Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Rodzinne darowizny a opodatkowanie

Bartłomiej Kuzniar
9 czerwca 2020
Nieruchomości
Podatki
Nieruchomości

Wiele osób kupując własny dom lub mieszkanie korzysta z pomocy finansowej swoich bliskich. Niestety obdarowani niejednokrotnie zapominają, że darowizna na ich rzecz może wiązać się z opodatkowaniem. Jak skutecznie tego uniknąć?

Pieniądze na dom, mieszkanie albo działkę nad morzem

Rodzice i dziadkowie chętnie wspierają swoje dzieci i wnuki. Na szczególne okazje, takie jak okrągłe urodziny, ślub albo narodziny dziecka, fundują im drogie prezenty. Czasem te podarunki przybierają postać pieniężną. Za te środki młodzi kupują natomiast sobie własne mieszkanie, dom albo działkę rekreacyjną nad morzem. Niewiele osób pamięta jednak o tym, że takie przekazanie pieniędzy może rodzić określony obowiązek podatkowy. W najgorszym przypadku fiskusowi trzeba będzie oddać nawet 1/5 uzyskanej kwoty. Tego można jednak uniknąć i to w bardzo prosty sposób. Wystarczy skorzystać z przysługującego zwolnienia od podatku.

Darowizny na celowniku fiskusa

W ostatnim czasie fiskus bacznie przygląda się wszelkim, większym przepływom finansowym, dokonywanym przez osoby fizyczne. Częściej kontroluje też podatników, którzy dokonali większych zakupów – domu lub mieszkania. Sprawdza, w jaki sposób uzyskali środki na sfinansowanie inwestycji, remontu albo środki na pokrycie wkładu własnego. Niestety często okazuje się, że pieniądze otrzymali od swoich bliskich… i to w gotówce. W konsekwencji fiskus wymierza im duży podatek od spadków i darowizn, a dodatkowo dotkliwą karę finansową. Cała sprawa wychodzi bowiem po upływie terminu do złożenia stosownej deklaracji – wskazuje Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Kto i kiedy podlega podatkowi od spadków i darowizn?

Podatkowi od spadków i darowizn podlega wszelkie nabycie przez osobę fizyczną własności rzeczy, znajdujących się na terytorium Polski lub praw majątkowych, wykonywanych na jej terenie, tytułem dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego, darowizny, polecenia darczyńcy, zasiedzenia, nieodpłatnego zniesienia współwłasności, zachowku, nieodpłatnej renty, użytkowania oraz służebności. W konsekwencji zatem przekazanie pieniędzy innej osobie co do zasady obarczone jest podatkiem. Tego obowiązku można jednak w pewnych przypadkach uniknąć. Należy jednak skorzystać ze stosownego zwolnienia i dopełnić pewnych, ściśle określonych formalności.

Jak uzyskać zwolnienie od podatku?

Zwolnienie od podatku dotyczy między innymi darowizny, otrzymanej od osób, zaliczonych do I grupy podatkowej, czyli małżonka, zstępnych (córki, syna, wnuków), wstępnych (rodziców, dziadków), rodzeństwa, teściów, zięcia, synowej, a także pasierba, ojczyma i macochy. Jeżeli darowizna nie przekroczy kwoty 9637 złotych w okresie 5 lat od daty pierwszej darowizny, obdarowany nie musi dopełniać żadnych, szczególnych formalności. W momencie przekroczenia tej wartości, konieczne jest już zgłoszenie darowizny na odpowiednim, urzędowym formularzu, a także dołączenie do niego dowodu przekazania pieniędzy na rachunek płatniczy obdarowanego. Siłą rzeczy zatem, darowizna musi być też dokonana w formie bezgotówkowej – w formie przelewu – podkreśla Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Gotówka zawsze opodatkowana

Warto zatem podkreślić, że darowiznę można swobodnie przekazać swoim bliskim, ale należy to zrobić w formie bezgotówkowej. Takie stanowisko wynika nie tylko ze starszych, ale i najnowszych interpretacji podatkowych, wydanych przez organy administracji skarbowej. Co również istotne, musi być to ściśle rozumiany przelew pieniędzy. Nie można więc wypłacić pieniędzy z jednego konta i wpłacić ich na inne.

Bartłomiej Kuzniar

Dyrektor operacyjny

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.
  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!
   * Pole obowiązkowe