Ceny działek budowlanych są znacznie wyższe niż działek rolnych, ale czy to oznacza, że tylko te pierwsze gwarantują powodzenie inwestycji? W jaki grunt najbardziej opłaca się inwestować? Kupować ziemię już teraz czy warto jeszcze zaczekać?
Jest wiele powodów dla których od wielu lat najpopularniejszym aktywem inwestycyjnym na rynku nieruchomości są nieruchomości gruntowe. Grunty to dobro namacalne i ponadczasowe, którego nie da się w żaden sposób doprodukować. Wciąż rosnący na nie popyt przy mocno ograniczonej podaży sprawia, że posiadanie własnego kawałka ziemi decyduje zarówno o prestiżu przedsiębiorcy, jak i otwiera wiele możliwości dalszych inwestycji. Co więcej, o czym doskonale wiedzą doświadczeni inwestorzy, nieruchomości gruntowe to jedyna klasa aktywów odpornych na wahania rynkowe. Grunty są dziedziczone. Więc inwestor, który ulokował swój kapitał właśnie w nich, zagwarantował bezpieczeństwo finansowe nie tylko sobie, ale także swojej rodzinie.
W związku z powyższym nasuwa się oczywiste pytanie: grunt o jakim przeznaczeniu zapewni powodzenie inwestycji, zarówno pod kątem pomnożenia kapitału jak i bezpieczeństwa transakcji? Wartość rynkowa działek budowlanych jest znacznie wyższa niż działek rolnych. Nie oznacza to jednak, że tylko te pierwsze gwarantują zysk. Zdaniem ekspertów najbardziej intratną strategią inwestowania na rynku nieruchomości jest lokowanie kapitału w niedoszacowanych gruntach, a więc w gruntach rolnych. Dlaczego? Po pierwsze warto spojrzeć na statystyki. Wartość gruntów rolnych od kilkudziesięciu lat systematycznie i stabilnie wzrasta – w ciągu ostatnich 12 lat zyskały one na wartości aż 617% (45% w ciągu 3 lat). Kupując tanią ziemię rolną po jej profesjonalnym zarządzaniu, czyli przekształceniu i odpowiednim uzbrojeniu, można odsprzedać dużo droższą już wtedy działkę budowlaną (warto przy tym mieć na uwadze fakt, że ceny działek budowlanych zdrożały w stosunku do ubiegłego roku). Co stanie się z działką po jej przekształceniu zależy tylko od inwestora.
Może sprzedać swoją działkę w całości, lub też podzielić ją na mniejsze areały i podnieść tym samym wartość swojego gruntu. Jeżeli zdecyduje się sprzedać nieruchomość po upływie 5 lat od nabycia nieruchomości, zgodnie z prawem następuje zwolnienie z obowiązku uiszczenia 19-procentowego „podatku Belki” – wyjaśnia Robert Tomaszewski z portalu www.saveinvest.pl. Można też grunt zachować dla siebie jako miejsce dla prowadzenie biznesu lub przeznaczyć je pod zabudowę rodzinną. Jak widać, ziemia rolna to jedna z nielicznych form inwestowania, która w długiej perspektywie gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale i pewny zysk oraz swobodę działania.
Należy jednak pamiętać, że zanim przystąpimy do inwestycji interesujące nas grunty trzeba poddać dokładnej selekcji. Tylko działki o określonych walorach gwarantują wysoką stopę zwrotu zainwestowanego kapitału. Zawsze należy wybierać atrakcyjne miejsca o dużym potencjale wzrostu i możliwości szybkiej urbanizacji. Zgodnie z dominującą rynek nieruchomości zasadą „im bliżej miasta tym drożej”. Jak pokazują statystyki średnia cena gruntu budowlanego jest zdecydowanie najwyższa w okolicach dużych miast. A także na ich obrzeżach, ale z szybkim i łatwym dojazdem. O wartości działki decydują także dostępność odpowiedniej infrastruktury oraz walory turystyczne i krajobrazowe okolicy. Nie bez powodu najbardziej prestiżowe, a w konsekwencji najdroższe, są nieruchomości usytuowane w rejonach górskich czy nad morzem.