Zarządzaj plikami cookies
Wróc do bloga

Spłata spadku a PIT

Robert Tomaszewski
24 listopada 2016
Podatki
Nieruchomości

Czy środki uzyskane z tytułu spłaty spadku fiskus uzna za dochód i będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem PIT?

Zgodnie z treścią kodeksu cywilnego w sytuacji, gdy spadek przypada kilku osobom, to do momentu zniesienia takiej formy współwłasności lub do dokonania działu spadku spadkobierców uważa się za współwłaścicieli nabytych w drodze schedy rzeczy i praw. Sama natomiast konkretyzacja składników wchodzących w skład masy spadkowej, które przypadać będą poszczególnym spadkobiercom, następuje dopiero po skutecznym dokonaniu działu spadku. Co do zasady dział spadku może nastąpić za odpłatnością (w formie spłaty na rzecz pozostałych współwłaścicieli), lub też nieodpłatnie. W tym pierwszym przypadku powstaje pytanie – kiedy zawarcie umowy o dział spadku nie generuje obowiązku podatkowego PIT?

Zgodnie z wieloma interpretacjami izb skarbowych odpłatny podział spadku nie doprowadzi do powstania obowiązku podatkowego PIT, jeśli spłata nie przekroczy wartości udziału spadkowego. A więc odpłatne zbycie danej rzeczy lub prawa nabytego w schedzie nie może przekroczyć przypadającego pierwotnie udziału, czyli podział spadku nie może prowadzić do wzbogacenia żadnej ze stron.

Nabycie nieruchomości

Jeśli natomiast w drodze dziedziczenia nabyto nieruchomość warto pamiętać także o art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, zgodnie z którą sprzedaż nieruchomości zwolni się z obowiązku podatkowego PIT, jeśli nastąpi ona po upływie pięciu lat od dnia jej nabycia – przypomina Robert Tomaszewski z portalu www.saveinvest.pl. Jak liczyć wyznaczony przez ustawodawcę okres czasu w przypadku dziedziczenia? Zgodnie z art. 924 oraz art. 925 kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a spadkobierca, w optyce prawa, nabywa spadek właśnie z chwilą jego otwarcia. A więc za datę nabycia nieruchomości uznaje się w takiej sytuacji śmierć spadkodawcy i to od niej musi upłynąć 5 lat, żeby sprzedaż nieruchomości zwolnić z PIT.

Robert Tomaszewski

Prezes Zarządu

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. W zamian zyskasz dostęp do najnowszych informacji o inwestycjach, informacji o zmianach w prawie oraz regularnych artykułów branżowych.

Gwarantujemy wysoką jakość treści, a jeśli zdecydujesz się wypisać, wystarczy jedno Twoje kliknięcie.
  * Pole obowiązkowe

  Skontaktuj się z nami

  Zadzwoń: +48 888 800 800
  lub napisz wiadomość - rozpocznijmy współpracę!
   * Pole obowiązkowe