Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Spadkobiercy rolników mogą nie odzyskać gruntów

Robert Tomaszewski
4 sierpnia 2016
Darowizna
Nieruchomości
Działki rolne

Spadkobiercy nieruchomości gruntowych, które zostały przekazane państwu na mocy ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodziny, nie mogą liczyć na odzyskanie gruntów.

W sądach administracyjnych przybywa spraw, które podważają ważność decyzji opartych na uchylonej już ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodziny. Jednak, jak pokazuje wiele orzecznictw, odzyskanie przez spadkobierców gruntów przekazanych państwu może okazać się niemożliwe, a samo postępowanie może ciągnąć się latami (dla przykładu wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 05 sierpnia 2015 r., sygnatura akt: I OSK 33/14).

Działki rolne i kwalifikacje rolnicze

Ziemie przekazywano państwu w trybie administracyjnym w oparciu o art. 45 wspomnianej wcześniej ustawy. Zgodnie z tymi przesłankami gospodarstwo rolne mogło zostać przejęte poprzez zawarcie odpowiedniej umowy cywilnoprawnej tylko jeśli następca spełniał dyktowane aktem warunki – musiał on posiadać kwalifikacje rolnicze do dalszego prowadzenia gospodarstwa. W myśl rozporządzenia Rady Ministrów z 1964 r. oraz z 1977 r. za kwalifikacje do przejęcia i prowadzenia gospodarstwa rolnego mogło zostać uznane tylko ukończenie szkoły rolniczej bądź przysposobienia rolniczego – wyjaśnia Robert Tomaszewski z portalu www.saveinvest.pl. Spadkobierca bez tych kwalifikacji nie mógł więc przejąć gospodarstwa ze względu na niespełnienie warunków ustawodawcy – było ono zatem przekazywane na rzecz państwa.

Skargi na obowiązujące wówczas przepisy z reguły nie skutkują przychyleniem się do żądań spadkobierców utraconych gruntów – w 2001 r. Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie orzekł zaś o zgodności z konstytucją przesłanek zawartych w uchylonej ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodziny.

Robert Tomaszewski

Prezes Zarządu

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.
  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!
   * Pole obowiązkowe