na rynku specjaliści poświęcają nawet kilkadziesiąt godzin tygodniowo na przeczesywaniu ofert, wizji lokalnej i wielu innych czynnościach, które pozwalają na odszukanie prawdziwych „perełek”.

Z życia wzięte…

Często trafiają do nas osoby, które twierdzą, że znalazły wspaniałą okazję. Działka rolna położona niemalże nad samym morzem. Sprzedawca oferuje ją natomiast za jedyne kilkadziesiąt tysięcy złotych. Gdzie jest zatem haczyk? Najczęściej okazuje się, że nieruchomość znajduje się na terenie, opisanym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako wyłączony z zabudowy, a szanse na zmianę tego planu są praktycznie żadne – zauważa Robert Tomaszewski. Czasem też finalnie wychodzi, że nieruchomość wcale nie jest położona nad samym morzem, a od linii brzegowej dzieli ją 10 kilometrów. Poza tym ograniczeniem jest także wpisanie wsi lub miasta do rejestru zabytków. To dotyczy chociażby popularnej nadmorskiej miejscowości – Karwieńskie Błota. Uznano, że zachowany jest w niej unikalny układ ruralistyczny starej, holenderskiej wsi i objęto w całości zakazem zabudowy. Z kolei w innej miejscowości – Kopaniu – w części miejscowości żadna zabudowa nie może zostać zrealizowana z uwagi na umiejscowioną tam elektrownię wiatrową.

Biznes może być budowany tylko na solidnych podstawach

Poszukiwania działki należy zatem zacząć od solidnego researchu (2). Zanim spotkasz się ze sprzedawcą u notariusza warto przeanalizować wszystkie dostępne dokumenty i zweryfikować, czy znaleziona działka jest naprawdę tym, czego szukasz. Gdzie należy rozglądać się za przydatnymi informacjami? Większość potrzebnych danych zdobędziesz w urzędzie miasta lub gminy. Tam zlokalizowane są bowiem najważniejsze dokumenty – dokumenty planistyczne. Poza tym warto przeczesać Internet. Wiele drobnych szczegółów może mieć niebagatelne znaczenie. Nie wahaj się też przed sprawdzeniem nieruchomości w terenie. Być może na mapach i w ewidencji wygląda na perfekcyjną, a tak naprawdę różne uwarunkowania geologiczne nie pozwolą na skuteczne zrealizowanie Twojej inwestycyjnej wizji.

Z życia wzięte…

Niestety zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy, którzy oszukują kupujących. Zapewniają ich, że oferowane działki mają zupełnie inne właściwości niż w rzeczywistości. Czasem nie podają też istotnych informacji na temat działek. Oferta dostępna w Internecie sugeruje, że mamy do czynienia z działką budowlaną, a tak naprawdę to działka rolna bez szans na odrolnienie gruntu – przestrzega Robert Tomaszewski. Nabywcy skuszeni ofertą podpisują umowę, a następnie dowiadują się, że ich plany się nie ziszczą, a sprzedaż nieruchomości wcale nie będzie tak korzystna jak jej zakup, bo to mało atrakcyjny grunt rolny o niewielkiej powierzchni.

Działki rolne

Sprawdź dostępne dokumenty planistyczne

Przygotowując się do zrealizowania marzenia o domku nad morzem należy zatem zacząć od weryfikacji dokumentów planistycznych. Kluczowy jest plan miejscowy (3). Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to dokument, który ustala najważniejsze zasady planistyczne. Inaczej mówiąc, to w nim znajdziesz informację o tym, jaki rodzaj zabudowy może zostać zlokalizowany na danym terenie. W nim uwzględnia się także bardziej szczegółowe dane na temat potencjalnej zabudowy, w tym szerokość elewacji, liczbę kondygnacji budynków, rodzaj dachu i wiele więcej. A co wtedy, gdy dla danego terenu nie uchwalono planu miejscowego? To oczywiście nie stanowi przeszkody dla inwestycji. Konieczne będzie jednak uzyskanie warunków zabudowy. Warunki zabudowy stanowią alternatywę dla planu miejscowego (4). One również wskazują na podstawowe reguły zagospodarowania działki, ale są wydawane tylko dla konkretnej inwestycji. Mają zatem zdecydowanie węższy zakres.

Ziemia ziemi nierówna, czyli co jeszcze może mieć znaczenie?

Szukając idealnego gruntu pod inwestycję, warto też sprawdzić klasę gleby (5). Mogłoby się wydawać, że skoro kupujesz daną nieruchomość pod przyszłą inwestycję budowlaną, to nie powinno mieć dla Ciebie znaczenia, czy korzystając z tej gleby można by było prowadzić działalność rolniczą i uzyskiwać solidne plony. A jednak! Odrolnienie działki będzie bowiem stosunkowo łatwe wtedy, gdy będziemy mieli do czynienia ze słabą glebą klasy od IV do VI, które nie mają jednocześnie pochodzenia organicznego, a zatem teoretycznie z glebami gorszej jakości.

W odniesieniu do gleb klasy od I do III (tych teoretycznie lepszych) trzeba będzie natomiast uzyskać decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej, co niestety bywa trudne. Ponadto taki zabieg jest dość kosztowny, bo opłaty z tego tytułu wcale nie są niskie. Bezpośrednio po wydaniu decyzji o wyłączeniu działki z produkcji rolnej należy uiścić jednorazową należność, a następnie przez pewien czas płacić również opłaty roczne. Przy czym wyłączenia z produkcji rolnej nie należy oczywiście mylić z odrolnieniem działki (6).

Jak przeprowadzić odrolnienie działki szybko i sprawnie?

Oczywiście przekształcenie działki na budowlaną nie obędzie się bez kilku lub kilkunastu wizyt w urzędach albo przynajmniej wymiany wielu pism. Właśnie dlatego warto znać procedurę administracyjną (7). Przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, a także ustaw materialnych potrafią być niekiedy zawiłe i trudne do zrozumienia. Trzeba się jednak z nimi zapoznać i umieć je zastosować w przynajmniej podstawowym zakresie. Chodzi przede wszystkim o to, by znać przysługujące stronie takiego postępowania prawa, a także wynikające z tych przepisów obowiązki. Trzeba przede wszystkim wiedzieć, jakie dokumenty są potrzebne do załatwienia danej sprawy, gdzie je uzyskać, jakie wymogi formalne powinna spełniać decyzja administracyjna, a także jak się od niej odwołać. Organy administracji bywają także opieszałe i mało przystępne dla „szarego obywatela”. Przyda się zatem wiedza na temat tego, jakich mechanizmów można użyć, by „zachęcić” urzędników do rzetelnej i korzystnej dla Ciebie pracy.

Działki budowlane

Jak pokonać istniejące ograniczenia?

Warto też pamiętać, że niekorzystne postanowienia planu miejscowego albo klasa gleby od I do III nie musi wcale oznaczać rezygnacji ze spełnienia marzeń o domku nad morzem. Pamiętaj, że każdy grunt może nieść za sobą potencjał inwestycyjny (8). Wciąż możliwe jest wystąpienie o zmianę przeznaczenia planu miejscowego, chociaż to dość skomplikowana i czasochłonna procedura. Niesie ona za sobą również potencjalny obowiązek uiszczenia tak zwanej opłaty planistycznej. Pewnym wyjściem z sytuacji może być także zabudowa siedliskowa. Jej realizacji mogą się jednak podjąć wyłącznie osoby będące rolnikami.

Nasi specjaliści wiedzą w jaki sposób patrzeć na nieruchomości, by znaleźć ich potencjał inwestycyjny. Potrafimy wyszukać działki, które na pierwszy rzut oka nie nadają się do jakiejkolwiek zabudowy, ale po kilku zabiegach mogą stać się Twoim ulubionym miejscem na ziemi. Istnieje bowiem szansa na zmianę postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przeprowadzenie ponownych badań i zmianę klasy gleby albo stworzenie szytej na miarę Twoich potrzeb zabudowy siedliskowej – zauważa Robert Tomaszewski.

Dlaczego warto inwestować w grunty?

Nie można też zapominać o tym, że nawet niezabudowany grunt przynosi zysk (9). Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że średnia cena hektara gruntu ornego w Polsce odnotowuje stały, stabilny wzrost. Mając zatem na względzie to, że nawet nieruchomości „pozostawione odłogiem” zarabiają na siebie, można sobie wyobrazić zyski z odpowiedniego wykorzystania ich potencjału. Mowa tutaj oczywiście o przekształceniu działki na budowlaną i realizacji zabudowy. Dzięki wykonaniu niezbędnej infrastruktury, budowie dróg, doprowadzeniu mediów lub uzyskaniu pozwolenia na budowę działki mogą stać się nawet o kilkaset procent droższe.

Inwestowanie w nieruchomości – jak zrobić pierwszy krok?

Boisz się, że to dla Ciebie za dużo? Nie wiesz, czy poradzisz sobie z zawiłymi przepisami prawnymi i szeregiem formalności? Nie bój się poprosić o pomoc specjalistów (10). Saveinvest Sp. z o.o. to partner godny zaufania. Jesteśmy na rynku nieruchomości od ponad 20 lat. Przez ten czas zdobyliśmy niezbędną wiedzę i doświadczenie, by spełniać najskrytsze marzenia naszych klientów. Przeprowadzamy ich przez cały proces inwestycyjny. Znajdujemy odpowiednią nieruchomość, przekształcamy działki, doprowadzamy do nieruchomości niezbędne media, w tym wodę, prąd, kanalizację oraz gaz. Przygotowujemy nawet drogi i całą niezbędną infrastrukturę. Oferowane przez nas działki to dobra inwestycja na przyszłość.

Saveinvest Sp. z o.o. – specjaliści od nieruchomości

Nawiązując współpracę z Saveinvest Sp. z o.o. możesz liczyć na sprawdzone grunty, a także przejrzyste zasady współpracy. Nasi prawnicy przygotowali umowę, która zabezpiecza interesy obu stron. Dzięki temu będziesz miał poczucie bezpieczeństwa na każdym etapie inwestycji. Poza tym oszczędzamy Twój czas. Sprawiamy, że inwestycja staje się wręcz bezobsługowa. Powierzasz nam zadanie, a my realizujemy je zgodnie z wytycznymi. Skontaktuj się z nami i sprawdź nasze możliwości. To, czy dany grunt da się przekształcić w budowlany, praktycznie jesteśmy w stanie ocenić już w momencie podpisania umowy.

Grunty

Jak sfinansować zakup gruntu?

Nie masz dużych oszczędności? Twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska? Pamiętaj, że kredyt nie jest jedynym sposobem na sfinansowanie inwestycji (11). W dobie rosnących stóp procentowych wzięcie kredytu stało się nie tylko bardzo utrudnione, ale jednocześnie niemalże nieopłacalne. Specjaliści szacują natomiast, że to nie koniec podwyżek stóp procentowych, a raczej ich początek. Na rynku nieruchomości działają jednak firmy jak Saveinvest Sp. z o.o. Proponujemy naszym klientom wygodne i elastyczne warunki zakupu wymarzonej działki. Nie musisz uzyskiwać zaświadczeń o zarobkach, ani poręczycieli. Naszym jedynym i wystarczającym zabezpieczeniem jest sama działka. Cena zakupu w tym modelu rozłożona zostaje natomiast na raty – bez udziału banków oraz bez prowizji. Do ceny działki doliczamy jedynie opłata za obsługę rat w wysokości 5% ceny działki (pomniejszonej o pierwszą wpłatę) za każdy rok spłaty oraz jednorazową kwotę 3000 złotych za uruchomienie rat.

Robert Tomaszewski

Prezes Zarządu

Podobał Ci się artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
  Zaznacz zgody po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest S.A:

  * Pole obowiązkowe

  zdjęcie
  ekspert-ico

  Przeczytaj także

  Budowa
  Drzewa

  Kiedy i jak blisko lasu można wybudować dom?

  Śpiew ptaków o poranku, śniadanie na werandzie, zapach żywicy… Kto nie marzy o takiej sielance? Niektórzy nie pozostają w świecie marzeń. Sprawnie i pewnie zamieniają swoje pragnienia w rzeczywistość. Zanim jednak poniesie Cię ułańska fantazja w zagospodarowaniu leśnej działki nad morzem i projektowaniu swojego wymarzonego domu, sprawdź obowiązujące przepisy. W tym zakresie obowiązują bowiem pewne […]

  Bartłomiej Kuzniar
  Inwestycje w nieruchomości
  Nieruchomości

  Kupujemy działki rolne – jakie dokumenty będą nam potrzebne?

  Nabycie działki rolnej wraz z kolejnymi zmianami obowiązujących w tym zakresie przepisów jest w zasadzie coraz prostsze. Stopniowo dochodzi do otwarcia rynku nieruchomości rolnych na podmioty niebędące rolnikami. To dobra informacja dla inwestorów, którzy mają różne pomysły na wykorzystanie tych gruntów. Wciąż jednak trzeba pamiętać o tym, że istnieją pewne konieczne do przebrnięcia formalności. Należy […]

  Bartosz Antos
  Podatki

  Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o dokumentacji podatkowej cen transferowych

  W jakich okolicznościach podatnicy zobowiązani będą do przedłożenia dokumentacji cen transferowych? Z czym wiąże się sankcyjna stawka podatku? Jaką dokumentację potwierdzająca cenę transferową organy podatkowe uznają za odpowiednią? Czym są ceny transferowe Ceny, po których dane przedsiębiorstwo przekazuje towary oraz dobra niematerialne, bądź świadczy usługi podmiotom powiązanym kapitałowo, osobowo lub rodzinnie nazywa się cenami transferowymi. […]

  Bartosz Antos
  Budowa

  Ułatwienia i kłopoty z rejestrem pozwoleń na budowę i zgłoszeń

  Czym jest rejestr pozwoleń na budowę i zgłoszeń? Jakie ułatwienia związane z procedurą budowlaną wprowadziło jego uruchomienie? Gdzie dla inwestorów i gmin pojawiają się kłopoty? RDWZ W związku z nowelizacją prawa budowlanego 1 stycznia 2016 r. uruchomiono ogólnodostępny internetowy centralny Rejestr Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń w sprawach budowlanych, w skrócie RWDZ. Jest to nowa wersja […]

  Robert Tomaszewski
  Inwestycje w nieruchomości
  Najem
  Nieruchomości

  Zepsuty piekarnik w wynajmowanym mieszkaniu – kto powinien go naprawić? Prawo a wynajem nieruchomości

  Niedziałające sprzęty to częsty przedmiot sporu pomiędzy najemcami a wynajmującymi. Najczęściej jedni i drudzy nie wiedzą, kto tak naprawdę powinien odpowiadać za zepsuty piekarnik, telewizor albo pralkę. Jak sobie poradzić z tym problemem? Na to pytanie odpowiada Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o. – portal www.saveinvest.pl. Wynajem nieruchomości – […]

  Bartosz Antos
  Nieruchomości

  Rozgraniczenie i wytyczenie granic działki

  Często się zdarza, że kupno gruntów, w tym zakup działki wiąże się z koniecznością ich rozgraniczenia z sąsiadującymi parcelami. Rozgraniczenia należy dokonać, jeżeli do tej pory nie wytyczono granic działek bądź toczy się spór pomiędzy właścicielami nieruchomości. Kto może wystąpić o wytyczenie granic? Procedurę związaną z wytyczeniem rzeczywistych granic parceli i oznaczeniu ich znakami granicznymi […]

  Bartosz Antos
  Drogi

  Dojazd do działki – co musisz wiedzieć

  Zakup działki pod budowę domu to prawdziwe wyzwanie. Jedną z kluczowych spraw, którą trzeba koniecznie mieć na uwadze, jest dostęp do drogi oraz jej status. Wszelkie niedomówienia w tej kwestii mogą mieć poważne konsekwencje i zniweczyć plany o szybkim rozpoczęciu budowy. Otrzymanie pozwolenia na budowę na zakupionej działce zależy m.in. od jej dostępu do drogi […]

  Bartosz Antos
  Domki letniskowe

  Kiedy rozbiórka domku letniskowego jest nieunikniona?

  Budowa domu, własna działka budowlana w atrakcyjnym miejscu, prywatny domek letniskowy w dobrej lokalizacji lub inwestycja w domki pod wynajem – spełnienie każdego z tych marzeń pociąga za sobą obowiązek zdobycia podstawowej wiedzy z zakresu nieruchomości. Z tego artykułu dowiesz się jakie przesłanki powinny uświadomić kupującym, że nabywany przez nich domek letniskowy może zostać objęty […]

  Bartosz Antos
  back to top