Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Rośnie popularność małych mieszkań na wynajem

Bartosz Antos
15 marca 2017
Inwestycje w nieruchomości
Najem
Nieruchomości

Małe mieszkania na wynajem w dużych miastach cieszą się niezwykłą popularnością wśród inwestorów. Co jest tego przyczyną? Czy wynajmowanie niewielkich obiektów w miejscowościach turystycznych to zyskowna strategia lokowania kapitału? Wynajem krótko czy długoterminowy – który z tych systemów okaże się lepszym rozwiązaniem inwestycyjnym?

Popularność małych mieszkań

Jak wynika ze statystyk, największą popularnością wśród inwestorów cieszą się wykończone i w pełni wyposażone mieszkania o powierzchni ok. 35 mkw. O popycie na niewielkie, tzw. kompaktowe mieszkania, decyduje stosunkowo niska cena za takie lokale – w porównaniu do dużych obiektów, czyli po prostu kwestia niższego początkowego wkładu własnego. Kluczowy jest także standard wspomnianego wyposażenia czy infrastruktura osiedlowa.

Czy to się opłaca

Stopa zwrotu z inwestycji w mieszkania na wynajem zależy od bardzo wielu czynników. Relacja miedzy stosunkowo niską ceną całkowitą zakupu małego mieszkania a otrzymywanym wynagrodzeniem z tytułu najmu w dużej mierze uzależniona jest od lokalizacji udostępnianej nieruchomości. W przypadku najmu długoterminowego chodzi tu zarówno o fakt, że duże, prestiżowe miasta będą bardziej rozchwytywane oraz samo usytuowanie mieszkania – czy mamy dobre połączenia komunikacyjne, bliskość centrum czy atrakcyjnej infrastruktury handlowej oraz innych instytucji jak przedszkola lub szkoły. Popularne będą więc przykładowo miasta studenckie, czyli te w których znajdują się ośrodki akademickie, czy też takie z dużą liczbą prężnie działających przedsiębiorstw.

Zarządzanie najmem

Przy długoterminowym udostępnianiu mieszkań ogromną rolę odgrywa sprawne zarządzanie najmem. Chodzi tu przede wszystkim o dbanie o jak najkrótsze trwanie okresów pustostanów, wybór odpowiednich rozwiązań podatkowych, czy wreszcie wybór odpowiednich lokatorów – informuje Bartosz Antos z portalu www.saveinvest.pl. Ta ostatnia kwestia jest zazwyczaj najbardziej kłopotliwa, ponieważ ona warunkuje regularne otrzymywanie zysków z tytułu najmu. Aby zadbać o regularne wpłaty, innymi słowy by transakcje przebiegały płynnie i bez zakłóceń, należy dokładnie wyselekcjonować potencjalnych najemców, także sprawdzić ich możliwości finansowe. Co więcej, konieczne będzie zawarcie takiej umowy najmu, która zagwarantuje bezpieczeństwo tego przedsięwzięcia.

Niezbędne jest, aby uwzględniała ona kaucję – co do zasady nie może przekroczyć ona 12-krotności czynszu płaconego w systemie miesięcznym, a jeśli mamy do czynienia z najmem okazjonalnym, może wynieść maksymalnie 6-krotsc miesięcznego czynszu, według stawki z dnia podpisania umowy. Poza tym dobrze sporządzona umowa powinna być podpisana na czas określony oraz bardzo precyzyjnie definiować obowiązki zarówno właściciela mieszkania, jak i jego najemcy. Umowa musi zawierać odpowiednie furtki do jej rozwiązania w przypadku powstawania zaległości czy też dochodzenia zwrotu kosztów za zniszczenia powstałe na skutek działań najemcy.

Najem krótkoterminowy nieruchomości

Wielu inwestorów zdaje sobie sprawę z problemów, jakie mogą pojawić się z odzyskiwaniem zaległości od zadłużonego lokatora. Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów umowa najmu długoterminowego może zostać rozwiązana z tytułu zaległości czynszowych po trzech miesiącach braku wpłat, przy uwzględnieniu dodatkowego miesiąca na uregulowanie zaległości i miesięcznego okresu wypowiedzenia. Dlatego właśnie wielu inwestorów wybiera jednak najem krótkoterminowy, tzw. najem tymczasowy. Ten system sprawdza się szczególnie w miejscowościach turystyczno-wypoczynkowych. Prywatni przedsiębiorcy wynajmują niewielkie, kompaktowe mieszkania w systemie hotelowym, czyli na doby lub w systemie tygodniowym. Nie trzeba tu bowiem dokładać starań o sprawdzanie rzetelności, czy martwić się o wypłacalność lokatorów. Odpowiednio wybrana lokalizacja zagwarantuje także satysfakcjonująca liczbę odwiedzających. Chodzi tu przede wszystkim o miejsca na zarówno wypoczynek, jak i rozrywkę, gdzie niezwykle ważne jest także sąsiedztwo ośrodków i atrakcji turystycznych czy walory widokowe.

Bartosz Antos

Dyrektor ds. nieruchomości

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!   * Pole obowiązkowe